"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Analizy

 • Analiza CEP: Access to Social Protection

  Analiza CEP: Access to Social Protection | 2018-12-11

  W marcu br. Komisja Europejska przedstawiła wniosek ustawodawczy, którego treść jest nie tylko istotna dla społeczno-gospodarczego życia w Unii Europejskiej, ale także pozwala jeszcze raz zadać pytanie o zakres, jaki powinna mieć wspólnotowa legislacja.
  więcej
 • Analiza CEP: Establishing an European Labour Authority

  Analiza CEP: Establishing an European Labour Authority | 2018-09-27

  W 2017 roku przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zapowiedział utworzenie Europejskiego Urzędu ds. Pracy. Rozwinięciem tej propozycji jest opublikowany w marcu kilkudziesięciostronicowy komunikat Komisji. W jakim celu tworzyć kolejny urząd?

  więcej
 • Analiza 11/2018: „Konstytucja biznesu” - propagandowe hasła zamiast prawdziwych reform

  Analiza 11/2018: „Konstytucja biznesu” - propagandowe hasła zamiast prawdziwych reform | 2018-09-19

  Rząd PiS głosi, że „konstytucja biznesu” to „najważniejsza reforma polskiego prawa gospodarczego od prawie 30 lat”. Najistotniejsze z jej deklarowanych celów to zwiększenie jakości tworzenia prawa gospodarczego oraz poprawa relacji między administracją publiczną i przedsiębiorcami. Można wymienić pięć powodów, dla których takie przedstawienie sprawy jest czystą propagandą.

  więcej
 • Analiza 10/2018: Pracownicze Plany Kapitałowe nie zastąpią dłuższego wieku emerytalnego

  Analiza 10/2018: Pracownicze Plany Kapitałowe nie zastąpią dłuższego wieku emerytalnego | 2018-09-10

  W rozdziale pierwszym porównuję najważniejsze założenia OFE i PPK, natomiast w rozdziałach drugim i trzecim analizuję wpływ PPK odpowiednio na wzrost gospodarczy i bezpieczeństwo emerytalne Polaków, umieszczając proponowane zmiany w kontekście całokształtu polityki rządu PiS.

  więcej
 • Analiza 9/2018: Chilijski system emerytalny (wstęp: Leszek Balcerowicz)

  Analiza 9/2018: Chilijski system emerytalny (wstęp: Leszek Balcerowicz) | 2018-08-07

  Reforma emerytalna w Chile z 1980 r. była pionierskim programem przejścia z repartycyjnego do kapitałowego systemu emerytalnego 

  więcej
 • Analiza CEP: Unfair Trading Practices

  Analiza CEP: Unfair Trading Practices | 2018-07-24

  Opublikowana 17 lipca br. analiza Centrum für Europäische Politik poświęcona jest przedstawionemu wiosną przez Komisję Europejską projektowi dyrektywy w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw żywności.

  więcej
 • Analiza 8/2018: Tylko 5,6 mln osób wytwarza połowę polskiego PKB

  Analiza 8/2018: Tylko 5,6 mln osób wytwarza połowę polskiego PKB | 2018-07-19

  Tocząca się w Polsce dyskusja na temat dużego zróżnicowania płac oraz nierówności dochodowych skupia się na podziale wartości dodanej wytwarzanej w gospodarce między pracowników (płace), pracodawców (zyski) i państwo (podatki). Pomija to kluczowy problem  dużego zróżnicowania produktywności w gospodarce. Tymczasem wysiłek wielu osób w Polsce pracujących w niewydajnych podmiotach jest nieefektywny, co przekłada się na ich niskie płace i mały wkład we wzrost gospodarczy.  

  więcej
 • Analiza 7/2018: Potrzebujemy imigrantów. Jak zatrzymać ukraińskich pracowników w Polsce?

  Analiza 7/2018: Potrzebujemy imigrantów. Jak zatrzymać ukraińskich pracowników w Polsce? | 2018-07-17

  W ostatnich latach do Polski napłynęli liczni pracownicy ze Wschodu – w 2017 roku według szacunków NBP przebywało w Polsce przeciętnie 900 tys. pracowników z Ukrainy. Większość pracuje tymczasowo na podstawie ważnych kilka miesięcy oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, które nie pozwalają ubiegać się o prawo stałego pobytu. Polska administracja bardzo niechętnie przyznaje polskie obywatelstwo – w 2016 roku osobom spoza UE przyznano ich tylko 3,5 tys. – na czym gospodarczo tracimy.

  więcej
 • Analiza 6/2018: Kto ceni wolność, powinien bronić praworządności w Polsce

  Analiza 6/2018: Kto ceni wolność, powinien bronić praworządności w Polsce | 2018-07-11

  Od lat najniżej ocenianą składową indeksów praworządności lub raportów Doing Business jest długość postępowań przed sądami oraz ich nieuzasadniona przewlekłość. Dotychczasowe działania podjęte przez PiS nie skupiały się na poprawie tych kwestii. Przeciwnie, poprzez utrzymywanie wakatów w sądach powszechnych czy destabilizację systemu prawnego potęgowały wcześniejsze problemy.

  więcej
 • Analiza CEP: Strategy for Plastics

  Analiza CEP: Strategy for Plastics | 2018-05-29

  Przedmiotem najnowszej analizy Centrum für Europäische Politik jest unijna propozycja ograniczenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Propozycja ta, zawarta w komunikacie ze stycznia 2018 r., powstała w ramach istniejącego od 2015 r. planu utworzenia w UE tzw. gospodarki o obiegu zamkniętym (circular economy) – gospodarki, która unika powstawania nieużytecznych odpadów tak bardzo, jak to tylko możliwe. Tym razem Unia chce sprawić, żeby recyklingowi podlegało niemal 100 proc. – a nie tylko 30 proc. – z około 25 mln ton odpadów plastikowych, jakie corocznie są wytwarzane w europejskiej gospodarce. Nie bez znaczenia jest fakt, że rocznie nawet 500 ton plastikowych odpadów z terytorium UE ląduje w oceanach.

  więcej

Wspierają nas