"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Najnowsze publikacje

 • Wybiórczo | Morawiecki - mistrz ekonomicznych bredni

  "Wybiórczo" | Morawiecki - mistrz ekonomicznych bredni | 2018-10-19

  Zapowiedzi Mateusza Morawieckiego - od roku premiera, a wcześniej wicepremiera odpowiedzialnego za politykę gospodarczą - całkowicie rozmijają się z rzeczywistością. Jego pomysły dotyczące wielkich inwestycji w wybrane przez rząd dziedziny pozostają na papierze. I całe szczęście. Gdyby premier wbrew ostrzeżeniom ekonomistów chciał je wprowadzić w życie, doprowadziłby do finansowej katastrofy. Wygląda na to, że plan, który przedstawił prezesowi PiS służył tylko do zdobycia  przez Morawieckiego silnej pozycji w PiS i stanowiska szefa rządu.

  więcej
 • Nowy raport FOR: ”Państwo antyobywatelskie. Postępujący demontaż samorządności terytorialnej w VIII kadencji Sejmu RP

  Nowy raport FOR: ”Państwo antyobywatelskie. Postępujący demontaż samorządności terytorialnej w VIII kadencji Sejmu RP" | 2018-10-12

  Forum Obywatelskiego Rozwoju opublikowało raport ”Państwo antyobywatelskie. Postępujący demontaż samorządności terytorialnej w VIII kadencji Sejmu RP" autorstwa Janusza Paczochy, dotyczący skali demontażu samorządu terytorialnego i pozbawienia go kompetencji na rzecz administracji rządowej. 

  więcej
 • Komunikat 28/2018: Budżet 2019 - nowe podatki

  Komunikat 28/2018: Budżet 2019 - nowe podatki | 2018-10-04

  Utrzymujący się od 2014 roku szybki wzrost gospodarczy związany z dobrą koniunkturą w gospodarce światowej w sposób naturalny zwiększa dochody państwa, co w połączeniu z ograniczonym tempem wzrostu szeregu wydatków daje rządowi większe pole do manewru. Niestety, rząd PiS wykorzystuje sprzyjającą sytuację gospodarczą na finansowanie nowych wydatków (500+, obniżenie wieku emerytalnego), a nie na ograniczanie deficytu i przygotowanie finansów publicznych na następne spowolnienie. Na tym polu Polska negatywnie wyróżnia się na tle innych krajów UE – kiedy wedle prognoz Komisji Europejskiej 13 państw członkowskich planuje nadwyżki, deficyt polskich finansów publicznych w 2019 roku wyniesie 1,4% PKB.

  więcej
 • Komunikat FOR 27/2018: Praworządność pod ostrzałem: przegląd postępowań w obronie zasad państwa prawa

  Komunikat FOR 27/2018: Praworządność pod ostrzałem: przegląd postępowań w obronie zasad państwa prawa | 2018-10-03

  Ostatnie dni przyniosły kilka zaskakujących zwrotów w sprawach dotyczących naruszenia zasad praworządności przez obecną większość. Postępowania, których rozstrzygnięcie miało być tylko kwestią czasu napotkały na różne formy obstrukcji ze strony najważniejszych aktorów tego sporu. W niniejszym tekście przypomnę i uporządkuję „stan gry” dotyczący rządów prawa w Polsce, opisując najważniejsze procedury – tak krajowe, jak i unijne – których wspólnym mianownikiem jest dążenie do zatrzymania dalszej erozji praworządności.

  więcej
 • Komunikat 26/2018: Minister Brudziński cofa reformy i przywraca przywileje policji

  Komunikat 26/2018: Minister Brudziński cofa reformy i przywraca przywileje policji | 2018-09-28

  Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński zapowiedział przywrócenie znacznej części przywilejów policji sprzed reform rządu PO-PSL.

  więcej
 • Analiza CEP: Establishing an European Labour Authority

  Analiza CEP: Establishing an European Labour Authority | 2018-09-27

  W 2017 roku przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zapowiedział utworzenie Europejskiego Urzędu ds. Pracy. Rozwinięciem tej propozycji jest opublikowany w marcu kilkudziesięciostronicowy komunikat Komisji. W jakim celu tworzyć kolejny urząd?

  więcej

Wspierają nas