"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Najnowsze publikacje

 • Analiza 4/2019: System dyscyplinarny sędziów pod kontrolą Ministra Sprawiedliwości

  Analiza 4/2019: System dyscyplinarny sędziów pod kontrolą Ministra Sprawiedliwości | 2019-02-15

  Uzależnienie od polityków decyzji o zarzutach dyscyplinarnych wobec sędziów zagraża niezawisłości sędziów i niezależności sądów. Takim mechanizmem w bardzo łatwy sposób można wpływać na wydawane przez sędziów wyroki i postanowienia. Obecny system może służyć do zastraszania sędziów, a nie do faktycznego dbania o jakość ich pracy i orzecznictwa. To bardzo niebezpieczny kierunek zmian.

  więcej
 • Raport FOR: CPK - Miliardy w błoto? 10 pytań od podatnika

  Raport FOR: CPK - Miliardy w błoto? 10 pytań od podatnika | 2019-02-13

  Forum Obywatelskiego Rozwoju opublikowało raport ”CPK: Miliardy w błoto? 10 pytań od podatnika" autorstwa Tadeusza Syryjczyka, dotyczący projektu budowy Centralnego Portu lotniczego.

  więcej
 • Komunikat 3/2019: Indeks Elastyczności Zatrudnienia 2019 – Polska w ogonie

  Komunikat 3/2019: Indeks Elastyczności Zatrudnienia 2019 – Polska w ogonie | 2019-02-08

  Polska zajmuje dopiero 30. miejsce na 41 krajów Unii Europejskiej i OECD w Indeksie Elastyczności Zatrudnienia 2019, mierzącym elastyczność umów o pracę regulowanych kodeksem pracy. To identyczny wynik jak przed rokiem – zeszłoroczne prace Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy okazały się fasadowe i koniecznej reformy kodeksu pracy w dalszym ciągu brakuje. Polsce obecnie dwukrotnie bliżej do najgorszej w rankingu Francji niż do najlepszej Danii. Sprawne reformy są jednak możliwe – w tym roku liderem reform była Litwa, która awansowała z 27. na 15. miejsce.

  więcej
 • Rafał Trzeciakowski, Marcin Zieliński: The Mass Demonstrations in France is a Reaction to the Effects of Interventionism, Not Liberalism, Epicenter

  Rafał Trzeciakowski, Marcin Zieliński: The Mass Demonstrations in France is a Reaction to the Effects of Interventionism, Not Liberalism, Epicenter | 2019-02-07

  Mass protests of the “yellow vests” have been taking place in France since 17 November 2018. The catalyst of the demonstration was a fuel tax increase, supposed to place a disproportionate burden on the middle class from the province. However, the list of demands quickly grew to include various social and protectionist slogans. The protestors are demanding a simultaneous growth of the state and a reduction of taxes.

  więcej
 • Analiza 3/2019: Mit niemieckiej deglomeracji

  Analiza 3/2019: Mit niemieckiej deglomeracji | 2019-01-31

  Niemcy w polskiej debacie publicznej są przedstawiane jako kraj, który dokonał pomyślnej deglomeracji w sensie rozproszenia siedzib urzędów centralnych po kraju i osiągnął tym samym zrównoważone tempo rozwoju miast różnych wielkości – bez niekontrolowanego wzrostu miast dużych i wyludniania się miast małych. Taki obraz jest nieprawdziwy.

  więcej
 • Komunikat 2/2019: Postępuje monopolizacja rynku energii

  Komunikat 2/2019: Postępuje monopolizacja rynku energii | 2019-01-24

  Państwowa własność przedsiębiorstw zawsze stwarza konflikt interesów, stawiając państwo jednocześnie w roli tworzącego reguły funkcjonowania rynku i właściciela działających na nim firm. Ten konflikt nie jest całkowicie eliminowany przez istnienie niezależnego URE. Przykład wpisania Engie i EDF na listę spółek strategicznych przez ministra Tchórzewskiego, prawdopodobnie w celu uzyskania prawa weta przy sprzedaży ich aktywów, czy wprowadzone przez parlament zmiany we wzorze opłaty zastępczej, mające chronić państwowe spółki energetyczne przed skutkami wcześniej podpisanych kontraktów na zakup zielonych certyfikatów, pokazują dobitnie, że rządzące PiS faworyzuje państwowe spółki energetyczne.

  więcej

Wspierają nas