"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Kampania #FORDemocracy

Forum Obywatelskiego Rozwoju od 2017 r. współpracuje z Center for International Private Enterprise (CIPE) w obszarze promowania wolności, demokracji i przedsiębiorczości jako wartości, które przyczyniają się do powstawania dobrobytu. Jednym z elementów współpracy jest kampania #FORDemocracy, której celem jest wzmocnienie poparcia dla powyższych wartości oraz podkreślenie ich znaczenia dla długofalowego i stabilnego wzrostu gospodarki, a także poprawy poziomu życia w Polsce.

Działania FOR w 2017 r.

W czerwcu 2017 r. Wiceprezes FOR, Marek Tatała, wziął udział w prezentacji Deklaracji Wsparcia dla Demokracji w Brukseli. W Deklaracji podkreślono m.in. kluczową rolę wartości demokratycznych i wolnorynkowej gospodarki dla rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej. Deklaracja przypomina też, jak ważny jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego w życiu politycznym i gospodarczym. W obronę i wzmacnianie wymienionych w Deklaracji wartości powinni też bardziej zdecydowanie i w sposób zorganizowany zaangażować się przedsiębiorcy z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Tekst deklaracji w języku polskim

English version of the Declaration

W ramach współpracy z CIPE Marek Tatała wystąpił także podczas briefingu U.S. Helsinki Commission  na temat demokracji w Europie Środkowo-Wschodniej, który odbył się w lipcu 2017 r., w Kongresie Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie.

W swoim wystąpieniu Marek Tatała podkreślił, że dobre zmiany z przeszłości nie są wystarczającą gwarancją przyszłych sukcesów. Dodał, że „zamiast wzmacniać system demokratyczny, w tym rządy prawa, PiS prowadzi Polskę w przeciwnym kierunku”. W opinii wiceprezesa zarządu FOR, model sądownictwa zaproponowany przez partię rządzącą „przypomina model znany z czasów komunizmu w Polsce, kiedy jedna partia kontrolowała władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą”. Swoje wystąpienie zakończył podkreśleniem roli aktywności polskiego społeczeństwa obywatelskiego we wzmacnianiu demokracji w Polsce oraz  wyrazami poparcia dla Deklaracji Wsparcia dla Demokracji

Tekst wystąpienia w języku polskim

English version of the statement

Inne polecane teksty związane z kampanią #FORDemocracy:

  • Apel ponad 50 polskich organizacji społecznych do Prezydenta Andrzeja Dudy ws. zawetowania ustaw o SN i KRS, 18.12.2017 r.

English version of the letter with introduction by Marek Tatala

List w języku polskim

  • Marek Tatała, “The EU invokes Article 7 against Poland, but only Poles can defend their liberty” (pol. “UE uruchamia Art. 7 wobec Polski, ale tylko Polacy mogą obronić swoją wolność”), Acton Institute, 5.01.2018 r.

English version of the article

  • Marek Tatała, “Poland on Orbán’s Lap” (Pol. „Na kolanach u Orbána”), 4Liberty.eu, 8.02.2018 r.

Artykuł w języku polskim

English version of the article

  • Marek Tatała, “Black Friday for freedom and rule of law in Poland” (pol. “Czarny Piątek dla wolności i rządów prawa w Polsce”), EPICENTER Network, 12.12.2017 r.

English version of the article