"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Komunikaty

  • Komunikat 25/2020: Wielka czystka w ramach spłaszczenia struktury sądów? Potrzebny podpis prezydenta

    Komunikat 25/2020: Wielka czystka w ramach "spłaszczenia struktury sądów"? Potrzebny podpis prezydenta | 2020-07-06

    Zapowiedzi reorganizacji systemu sądownictwa powszechnego powinny budzić silny niepokój, zarówno tych, którzy przez ostatnie lata angażowali się w protesty przeciw upolitycznianiu sądów, jak również tych, którzy mogą kiedykolwiek wejść w kontakt z sądami. Prezydencki podpis może sprawić, że ustawa zezwoli na przeprowadzanie politycznie motywowanej weryfikacji sędziów, którzy z założenia maja być niezawiśli (zgodnie z art. 178 Konstytucji RP). 

    więcej
  • Komunikat 24/2020: Rosnąca luka VAT

    Komunikat 24/2020: Rosnąca luka VAT | 2020-06-26

    Jako FOR wielokrotnie ostrzegaliśmy przed nadmiernym optymizmem co do dalszego uszczelniania VAT, wskazując, że jego trwałość zweryfikuje dopiero następne spowolnienie gospodarcze. Niestety mieliśmy rację – szacunki dra Sławomira Dudka, byłego dyrektora departamentu polityki makroekonomicznej Ministerstwa Finansów, a obecnie głównego ekonomisty Pracodawców RP pokazują, że już w 2019 roku luka VAT zaczęła ponownie rosnąć.

    więcej
  • Komentarz FOR: W trzecią rocznicę położenia stępki – podsumowanie planu Morawieckiego

    Komentarz FOR: W trzecią rocznicę położenia stępki – podsumowanie planu Morawieckiego | 2020-06-23

    Trzecia rocznica położenia stępki na terenie dawnej Stoczni Szczecińskiej to dobra okazja do przypomnienia efektów tzw. planu Morawieckiego, jako że „Batory”, pod którego stępkę kładł sam twórca planu, to jeden z projektów flagowych. Plan Morawieckiego można podzielić na trzy części: diagnozę stanu gospodarki, opis planowanych „programów rozwojowych”, których realizacją miałoby zająć się państwo, oraz listę ogólnogospodarczych celów i mierzalnych wskaźników, według których należy realizację tych celów oceniać.

    więcej
  • Komunikat 23/2020: Tymczasowe aresztowania – osłabianie prawa do obrony

    Komunikat 23/2020: Tymczasowe aresztowania – osłabianie prawa do obrony | 2020-06-18

    Kolejna propozycja nowelizacji Kodeksu postępowania karnego radykalnie ogranicza prawo do obrony. Sugerowane zmiany dotyczą m.in. aresztowych posiedzeń online. Podejrzany ani jego obrońca nie muszą już być obecni na sali rozpraw. Zmiany wprowadzane są w ramach luzowania obostrzeń i uzasadniane pandemią, chociaż w okresie ścisłego lockdownu posiedzenia odbywały się osobiście.

    więcej
  • Komunikat 22/2020: Państwowe górnictwo drenuje kieszenie podatników

    Komunikat 22/2020: Państwowe górnictwo drenuje kieszenie podatników | 2020-06-09

    Wicepremier Jacek Sasin ogłosił, że górnicy otrzymają świadczenia w wysokości 100% swoich pensji za okres zamknięcia kopalń węgla kamiennego ze względu na epidemię koronawirusa SARS-CoV-2. Tymczasem inni pracownicy, objęci przestojem ekonomicznym, musieli zadowolić się wynagrodzeniem obniżonym nawet o 50% (jednak nie niższym od płacy minimalnej), a zleceniobiorcy świadczeniem postojowym równym 80% płacy minimalnej.

    więcej
  • Komunikat 21/2020: Niewprowadzenie stanu klęski żywiołowej naraża podatników i przedsiębiorców na wyższe koszty odszkodowań za ograniczenie wolności gospodarczej

    Komunikat 21/2020: Niewprowadzenie stanu klęski żywiołowej naraża podatników i przedsiębiorców na wyższe koszty odszkodowań za ograniczenie wolności gospodarczej | 2020-06-01

    Choć rządzący wiedzieli, że może dojść do dochodzenia odszkodowań przez poszkodowane podmioty, zdecydowali się nie ograniczać (mimo że taka możliwość istniała) kosztów, które będzie w efekcie musiał ponieść Skarb Państwa. Gdyby zdecydowano się na drogę zgodną z prawem, czyli stan klęski żywiołowej wprowadzony na czas epidemii, skala ewentualnych roszczeń byłaby znacząco ograniczona. W chwili obecnej obywatele, w tym przedsiębiorcy, wiązani są licznymi obostrzeniami, z których większość ma wątpliwe umocowanie konstytucyjne.

    więcej
  • Komunikat 20/2020: Rachunek od państwa za 2019 rok

    Komunikat 20/2020: Rachunek od państwa za 2019 rok | 2020-05-29

    25 tys. zł sięgnęły w 2019 roku wydatki publiczne w przeliczeniu na przeciętnego obywatela. Już po raz dziewiąty Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) publikuje „Rachunek od państwa”, czyli zestawienie ubiegłorocznych wydatków publicznych w przeliczeniu na przeciętnego stałego mieszkańca Polski, niezależnie od wieku. Jak co roku, w FOR prowadzimy akcję informacyjną w okresie składania deklaracji podatkowych, aby w przystępny sposób zobrazować podatnikom za co płacą.

    więcej
  • FOR: Czy samorządy muszą być zależne finansowo od państwa?

    FOR: Czy samorządy muszą być zależne finansowo od państwa? | 2020-05-27

    Ekonomiści od dawna zwracają uwagę na korzyści z decentralizacji, jako sposobu na poprawę wydajności usług publicznych. Te korzyści są jednak ograniczane, kiedy władze lokalne pozostają finansowo uzależnione od transferów z rządu centralnego. To sytuacja Polski.

    więcej
  • Komunikat 19/2020: Rząd PiS psuje reguły fiskalne zamiast ogłosić stan klęski żywiołowej

    Komunikat 19/2020: Rząd PiS psuje reguły fiskalne zamiast ogłosić stan klęski żywiołowej | 2020-05-22

    Według najnowszej prognozy Komisji Europejskiej polski dług publiczny wzrośnie z 46,0% PKB na koniec 2019 roku do 58,5% PKB na koniec bieżącego roku. Ten największy przyrost od początku III Rzeczypospolitej wynika z nadzwyczajnych wydatków i spadku wpływów budżetowych spowodowanych działaniami mającymi ograniczyć pandemię COVID-19.

    więcej
  • Komentarz FOR do wyników badań CMSG o sytuacji przedsiębiorstw w czasach koronawirusa

    Komentarz FOR do wyników badań CMSG o sytuacji przedsiębiorstw w czasach koronawirusa | 2020-05-21

    W dniach 5-19 maja 2020 r. odbyło się drugie badanie sytuacji przedsiębiorstw prowadzone przez Centrum Monitoringu Sytuacji Gospodarczej, które współtworzy FOR. Oto nasz komentarz do uzyskanych wyników.

    więcej