"Skutecznie promujemy wolność"

EN

FOR o Polskim Ładzie


Gdy w maju 2021 roku Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało „Polski Ład”, zauważyliśmy, że jest to dokument propagandowo-polityczny – że to nie plan gospodarczy ani tym bardziej dokument strategiczny, który pokazywałby, jak sobie poradzić z największymi wyzwaniami stojącymi przed polską gospodarką w kolejnych dekadach. Jeśli chodzi o najważniejszy element „Polskiego Ładu”, który w ostatnim czasie stał się wręcz jego synonimem, tj. o reformę systemu podatku, wielokrotnie ostrzegaliśmy, że wprowadzenie tak głębokich zmian wymaga przemyślenia i konsultacji ze społeczeństwem.

Okazało się, że niestety mieliśmy rację. Wprowadzona naprędce „reforma” zamiast ładu przyniosła chaos – księgowi do tej pory nie połapali się w jej meandrach i okazało się, że różne grupy ludzi, które miały zyskać, otrzymały wynagrodzenie niższe niż w ubiegłym roku. Wynika to z zupełnego nieprzygotowania „reformy” –od strony zarówno legislacyjnej, jak i informacyjnej. Zamiast tego rząd skupiał się na propagandzie, wskazując na różnego rodzaju „ulgi”, które, jak „ulga dla klasy średniej, w rzeczywistości – już na samym etapie projektowania – miały służyć i służą co najwyżej niezwiększeniu obciążeń podatkowo-składkowych, a nie ulżeniu podatnikom.

Eksperci FOR na bieżąco komentują w mediach chaos i komplikacje wynikające z wprowadzenia „Polskiego Ładu”. Poniżej znajdują się materiały, które przedstawiają ich opinie na ten temat.

Publikacje:

Prasa i portale internetowe:

Radio i podcasty:

Telewizja/wideo:

Blog FOR:

Wydarzenia, w których uczestniczyło FOR:

 


Nasi eksperci:

Sławomir Dudek
Główny ekonomista FOR
[email protected]

 

 

Patryk Wachowiec
Analityk prawny FOR
[email protected]

 

 

Marcin Zieliński
Ekonomista FOR
[email protected]