"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Komunikaty

 • Komunikat 10/2020: PiS prze do wyborów zamiast skupić się na pomocy przedsiębiorcom i pracującym

  Komunikat 10/2020: PiS prze do wyborów zamiast skupić się na pomocy przedsiębiorcom i pracującym | 2020-03-30

  W nocy z 27 na 28 marca posłowie PiS dodali do ustawy o pomocy dla przedsiębiorców i pracujących w czasie epidemii koronawirusa poprawkę zmieniającą Kodeks wyborczy. Poprawka umożliwia głosowanie korespondencyjne osobom powyżej 60. roku życia oraz osobom przebywającym w kwarantannie, izolacji i izolacji domowej.

  więcej
 • Komunikat 9/2020: Teraz pomoc dla pracowników, a jej rozliczenie po pandemii

  Komunikat 9/2020: Teraz pomoc dla pracowników, a jej rozliczenie po pandemii | 2020-03-26

  Jesteśmy świadomi, że pandemia koronawirusa będzie wymagać wielu nadzwyczajnych działań. Społeczne, gospodarcze i zdrowotne konsekwencje tego prawie całkowitego załamania normalnego życia – zamkniętych szkół i firm, masowych kwarantann i zakazu opuszczania domów – mogą okazać się długotrwałe i bolesne, być może nawet poważniejsze niż żniwo zebrane bezpośrednio przez samego wirusa. Nie wiemy, ile epidemia potrwa w Polsce, ale musimy założyć, że w perspektywie trzech najbliższych miesięcy kluczowym zadaniem będzie wsparcie poszkodowanych osób i firm w taki sposób, żeby gospodarka szybko odbiła bezpośrednio po zakończeniu nadzwyczajnych działań zwalczających epidemię.

  więcej
 • Komunikat 8/2020: Koronawirus i co dalej? Recepta gospodarcza FOR

  Komunikat 8/2020: Koronawirus i co dalej? Recepta gospodarcza FOR | 2020-03-18

  W obliczu epidemii koronawirusa działania rządu powinny być przede wszystkim skierowane na ułatwienie firmom przetrwania epidemii i utrzymania zatrudnienia. Skala interwencji powinna zależeć od czasu jej trwania i skali jej konsekwencji gospodarczych – w pierwszej kolejność nacisk należy kłaść przede wszystkim na odraczanie płatności podatków i składek (zarówno samych przedsiębiorców, jak i ich pracowników), następnie na gwarancje i pożyczki, a dopiero na końcu na umarzanie części zobowiązań.

  więcej
 • Komunikat 7/2020: Wybory I Prezesa SN – nowy problem dla polskiej demokracji?

  Komunikat 7/2020: Wybory I Prezesa SN – nowy problem dla polskiej demokracji? | 2020-03-17

  31 marca 2020 r. odbędzie się Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego. Wtedy też sędziowie prawdopodobnie wybiorą pięciu kandydatów na nowego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Z kolei z tego grona Prezydent RP powoła ostatecznie nowego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Pierwotnie Zgromadzenie Ogólne miało odbyć się 17 marca, zostało przełożone w związku z zaistniałym zagrożeniem epidemiologicznym. 

  więcej
 • Komunikat 6/2020: Finanse publiczne nieprzygotowane na koronawirusa

  Komunikat 6/2020: Finanse publiczne nieprzygotowane na koronawirusa | 2020-03-12

  Rząd PiS zmarnował mijające 5 lat dobrej koniunktury, w efekcie czego polskie finanse publiczne oraz system opieki zdrowotnej nie są przygotowane na epidemię koronawirusa. „Zrównoważony budżet” to sztuczka księgowa, służąca rządowej propagandzie – w rzeczywistości, planowany deficyt sektora finansów publicznych, po odliczeniu dochodów jednorazowych, miał w 2020 roku wynieść 2,2% PKB (ponad 50 mld zł), czyli niewiele mniej niż 2,6% PKB odnotowane w 2015 roku. 

  więcej
 • Komunikat 5/2020: Postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym ws. „sporu kompetencyjnego”: droga do dalszej destrukcji państwa prawa

  Komunikat 5/2020: Postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym ws. „sporu kompetencyjnego”: droga do dalszej destrukcji państwa prawa | 2020-03-05

  3 marca 2020 r. odbyła się rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym, zbojkotowana przez dwóch uczestników postępowania: Rzecznika Praw Obywatelskich oraz przedstawiciel Sądu Najwyższego, I Prezes SN, którzy przedstawili stanowiska na piśmie. W składzie sędziowskim TK obecne były trzy osoby uznawane za „dublerów”.

  Rozprawę Trybunał odroczył do dnia 12 marca 2020 r. celem umożliwienia dalszego zadawania pytań obecnym na kolejnych rozprawach uczestnikom przez skład orzekający. 

  więcej
 • Komunikat 4/2020: Jawność wyborów do nowej KRS: publikacja list nie kończy sprawy

  Komunikat 4/2020: Jawność wyborów do nowej KRS: publikacja list nie kończy sprawy | 2020-02-18

  Po 749 dniach od naszego zapytania Kancelaria Sejmu opublikowała skany list poparcia kandydatów na członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Publikacja była efektem wyroku sądu administracyjnego, który uchylił postanowienia Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych wstrzymujące udostępnienie list przez Szefa Kancelarii Sejmu.

  więcej
 • Komunikat 3/2020: Ujemna rentowność: nie ma się czym chwalić

  Komunikat 3/2020: Ujemna rentowność: nie ma się czym chwalić | 2020-02-11

  Na początku roku Polska dwukrotnie wyemitowała denominowane w euro obligacje o ujemnej rentowności. Dla kręgów rządowych emisje te stały się dowodem jakości znakomitej polityki gospodarczej PiS. W rzeczywistości nie były to pierwsze emisje polskich obligacji o ujemnej rentowności. Po raz pierwszy Polska wyemitowała takie obligacje jeszcze w kwietniu 2015 roku (czyli za rządu PO-PSL). 

  więcej
 • Komunikat FOR 2/2020: Przejęcie niemieckich linii Condor: propaganda sukcesu

  Komunikat FOR 2/2020: Przejęcie niemieckich linii Condor: propaganda sukcesu | 2020-02-03

  Nabycie niemieckich linii lotniczych Condor to w propagandzie polityków Prawa i Sprawiedliwości kolejny rzekomo bezprecedensowy w historii polskiej gospodarki sukces: oto LOT, swego czasu notorycznie przynoszący straty i przeznaczony do zamknięcia albo, w najlepszym razie, sprzedaży niemieckiej Lufthansie, teraz dzięki „dobrej zmianie” nie tylko wreszcie przynosi zyski, ale wręcz rozwija się tak prężnie, że aż rozpoczyna ekspansję na niemieckim rynku. Oczywiście, co jest często cechą propagandy, przekaz nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości.

  więcej
 • Komunikat 1/2020: Indeks Elastyczności Zatrudnienia 2020: Jeden rozmiar nie jest dla wszystkich

  Komunikat 1/2020: Indeks Elastyczności Zatrudnienia 2020: Jeden rozmiar nie jest dla wszystkich | 2020-01-30

  Forum Obywatelskiego Rozwoju, razem z partnerami z Bułgarii, Czech, Estonii i Słowacji, uczestniczy w 3-letnim badaniu zainicjowanym i koordynowanym przez litewski Lithuanian Free Market Institute (LFMI) na temat elastyczności umów o pracę. W ramach projektu publikujemy Indeks Elastyczności Zatrudnienia 2020.

  więcej