"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Komunikaty

 • Komunikat 8/2018: „Danina solidarnościowa” – PiS sięga głębiej do kieszeni podatników

  Komunikat 8/2018: „Danina solidarnościowa” – PiS sięga głębiej do kieszeni podatników | 2018-04-23

  Koszty sztandarowych programów PiS – obniżenia wieku emerytalnego oraz programu Rodzina 500+ ograniczają możliwość sfinansowania przez państwo innych wydatków (jak np. pomoc dla rodziców niepełnosprawnych dzieci) oraz wymuszają na rządzie sięganie do kieszeni podatników.

  więcej
 • Komunikat 7/2018: Jawność wyboru sędziów do nowej KRS: rozdział drugi

  Komunikat 7/2018: Jawność wyboru sędziów do nowej KRS: rozdział drugi | 2018-04-12

  Po trzech miesiącach od naszego zapytania złożonego do Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie sędziów popierających kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, doczekaliśmy się odpowiedzi. Resort sprawiedliwości nie udostępnił jednak wszystkich informacji i czeka nas kolejna, po decyzji Szefie Kancelarii Sejmu, obrona jawności życia publicznego w sądzie administracyjnym.

  więcej
 • Komunikat 6/2018: Dobra koniunktura sprzyja spadkowi długu publicznego w UE

  Komunikat 6/2018: Dobra koniunktura sprzyja spadkowi długu publicznego w UE | 2018-04-05

  Opublikowane przez Ministerstwo Finansów dane wskazują na spadek długu publicznego, który na koniec 2017 roku wyniósł 1003,4 mld zł wobec 1006,6 mld zł na koniec 2016 roku i 919,9 mld zł na koniec 2015 roku.

  więcej
 • Komunikat 5/2018: Pozorowany dialog polskiego rządu z Komisją Europejską

  Komunikat 5/2018: Pozorowany dialog polskiego rządu z Komisją Europejską | 2018-03-28

  Nie milkną echa opublikowanej niedawno przez rząd „Białej księgi” w sprawie wymiaru sprawiedliwości. Dokument, który trafił do kierownictwa Komisji Europejskiej i pozostałych państw Unii, roi się od kłamstw i manipulacji. Niedługo później, rządzący zaprezentowali pakiet „ustępstw” wobec KE, prowadzącej wobec Polski procedurę naruszenia zasad państwa prawa. Tak wyglądający „dialog” z Brukselą to desperacka (i skazana na porażkę) próba zdjęcia z unijnej agendy kwestii ponad 2,5-letnich zabiegów podporządkowania sądownictwa partii rządzącej.

  więcej
 • Komunikat 4/2018: Ministerstwo Pracy błędnie interpretuje zakaz handlu w niedziele

  Komunikat 4/2018: Ministerstwo Pracy błędnie interpretuje zakaz handlu w niedziele | 2018-03-08

  Z początkiem marca weszła w życie ustawa o zakazie handlu w niedziele. Fundacja FOR w swoich publikacjach wielokrotnie wskazywała, że wprowadzenie ograniczeń w handlu szkodzi nie tylko pracodawcom, ale również pracownikom i konsumentom.

  więcej
 • Komunikat 3/2018: PKB Polski w Q4 2017 - przedwczesny triumfalizm na niepełnych danych

  Komunikat 3/2018: PKB Polski w Q4 2017 - przedwczesny triumfalizm na niepełnych danych | 2018-03-05

  Wstępne szacunki GUS mówią o wzroście inwestycji o 11% w IV kwartale 2017 roku, nie jest jednak znana ich struktura, można jednak przypuszczać, że za znaczną część wzrostu odpowiada przyspieszenie inwestycji samorządowych. Duże wykorzystanie mocy produkcyjnych wskazuje także, że w nadchodzących kwartałach można spodziewać się wzrostu inwestycji przedsiębiorstw, jednak w znacznym stopniu będzie to tylko nadrabianie spadków z ostatnich 2 lat.

  więcej
 • Komunikat 2/2018: Jak Sejm ukrywa podpisy poparcia do nowej KRS

  Komunikat 2/2018: Jak Sejm ukrywa podpisy poparcia do nowej KRS | 2018-02-22

  W rzeczywistości tylko dwa urzędy w Polsce – Kancelaria Sejmu i Ministerstwo Sprawiedliwości – wiedzą, kto zgłosił kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, oraz że zgłoszenia te są prawidłowe. Kancelaria Sejmu, jak do tej pory, nie udostępniła list z podpisami poparcia dla sędziów ubiegających się o członkostwo w Radzie. Sejmowi urzędnicy przedłużyli termin na odpowiedź na nasz wniosek o przesłanie list poparcia do marca, czyli już po wyborze przez Sejm członków nowej KRS, zaplanowanym na koniec lutego.

  więcej
 • Komunikat 1/2018: Kolejna nacjonalizacja – tym razem kosztem pacjenta. Kolejna wojna PiS – tym razem z Danią

  Komunikat 1/2018: Kolejna nacjonalizacja – tym razem kosztem pacjenta. Kolejna wojna PiS – tym razem z Danią | 2018-02-07

  Dla Prawa i Sprawiedliwości każda – faktyczna bądź pozorna – bolączka trapiąca polskie społeczeństwo stanowi pretekst do tego, by zwiększać upolitycznienie gospodarki. W 2013 roku, czyli jeszcze przed dojściem PiS do władzy, Polska pod względem zakresu własności państwowej wyprzedzała inne kraje OECD i Unii Europejskiej. W ostatnim czasie nie zrobiono jednak nic, by zmniejszyć ingerencję polityków w gospodarkę. Wręcz przeciwnie, jesteśmy świadkami wciąż to nowych kroków w kierunku dalszego upaństwawiania przedsiębiorstw. Po Pekao i elektrowniach przyszła kolej na ratownictwo medyczne – projekt zakłada wykluczenie z systemu opieki zdrowotnej prywatnych podmiotów świadczących tego rodzaju usługi.

  więcej
 • Komunikat 26/2017: Prezydencka ustawa o Sądzie Najwyższym – krocząca niekonstytucyjność. Zestawienie zmian

  Komunikat 26/2017: Prezydencka ustawa o Sądzie Najwyższym – krocząca niekonstytucyjność. Zestawienie zmian | 2017-12-19

  Podobnie jak w przypadku ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym nadal zawiera niekonstytucyjne rozwiązania.

  Przeniesienie w stan spoczynku wszystkich sędziów Izby Wojskowej i tych, którzy ukończyli 65. rok życia (o ile prezydent nie wyrazi zgody na dalsze orzekanie), usunięcie w takim samym trybie Pierwszego Prezesa SN, mimo konstytucyjnej 6-letniej kadencji, czy powołanie Izby Dyscyplinarnej wyposażonej w autonomię pozwalającą uznać ją za odrębny sąd – to najbardziej jaskrawe przypadki propozycji niezgodnych z ‍konstytucją. W rzeczywistości projekt prezydenta – co do skutków – nie różni się wiele od tego, autorstwa posłów PiS, a zawetowanego w lipcu 2017 r.

  więcej
 • Komunikat 25/2017: Prezydencka ustawa o KRS – inna treść, taki sam zły skutek. Zestawienie zmian

  Komunikat 25/2017: Prezydencka ustawa o KRS – inna treść, taki sam zły skutek. Zestawienie zmian | 2017-12-19

  Prezydenckie weto do ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa autorstwa PiS i zapowiedź wniesienia własnego projektu zakończyło pierwszą falę protestów przeciwko zawłaszczeniu wymiaru sprawiedliwości przez większość rządzącą. Uchwalona w piątek ustawa zawiera nie mniej niebezpieczny, a w rzeczywistości identyczny w skutku mechanizm niekonstytucyjnego wyboru sędziów do KRS przez Sejm, którego głównym beneficjentem będzie partia rządząca.

  więcej

Wspierają nas