"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Najnowsze publikacje

 • Komunikat 28/2019: Deglomeracja na siłę: rządowy raport nie przekonuje

  Komunikat 28/2019: Deglomeracja na siłę: rządowy raport nie przekonuje | 2019-08-13

  W lipcu br. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, po pół roku, upubliczniło swój raport na temat rozważanego w kręgach rządowych przenoszenia urzędów centralnych z Warszawy do mniejszych miast (nazywane zamiennie deglomeracją lub delokalizacją). Jego treść rozczarowuje.

  więcej
 • Blog FOR: Legal “fact-checking” w czasach społeczeństwa informacyjnego

  Blog FOR: Legal “fact-checking” w czasach społeczeństwa informacyjnego | 2019-07-25

  W czasach szybkiego rozwoju nowych technologii, powszechnego dostępu do środków masowego przekazu oraz wciąż zwiększającego się udziału mediów społecznościowych w naszej codzienności, przepływ informacji przybiera nowe nieznane dotychczas formy i tempo.  W dobie społeczeństwa informacyjnego jedna wiadomość czy szybko rozprzestrzeniony nagłówek mogą mieć duży wpływ na całe społeczeństwa i stać się źródłem manipulacji.

  więcej
 • Blog FOR: Afrykańska droga ku wolnemu handlowi

  Blog FOR: Afrykańska droga ku wolnemu handlowi | 2019-07-23

  W czasach gdy amerykańsko-chińska wojna handlowa trwa na dobre, a konflikty o handel na linii UE-USA spędzają sen z powiek rządzącym i przedsiębiorcom, kraje Afryki postanowiły zrobić krok w przeciwnym kierunku. Członkowie Unii Afrykańskiej (UA) podpisali porozumienie ustanawiające Afrykańską Kontynentalną Strefę Wolnego Handlu (AfCFTA).

  więcej
 • Komunikat 27/2019: 10 najczęściej zadawanych pytań o sens deglomeracji urzędów w Polsce

  Komunikat 27/2019: 10 najczęściej zadawanych pytań o sens deglomeracji urzędów w Polsce | 2019-07-12

  Wicepremier Jarosław Gowin i minister Jadwiga Emilewicz proponują „deglomerację”, rozumiejąc przez to przenoszenie urzędów centralnych z Warszawy i urzędów wojewódzkich ze stolic województw do mniejszych miast. Taka polityka byłaby błędem, co pokazujemy odpowiadając na poniższe pytania.

  więcej
 • Blog FOR: Nagrody za pracę na rzecz wolności, Świat Wolności

  Blog FOR: Nagrody za pracę na rzecz wolności, Świat Wolności | 2019-07-04

  Warto doceniać wyróżniające się organizacje wolnościowe i ludzi z tych organizacji. Jednym ze sposobów są nagrody, które przyznają m.in. Atlas Network i America’s Future Foundation, o których przeczytacie w najnowszym odcinku z cyklu „Świat Wolności”. Tym razem odwiedzimy m.in. Indie, Grecję, Serbię i kontynent afrykański, od którego zaczniemy przegląd najciekawszych działań organizacji wolnościowych, o których mogliśmy usłyszeć i przeczytać w maju.

  więcej
 • Komunikat 26/2019: Zwolnienie młodych z PIT – kupowanie głosów zamiast reform

  Komunikat 26/2019: Zwolnienie młodych z PIT – kupowanie głosów zamiast reform | 2019-07-04

  Zwolnienie osób poniżej 26. roku życia z PIT jest niesprawiedliwe. Z jednej strony rząd nie widzi problemu, by płaca 27-latka zarabiającego pensję minimalną (1774 zł netto) była obciążona 40% podatków i składek, w tym 150 zł PIT, a z drugiej strony proponuje zwolnienie ponad 3-krotnie lepiej zarabiającego 25-latka z PIT, dzięki czemu jego dochody netto wzrosną z 5909 zł do 6584 zł, a łączne obciążenie spadnie do 35%.

  więcej

Wspierają nas