-
Polityka migracyjna PiS – imitacja strategii bez konkretów i bez wizji | 2021-07-22
więcejPolska potrzebuje kompleksowej, długookresowej strategii migracyjnej - wraz z symulacjami, wariantami i ilościowymi celami. Projekt „Polityka migracyjna Polski – kierunki działań 2021-2022” autorstwa MSWiA udaje tylko dokument strategiczny, a w rzeczywistości kontynuuje przyjęte przez PiS podejście udawania, że konieczność przyjmowania coraz liczniejszych imigrantów nie istnieje, aby nie drażnić części prawicowych wyborców. W to podejście wpisuje się traktowanie imigracji jak kwestii bezpieczeństwa zamiast jako rozwiązania problemów rynku pracy i rozwoju gospodarczego.
-
Budżetowa „JENGA”. Czy Polska może być drugą Grecją? Niebezpieczna gra trwa. | 2021-07-08
więcejRząd właśnie utworzył kolejny fundusz poza budżetem państwa, poza kontrolą parlamentu. Nomen omen skrót tego funduszu to PIS (Program Inwestycji Strategicznych). W Sejmie dyskutowany był właśnie projekt zmian w regule wydatkowej rozluźniającej przestrzeń wydatkową o dalsze dziesiątki, jeżeli nie setki miliardów złotych.
-
Kolejne problemy z jawnością w Trybunale Konstytucyjnym – FOR składa skargę do WSA | 2021-07-05
więcejW zakładce „oświadczenia majątkowe” na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego oświadczenia Jarosława Wyrembaka i Rafała Wojciechowskiego, będących jednocześnie wykładowcami uniwersyteckimi, zamazano informacje o zatrudnieniu na uczelniach w sposób uniemożliwiający ich odczytanie.
-
Rządowa Strategia Demograficzna 2040 nie pomoże na kryzys demograficzny | 2021-06-24
więcejPomimo bardzo wysokich wydatków publicznych na politykę rodzinną w Polsce, jej efekty pozostają niejasne. Publikowany przez GUS wskaźnik dzietności nie uwzględnia emigracji po przystąpieniu Polski do UE, co silnie zaniża jego wartości i w praktyce uniemożliwia prowadzenie polityki pronatalistycznej opartej na dowodach. Projekt Strategii Demograficznej 2040 ignoruje ten problem, nie wyciąga wniosków z porównań międzynarodowych, których dokonuje, a same obszary polityki demograficznej opisuje w sposób, który nie pozwala ocenić potencjalnych efektów skoncentrowanych w nich działań.
-
Inflacja w Polsce: ceny rosną najszybciej od 10 lat | 2021-06-02
więcejRząd i władze monetarne stąpają po cienkiej linie. Władze monetarne ryzykują trwałym nakręceniem spirali płacowo-cenowej, które może skutkować uporczywą i wysoką inflacją. Ryzykują wartością polskiego pieniądza, za którą zgodnie z Konstytucją odpowiadają. Strategia „łatwego pieniądza” nie służy odbudowie i rozwojowi, pomaga jednak w utrzymaniu władzy przez obecny obóz rządzący. Rachunek za to płacą zwykli obywatele.
-
Prokuratura Europejska, czyli czego boi się prokuratura PiS? | 2021-05-27
więcejPomysł na utworzenie Prokuratury Europejskiej powstał w związku z dostrzeżeniem faktu, że kiedy za faktyczne ściganie przestępstw naruszających interesy finansowe UE odpowiedzialne są jedynie organy państw członkowskich, nie zawsze dochodzi do skutecznego zakończenia postępowań. Intensyfikacja walki z przestępstwami naruszającymi interesy finansowe UE jako cel działań krajowych organów ścigania nie zawsze była dotychczas realizowany w wystarczającym zakresie. Dlatego też, zgodnie z zasadą pomocniczości, państwa przystępujące do PE zadecydowały o podjęcia próby osiągnięcia go na poziomie unijnym, motywując to doniosłością problemu.
-
Tajemnica dyplomatyczna osłabi jawność działania służby zagranicznej | 2021-05-24
więcejRzeczywisty sposób funkcjonowania tajemnicy dyplomatycznej pokaże praktyka działania służby dyplomatycznej i orzecznictwo sądów administracyjnych. Dla wszystkich ceniących jawność życia publicznego istotne powinno być niepogarszanie standardu dostępu do informacji, co w kontekście omawianych przepisów powinno być lepiej widoczne w pierwszych miesiącach obowiązywania nowych regulacji.
-
"Polski Ład" nie zbuduje brakujących mieszkań | 2021-05-21
więcejProgramy mieszkania bez wkładu własnego i bonu mieszkaniowego sformułowane w „Polskim Ładzie” poprzez wspieranie popytu nie będą miały istotnego wpływu na podaż mieszkań, a mogą prowadzić do wzrostu ich cen – w najlepszym razie ich efekt będzie ograniczony. Cel redukcji deficytu mieszkaniowego do 2030 roku zostanie najprawdopodobniej zrealizowany przez sektor prywatny bez żadnej dodatkowej pomocy ze strony rządu.
-
Reforma sądownictwa za środki unijne: jak to robią na Słowacji? | 2021-05-20
więcejZ końcem kwietnia większość państw członkowskich Unii Europejskiej przedstawiło Komisji projekty krajowych planów odbudowy. W swoim dokumencie rząd Słowacji zawnioskował o przyznanie grantów z unijnego Funduszu Odbudowy w wysokości ok. 6,6 mld euro. Z tej kwoty 255 mln euro ma dotyczyć reformy sądownictwa, w ramach której na cyfrową i zieloną transformację przeznaczono odpowiednio 36 i 18 mln euro.
-
„Polski Ład” – wydmuszka marketingowa | 2021-05-19
więcejDokument „Polski Ład” to wydmuszka marketingowa bez kompleksowych reform oraz adekwatnych i skutecznych działań. To nie jest plan zwiększania dobrobytu, tylko plan wydawania pieniędzy i dokupywania głosów w tych obszarach, gdzie władza ma swój elektorat i może uzyskać jeszcze jakieś punkty.