-
Komunikat 17/2020: Bon wakacyjny, czyli jak zniechęcać pracodawców do umów o pracę | 2020-05-13
więcejWicepremier Jadwiga Emilewicz zapowiedziała nowy program bonów o wartości 1000 zł na wakacje w Polsce dla osób pracujących na umowach o pracę i zarabiających poniżej przeciętnego wynagrodzenia.
-
Komentarz FOR: Kiedy wybory? 19 lipca to najbardziej prawdopodobny termin | 2020-05-12
więcejNie ma dzisiaj w pełni konstytucyjnej możliwości wyjścia z bałaganu wyborczego, w jaki wprowadziło nas PiS, ale uchwała PKW z 10 maja daje w miarę konstytucyjną możliwość wyjścia z tego impasu.
-
Komunikat 16/2020: „Kopertowe” wybory w maju to będą pseudowybory | 2020-05-04
więcejZgodnie z art. 127 ust. 1 Konstytucji RP Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany przez Naród w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym. Pseudowybory planowane przez rządzących pomiędzy 10 a 23 maja tych i wielu innych warunków, niezbędnych dla organizacji wyborów, nie spełniają.
-
Komunikat 15/2020: Nie nawołujcie do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej – rząd już to zrobił | 2020-04-17
więcejOd ponad miesiąca koronawirus zbiera swoje żniwo. W celu walki z epidemią rządzący wprowadzają nowe restrykcje, a instytucje państwa funkcjonują w ograniczonym zakresie. Wielu twierdzi zatem, że mamy do czynienia z „faktycznym stanem nadzwyczajnym” i nawołuje do ogłoszenia stanu klęski żywiołowej. Uważna lektura Konstytucji RP i interpretacja działań rządu pozwala przyjąć, że władza już to zrobiła.
-
Komunikat 14/2020: Rządzący na Węgrzech i w Polsce wykorzystują pandemię w walce o władzę | 2020-04-10
więcej30 marca 2020 roku węgierski premier Viktor Orbán przyznał swojemu rządowi za sprawą tzw. ustawy upoważniającej prawo do nieograniczonej w czasie władzy sprawowanej przy użyciu dekretów.Rząd węgierski stworzył sobie nieograniczone w czasie prawo do rządzenia dekretami, których dodatkowo nie musi konsultować z opozycją, w drodze debaty parlamentarnej. Do takiej debaty musiałoby dochodzić, gdyby rządzący ograniczyli się do wprowadzenia opisanego w konstytucji stanu zagrożenia.
-
Komentarz FOR: NBP cofa nas do PRL-u | 2020-04-09
więcejNBP, rozmontowując Konstytucję finansową naszego państwa, włączył się w działania, które prowadzą nas z powrotem do PRL. Najwyraźniej jego kierownictwo nie wyniosło z upadku socjalizmu lekcji, że rachunku za beztroską konsumpcję rządu w tłustych latach nie da się opłacić drukiem pustego pieniądza.
-
Komunikat 13/2020: Rekomendacja FOR ws. rozliczania pomocy w spóźnionej tarczy rządu | 2020-04-08
więcejZ powodu pandemii koronawirusa od marca wiele firm i osób straciło możliwość pracy i zarabiania na życie, zarówno na skutek reakcji coraz ostrożniejszych konsumentów, jak i z powodu działań rządu wprost zakazujących szeregu działalności.

Dług publiczny Polski: nie bagatelizować niebezpieczeństwa | 2020-04-07
Zamieszczony na pierwszej stronie „Rzeczpospolitej” wykres, ukazujący stosunek długu publicznego do PKB w wybranych krajach bardziej zadłużonych od Polski, może sprawiać złudne wrażenie dobrej sytuacji finansów publicznych.

Komunikat 12/2020: Jak wykorzystać dane w walce z koronawirusem? | 2020-04-02
Koronawirus dla wielu osób stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo, ale duża część zarażonych przechodzi go bezobjawowo. Dostępne dane na temat śmiertelności pokazują, że choroba stanowi największe ryzyko dla osób starszych i chorych na inne choroby.
-
Komunikat 11/2020: Rządowa pomoc dla firm – skomplikowana, uznaniowa i spóźniona | 2020-03-30
więcejObecnie najważniejszym wyzwaniem jest utrzymanie miejsc pracy oraz wsparcie osób, które z powodu koronawirusa i działań mających ograniczyć skalę epidemii w Polsce nie mogą pracować. Z jednej strony wymaga to wsparcia firm, które płacą swoim pracownikom, ale, pozbawione przychodów, same są zagrożone bankructwem. Z drugiej strony potrzebna jest pomoc dla osób, które pracowały na nietypowych formach zatrudnienia i z dnia na dzień straciły pracę.