"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Najnowsze publikacje

  • Komunikat 26/2023: Własność państwowa zatruwa gospodarkę i politykę

    Komunikat 26/2023: Własność państwowa zatruwa gospodarkę i politykę | 2023-12-07

    Jeszcze przed przejęciem władzy przez Prawo i Sprawiedliwość Polskę cechował największy udział własności państwowej spośród tych krajów postsocjalistycznych, które wstąpiły do Unii Europejskiej. Od 2016 roku PiS realizowało pod propagandowym hasłem „repolonizacji” bezprecedensowy w okresie po rozpoczęciu transformacji proces upolityczniania gospodarki – nacjonalizacji prywatnych podmiotów oraz budowy nowych i rozwijania starych państwowych „czempionów”, odwracając przy tym bardzo udane prywatyzacje, np. spółki PKP Energetyka.

    więcej
  • Komunikat 25/2023: Projekt budżetu na 2024 rok: pocałunek śmierci PiS

    Komunikat 25/2023: Projekt budżetu na 2024 rok: pocałunek śmierci PiS | 2023-11-09

    Wyzwaniem dla nowo utworzonego rządu będzie kontynuacja prac nad ustawą budżetową zgłoszoną przez rząd PiS w sierpniu. Z tego powodu przyglądamy się bliżej największym zagrożeniom związanym z budżetem na przyszły rok, takim jak wysoki deficyt, rosnące koszty obsługi zadłużenia, wydatki pozabudżetowe, nader optymistyczne założenia oraz towarzyszący przyszłorocznemu budżetowi chaos informacyjny.

    więcej
  • Komunikat 24/2023: Czy po wyborach inflacja będzie znowu dwucyfrowa?

    Komunikat 24/2023: Czy po wyborach inflacja będzie znowu dwucyfrowa? | 2023-10-11

    Szybki szacunek Głównego Urzędu Statystycznego za wrzesień, wskazujący na inflację na poziomie 8,2%, nie daje powodów do optymizmu – inflacja wciąż jest ponad trzykrotnie wyższa od celu. A trzeba pamiętać, że rząd PiS przeznaczył w tym roku dziesiątki miliardów złotych na „mrożenie” cen. Gdyby nie te niezwykle kosztowne manipulacje, podjęte po to, by przypudrować inflację w roku wyborczym, ceny wciąż rosłyby w tempie dwucyfrowym – szacujemy, że we wrześniu poziom cen podniósłby się aż o 17,9% r/r. Ale to, że rząd „mrozi” ceny przed wyborami, nie oznacza, że po wyborach inflacja gwałtownie nie podskoczy – żadnego kraju nie stać na wieczne utrzymywanie zaniżonych cen, a Polska w przyszłym roku będzie miała jeden z najwyższych deficytów finansów publicznych w Unii Europejskiej.

    więcej
  • 8 lat PiS: niszczenie gospodarki i praworządności

    8 lat PiS: niszczenie gospodarki i praworządności | 2023-10-06

    W ostatnich latach wskutek polityki PiS osiągnęliśmy bardzo wysoką inflację, stagnację gospodarczą, wzrosły wydatki i deficyt budżetu, zwiększyły się koszty obsługi długu publicznego. Nadchodzące wybory stanowią wyjątkową okazję do ograniczenia regresu ustrojowego i wyrwania się z populistycznej pułapki PiS. Fundacja FOR, stojąc na straży wolności i praworządności w państwie, po raz kolejny publikuje Audyt, w którym podsumowuje wpływ ośmiu lat rządów PiS na gospodarkę i praworządność.

    więcej
  • Komunikat FOR 23/2023: Stagflacja: dorobek polityki gospodarczej PiS

    Komunikat FOR 23/2023: Stagflacja: dorobek polityki gospodarczej PiS | 2023-10-06

    Dane opublikowane przez Eurostat ujawniają niepokojącą sytuację, w jakiej znalazła się polska gospodarka. Na tle pozostałych gospodarek krajów Unii Europejskiej okazuje się ona bardzo słaba w zakresie wzrostu gospodarczego, a jednocześnie ze szczególnym natężeniem nękana przez inflację.

    więcej
  • Komentarz FOR 4/2023: Śladem Węgier i Turcji? Stopy procentowe przed wyborami

    Komentarz FOR 4/2023: Śladem Węgier i Turcji? Stopy procentowe przed wyborami | 2023-10-05

    Rada Polityki Pieniężnej pod przewodnictwem Adama Glapińskiego po raz drugi z rzędu podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych, tym razem o 25 punktów bazowych. Stopa referencyjna NBP jest obecnie niższa o 1 p.p. niż na początku września. Tymczasem amerykańska Rezerwa Federalna jeszcze w lipcu tego roku podnosiła stopy, a ostatnio zapowiedziała, że ewentualne obniżki są mało prawdopodobne przed drugim kwartałem przyszłego roku. Europejski Bank Centralny postanowił we wrześniu podnieść stopy procentowe o 25 punktów bazowych.

    więcej