-
Władzy się nie odmawia – poselski projekt Mandat+ | 2021-01-19
więcej8 stycznia 2021 r. do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Projekt posłów z klubu Prawa i Sprawiedliwości zakłada likwidację możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego, wprowadza jedynie możliwość zaskarżenia go w ciągu 7 dni.
-
Czy liberalizacja zwolnień przyspieszy wyjście z pandemicznej recesji? | 2021-01-15
Liberalizacja regulacji rozwiązywania umów o pracę może przyspieszyć wychodzenie Polski z pandemicznej recesji, dając firmom dodatkowe bodźce do tworzenia nowych miejsc pracy. W obliczu dużej niepewności co do administracyjnych zamknięć całych branż gospodarki zmniejszenie restrykcyjności zwolnień ograniczyłoby ryzyko przedsiębiorstw związane z zatrudnianiem nowych pracowników.więcej -
![Komunikat 44/2020: Pracodawcy i sklepy lepiej przygotowali się do drugiej fali pandemii niż sektor publiczny? [badanie Kantar na zlecenie FOR] Komunikat 44/2020: Pracodawcy i sklepy lepiej przygotowali się do drugiej fali pandemii niż sektor publiczny? [badanie Kantar na zlecenie FOR]](/img/artykuly/2/2020_12/komunikat-44.png)
Komunikat 44/2020: Pracodawcy i sklepy lepiej przygotowali się do drugiej fali pandemii niż sektor publiczny? [badanie Kantar na zlecenie FOR] | 2020-12-30
Wybuch pandemii COVID-19 i jej pierwsza fala na początku roku zaskoczyły niemal wszystkich, jednak spadek zachorowań i częściowy powrót do normalności w lecie dał czas na przygotowanie się do ewentualnej drugiej fali. Już po jej wybuchu, na początku grudnia pracownia Kantar na zlecenie FOR przeprowadziła ankietę dotyczącą oceny stopnia przygotowania wybranych instytucji na drugą falę pandemii.
-
Komunikat 43/2020: Ustawa o zawodzie farmaceuty – kolejny krok w kierunku zamknięcia rynku | 2020-12-21
więcejW październiku br. Naczelna Izba Aptekarska (NIA) podpisała z ministrem zdrowia porozumienie w sprawie „Strategii na rzecz rozwoju aptek”. „Strategia” zobowiązuje ministra zdrowia do „podjęcia pilnych i efektywnych działań” w przyszłym roku mających na celu m.in. podniesienie marży aptecznej na leki refundowane, dalsze zwalczanie sieci aptek czy uregulowanie zasad obrotu pozaaptecznego. Innymi słowy, wprost ogłasza zamiar ograniczenia konkurencji i umocnienia lokalnych monopoli, co będzie musiało przełożyć się na wyższe ceny i niższą jakość usług z perspektywy pacjentów.
-
Komunikat 42/2020: Nieodpowiedzialna decyzja TK w sprawie aborcji, za którą stał J. Kaczyński [badanie Kantar na zlecenie FOR] | 2020-12-16
więcejZ badania Kantar na zlecenie Forum Obywatelskiego Rozwoju wynika, że 61% Polek i Polaków uważa, że decyzja o ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku w sprawie aborcji w czasie pandemii i rosnącej liczby zachorowań na COVID-19 była nieodpowiedzialna.
-
Komunikat 41/2020: W międzynarodowych wskaźnikach wolności i demokracji Polska solidarnie spada wraz z Węgrami | 2020-12-10
więcejWybrane wskaźniki opracowywane są przez wiodące organizacje międzynarodowe (Bank Światowy, Freedom House, Legatum Institute, Economist Intelligence Unit), które uwzględniają wiele aspektów funkcjonowania demokracji i wolności oraz stosujące różne metody badań. Niezależnie od przyjętej metodologii, wyłania się z nich podobny obraz jakości instytucji demokratycznych w analizowanych krajach.
-
Komunikat 40/2020: Praca dla wybranych: Regulacje wciąż blokują dostęp do zawodów | 2020-12-08
więcejPorównania międzynarodowe sugerują, że w Polsce wciąż są ogromne możliwości eliminowania zawodów regulowanych i zmniejszania barier wejścia. Konieczne pod tym kątem jest ponowne dokonanie przeglądu zawodów regulowanych.
-
Komunikat 39/2020: Przedsiębiorcy potrzebują stabilnego otoczenia regulacyjnego | 2020-11-23
więcejMnogość regulacji ograniczających konkurencję i wymianę, skomplikowanie przepisów nieelastyczność przepisy prawa pracy oraz często zbędne i dublujące się obciążenia biurokratyczne to powszechnie znane hamulce dla konkurencyjności polskiej gospodarki. Jednak oprócz nich przy ocenie działań regulacyjnych państwa trzeba brać też zmienność i nieprzewidywalność tworzenia prawa. O ile do złych regulacji przedsiębiorcy są w stanie się w dłuższym okresie dostosować, o tyle wprowadzane często i nagle zmiany burzą jakiekolwiek ich plany.
-
Komunikat 38/2020: Sejmowa uchwała ws. negocjacji unijnego budżetu pełna przekłamań | 2020-11-19
więcej19 listopada, w odpowiedzi na wyrażoną dzień wcześniej zapowiedź Prezesa Rady Ministrów, większość sejmowa (PiS i część Kukiz’15) podjęła uchwałę „wspierającą działania Rady Ministrów w zakresie negocjacji budżetowych Unii Europejskiej”. Motywem przyjęcia tej uchwały są trwające negocjacje nad wieloletnimi ramami finansowymi (na podstawie których przyjmowane są roczne budżety) oraz pakiet aktów prawnych, w tym tzw. fundusz pocovidowy i rozporządzenie o powiązaniu wypłaty funduszy unijnych z praworządnością.