"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Komunikaty

 • Komunikat 16/2020: „Kopertowe” wybory w maju to będą pseudowybory

  Komunikat 16/2020: „Kopertowe” wybory w maju to będą pseudowybory | 2020-05-04

  Zgodnie z art. 127 ust. 1 Konstytucji RP Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany przez Naród w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym. Pseudowybory planowane przez rządzących pomiędzy 10 a 23 maja tych i wielu innych warunków, niezbędnych dla organizacji wyborów, nie spełniają.

  więcej
 • Komunikat 15/2020: Nie nawołujcie do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej – rząd już to zrobił

  Komunikat 15/2020: Nie nawołujcie do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej – rząd już to zrobił | 2020-04-17

  Od ponad miesiąca koronawirus zbiera swoje żniwo. W celu walki z epidemią rządzący wprowadzają nowe restrykcje, a instytucje państwa funkcjonują w ograniczonym zakresie. Wielu twierdzi zatem, że mamy do czynienia z „faktycznym stanem nadzwyczajnym” i nawołuje do ogłoszenia stanu klęski żywiołowej. Uważna lektura Konstytucji RP i interpretacja działań rządu pozwala przyjąć, że władza już to zrobiła.

  więcej
 • Komunikat 14/2020: Rządzący na Węgrzech i w Polsce wykorzystują pandemię w walce o władzę

  Komunikat 14/2020: Rządzący na Węgrzech i w Polsce wykorzystują pandemię w walce o władzę | 2020-04-10

  30 marca 2020 roku węgierski premier Viktor Orbán przyznał swojemu rządowi za sprawą tzw. ustawy upoważniającej prawo do nieograniczonej w czasie władzy sprawowanej przy użyciu dekretów.Rząd węgierski stworzył sobie nieograniczone w czasie prawo do rządzenia dekretami, których dodatkowo nie musi konsultować z opozycją, w drodze debaty parlamentarnej. Do takiej debaty musiałoby dochodzić, gdyby rządzący ograniczyli się do wprowadzenia opisanego w konstytucji stanu zagrożenia.

  więcej
 • Komentarz FOR: NBP cofa nas do PRL-u

  Komentarz FOR: NBP cofa nas do PRL-u | 2020-04-09

  NBP, rozmontowując Konstytucję finansową naszego państwa, włączył się w działania, które prowadzą nas z powrotem do PRL. Najwyraźniej jego kierownictwo nie wyniosło z upadku socjalizmu lekcji, że rachunku za beztroską konsumpcję rządu w tłustych latach nie da się opłacić drukiem pustego pieniądza.

  więcej
 • Komunikat 13/2020: Rekomendacja FOR ws. rozliczania pomocy w spóźnionej tarczy rządu

  Komunikat 13/2020: Rekomendacja FOR ws. rozliczania pomocy w spóźnionej tarczy rządu | 2020-04-08

  Z powodu pandemii koronawirusa od marca wiele firm i osób straciło możliwość pracy i zarabiania na życie, zarówno na skutek reakcji coraz ostrożniejszych konsumentów, jak i z powodu działań rządu wprost zakazujących szeregu działalności.

  więcej
 • Komunikat 12/2020: Jak wykorzystać dane w walce z koronawirusem?

  Komunikat 12/2020: Jak wykorzystać dane w walce z koronawirusem? | 2020-04-02

  Koronawirus dla wielu osób stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo, ale duża część zarażonych przechodzi go bezobjawowo. Dostępne dane na temat śmiertelności pokazują, że choroba stanowi największe ryzyko dla osób starszych i chorych na inne choroby.

  więcej
 • Komunikat 11/2020: Rządowa pomoc dla firm – skomplikowana, uznaniowa i spóźniona

  Komunikat 11/2020: Rządowa pomoc dla firm – skomplikowana, uznaniowa i spóźniona | 2020-03-30

  Obecnie najważniejszym wyzwaniem jest utrzymanie miejsc pracy oraz wsparcie osób, które z powodu koronawirusa i działań mających ograniczyć skalę epidemii w Polsce nie mogą pracować. Z jednej strony wymaga to wsparcia firm, które płacą swoim pracownikom, ale, pozbawione przychodów, same są zagrożone bankructwem. Z drugiej strony potrzebna jest pomoc dla osób, które pracowały na nietypowych formach zatrudnienia i z dnia na dzień straciły pracę.

  więcej
 • Komunikat 10/2020: PiS prze do wyborów zamiast skupić się na pomocy przedsiębiorcom i pracującym

  Komunikat 10/2020: PiS prze do wyborów zamiast skupić się na pomocy przedsiębiorcom i pracującym | 2020-03-30

  W nocy z 27 na 28 marca posłowie PiS dodali do ustawy o pomocy dla przedsiębiorców i pracujących w czasie epidemii koronawirusa poprawkę zmieniającą Kodeks wyborczy. Poprawka umożliwia głosowanie korespondencyjne osobom powyżej 60. roku życia oraz osobom przebywającym w kwarantannie, izolacji i izolacji domowej.

  więcej
 • Komunikat 9/2020: Teraz pomoc dla pracowników, a jej rozliczenie po pandemii

  Komunikat 9/2020: Teraz pomoc dla pracowników, a jej rozliczenie po pandemii | 2020-03-26

  Jesteśmy świadomi, że pandemia koronawirusa będzie wymagać wielu nadzwyczajnych działań. Społeczne, gospodarcze i zdrowotne konsekwencje tego prawie całkowitego załamania normalnego życia – zamkniętych szkół i firm, masowych kwarantann i zakazu opuszczania domów – mogą okazać się długotrwałe i bolesne, być może nawet poważniejsze niż żniwo zebrane bezpośrednio przez samego wirusa. Nie wiemy, ile epidemia potrwa w Polsce, ale musimy założyć, że w perspektywie trzech najbliższych miesięcy kluczowym zadaniem będzie wsparcie poszkodowanych osób i firm w taki sposób, żeby gospodarka szybko odbiła bezpośrednio po zakończeniu nadzwyczajnych działań zwalczających epidemię.

  więcej
 • Komunikat 8/2020: Koronawirus i co dalej? Recepta gospodarcza FOR

  Komunikat 8/2020: Koronawirus i co dalej? Recepta gospodarcza FOR | 2020-03-18

  W obliczu epidemii koronawirusa działania rządu powinny być przede wszystkim skierowane na ułatwienie firmom przetrwania epidemii i utrzymania zatrudnienia. Skala interwencji powinna zależeć od czasu jej trwania i skali jej konsekwencji gospodarczych – w pierwszej kolejność nacisk należy kłaść przede wszystkim na odraczanie płatności podatków i składek (zarówno samych przedsiębiorców, jak i ich pracowników), następnie na gwarancje i pożyczki, a dopiero na końcu na umarzanie części zobowiązań.

  więcej