"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Komunikaty

  • Tajemnica dyplomatyczna osłabi jawność działania służby zagranicznej

    Tajemnica dyplomatyczna osłabi jawność działania służby zagranicznej | 2021-05-24

    Rzeczywisty sposób funkcjonowania tajemnicy dyplomatycznej pokaże praktyka działania służby dyplomatycznej i orzecznictwo sądów administracyjnych. Dla wszystkich ceniących jawność życia publicznego istotne powinno być niepogarszanie standardu dostępu do informacji, co w kontekście omawianych przepisów powinno być lepiej widoczne w pierwszych miesiącach obowiązywania nowych regulacji.

    więcej
  • Polski Ład nie zbuduje brakujących mieszkań

    "Polski Ład" nie zbuduje brakujących mieszkań | 2021-05-21

    Programy mieszkania bez wkładu własnego i bonu mieszkaniowego sformułowane w „Polskim Ładzie” poprzez wspieranie popytu nie będą miały istotnego wpływu na podaż mieszkań, a mogą prowadzić do wzrostu ich cen – w najlepszym razie ich efekt będzie ograniczony. Cel redukcji deficytu mieszkaniowego do 2030 roku zostanie najprawdopodobniej zrealizowany przez sektor prywatny bez żadnej dodatkowej pomocy ze strony rządu. 

    więcej
  • Reforma sądownictwa za środki unijne: jak to robią na Słowacji?

    Reforma sądownictwa za środki unijne: jak to robią na Słowacji? | 2021-05-20

    Z końcem kwietnia większość państw członkowskich Unii Europejskiej przedstawiło Komisji projekty krajowych planów odbudowy. W swoim dokumencie rząd Słowacji zawnioskował o przyznanie grantów z unijnego Funduszu Odbudowy w wysokości ok. 6,6 mld euro. Z tej kwoty 255 mln euro ma dotyczyć reformy sądownictwa, w ramach której na cyfrową i zieloną transformację przeznaczono odpowiednio 36 i 18 mln euro.

    więcej
  • „Polski Ład” – wydmuszka marketingowa

    „Polski Ład” – wydmuszka marketingowa | 2021-05-19

    Dokument „Polski Ład” to wydmuszka marketingowa bez kompleksowych reform oraz adekwatnych i skutecznych działań. To nie jest plan zwiększania dobrobytu, tylko plan wydawania pieniędzy i dokupywania głosów w tych obszarach, gdzie władza ma swój elektorat i może uzyskać jeszcze jakieś punkty.

    więcej
  • Krajowy Plan Odbudowy – dużo wydatków, mało prawdziwych reform

    Krajowy Plan Odbudowy – dużo wydatków, mało prawdziwych reform | 2021-05-14

    Dyskusja nad „Krajowym Planem Odbudowy” skupia się przede wszystkim na wydatkach: na tym, w jakich obszarach wydatki należałoby zwiększyć, a w jakich obciąć. Jest to więc bardziej dyskusja o krajowej liście wydatków niż o planie. A w końcu KPO stał się przedmiotem targu politycznego. Na ostatniej prostej wrzucono do niego 75 tys. mieszkań na wynajem (w przeważających części finansowanych środkami krajowymi). To pokazuje, że politycy traktują KPO jak listę wydatków, a nie plan reform. W końcu opisana powyżej wrzutka nie rozwiązuje strukturalnych problemów mieszkalnictwa.

    więcej
  • Używki, jedzenie, napoje – Polska coraz bardziej restrykcyjna, najwięcej wolności w Niemczech i Czechach

    Używki, jedzenie, napoje – Polska coraz bardziej restrykcyjna, najwięcej wolności w Niemczech i Czechach | 2021-05-12

    Polska znów znalazła się w gronie krajów o silnych restrykcjach, a nasza pozycja w Europie pogorszyła się i pod względem restrykcyjności systemu regulacyjno-podatkowego awansowaliśmy z 12. na 9. miejsce spośród 30 badanych krajów. Odpowiadają za to przede wszystkim nowe regulacje dotyczące e-papierosów, wyższa akcyza od alkoholu i papierosów, a także wprowadzony od początku 2021 roku podatek cukrowy.​

    więcej
  • Remote Work and Remote Healthcare in Poland

    Remote Work and Remote Healthcare in Poland | 2021-05-12

    While digitalization has been advancing in many aspects of human life, the COVID-19 pandemic has accelerated changes in workplaces, trade, doing business, healthcare, education, public administration, and many other spheres. In fighting the disease and addressing challenges related to the pandemic, we were lucky that many technologies were available when the pandemic broke out.

    więcej
  • Izba Dyscyplinarna pyta TK czy w Polsce obowiązuje prawo europejskie – prawny POLexit?

    Izba Dyscyplinarna pyta TK czy w Polsce obowiązuje prawo europejskie – prawny POLexit? | 2021-05-12

    Postanowieniem z 8 kwietnia 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zadecydował o zawieszeniu funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej utworzonej przy Sądzie Najwyższym. Pomimo tego faktu Izba działa nadal, co jest jednym z wielu przykładów naruszania zasad praworządności w Polsce.

    więcej
  • Rachunek od państwa za 2020 rok

    Rachunek od państwa za 2020 rok | 2021-04-30

    W 2020 roku wydatki publiczne w przeliczeniu na przeciętnego obywatela wyniosły prawie 30 tys. zł. Już po raz dziesiąty Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) publikuje „Rachunek od państwa”, czyli zestawienie wydatków publicznych za poprzedni rok w przeliczeniu na mieszkańca Polski niezależnie od wieku. Jak co roku, w FOR prowadzimy akcję informacyjną w okresie składania deklaracji podatkowych, aby w przystępny sposób zobrazować podatnikom, za co płacą.

    więcej
  • Ochrona własności prywatnej a gminna ewidencja zabytków

    Ochrona własności prywatnej a gminna ewidencja zabytków | 2021-04-28

    Z całą pewnością należy stwierdzić, że obowiązujący przepis zbyt lakoniczne reguluje zasady wpisywania nieruchomości do ewidencji zabytków, nie zapewnia jawności postępowań i narusza standardy ochrony własności. Obecnie wszystkie czynności związane z wpisem mogą toczyć się bez udziału i wiedzy właściciela nieruchomości.

    więcej