"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Najnowsze publikacje

 • Komunikat 24/2020: Rosnąca luka VAT

  Komunikat 24/2020: Rosnąca luka VAT | 2020-06-26

  Jako FOR wielokrotnie ostrzegaliśmy przed nadmiernym optymizmem co do dalszego uszczelniania VAT, wskazując, że jego trwałość zweryfikuje dopiero następne spowolnienie gospodarcze. Niestety mieliśmy rację – szacunki dra Sławomira Dudka, byłego dyrektora departamentu polityki makroekonomicznej Ministerstwa Finansów, a obecnie głównego ekonomisty Pracodawców RP pokazują, że już w 2019 roku luka VAT zaczęła ponownie rosnąć.

  więcej
 • Raport: Przewodnik Wyborczy - Praworządność

  Raport: Przewodnik Wyborczy - Praworządność | 2020-06-25

  W kampanii wyborczej pada wiele deklaracji i obietnic kandydatów. Trzeba je oceniać z perspektywy kompetencji prezydenta. Jednym z głównych zadań Prezydenta RP jest przestrzeganie Konstytucji RP i pilnowanie, aby robili to ustawodawcy.

  więcej
 • Komentarz FOR: W trzecią rocznicę położenia stępki – podsumowanie planu Morawieckiego

  Komentarz FOR: W trzecią rocznicę położenia stępki – podsumowanie planu Morawieckiego | 2020-06-23

  Trzecia rocznica położenia stępki na terenie dawnej Stoczni Szczecińskiej to dobra okazja do przypomnienia efektów tzw. planu Morawieckiego, jako że „Batory”, pod którego stępkę kładł sam twórca planu, to jeden z projektów flagowych. Plan Morawieckiego można podzielić na trzy części: diagnozę stanu gospodarki, opis planowanych „programów rozwojowych”, których realizacją miałoby zająć się państwo, oraz listę ogólnogospodarczych celów i mierzalnych wskaźników, według których należy realizację tych celów oceniać.

  więcej
 • Komunikat 23/2020: Tymczasowe aresztowania – osłabianie prawa do obrony

  Komunikat 23/2020: Tymczasowe aresztowania – osłabianie prawa do obrony | 2020-06-18

  Kolejna propozycja nowelizacji Kodeksu postępowania karnego radykalnie ogranicza prawo do obrony. Sugerowane zmiany dotyczą m.in. aresztowych posiedzeń online. Podejrzany ani jego obrońca nie muszą już być obecni na sali rozpraw. Zmiany wprowadzane są w ramach luzowania obostrzeń i uzasadniane pandemią, chociaż w okresie ścisłego lockdownu posiedzenia odbywały się osobiście.

  więcej
 • Raport FOR: Przewodnik gospodarczy dla wyborców oraz kandydatów na Prezydenta

  Raport FOR: Przewodnik gospodarczy dla wyborców oraz kandydatów na Prezydenta | 2020-06-10

  10 czerwca 2020 r. Forum Obywatelskiego Rozwoju opublikowało nowy raport: Przewodnik gospodarczy dla wyborców oraz kandydatów na Prezydenta.

  więcej
 • Komunikat 22/2020: Państwowe górnictwo drenuje kieszenie podatników

  Komunikat 22/2020: Państwowe górnictwo drenuje kieszenie podatników | 2020-06-09

  Wicepremier Jacek Sasin ogłosił, że górnicy otrzymają świadczenia w wysokości 100% swoich pensji za okres zamknięcia kopalń węgla kamiennego ze względu na epidemię koronawirusa SARS-CoV-2. Tymczasem inni pracownicy, objęci przestojem ekonomicznym, musieli zadowolić się wynagrodzeniem obniżonym nawet o 50% (jednak nie niższym od płacy minimalnej), a zleceniobiorcy świadczeniem postojowym równym 80% płacy minimalnej.

  więcej

Wspierają nas