"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Książka "Odkrywając wolność 2. W obronie rozumu"

We wtorek 25 października o godz. 17.00 w „Sali Senatu” w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (ul. Niepodległości 162) odbyła się premiera najnowszej książki wydanej przez Forum Obywatelskiego Rozwoju „Odkrywając Wolność 2. W Obronie Rozumu.”

Publikacja „Odkrywając Wolność 2. W Obronie Rozumu” to zbiór artykułów liberalnych myślicieli poruszających fundamentalne kwestie indywidualnej wolności i jej wpływu na rozwój społeczeństw. Jest to kontynuacja zbioru tekstów o wolności pt. „Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów” wydanej w 2012 roku.

Teksty poruszają szerokie spektrum tematów: Jakiego rodzaju ustroje w największym stopniu gwarantują wolność mieszkańcom? Jaki jest związek między wolnością gospodarczą i demokracją? Jak wolnorynkowy kapitalizm przyczynia się do rozwoju gospodarczego? Dlaczego mimo empirycznych dowodów na efektywność kapitalistycznego ustroju gospodarczego wciąż odżywa jego krytyka? Jak wprowadzać przemiany gospodarcze w kierunku kapitalizmu i jak kapitalizm zmienił świat?

W książce między innymi:

 • Dlaczego nie jesteśmy wszyscy szczęśliwi, bogaci, mądrzy i żonaci? – tłumaczy David Friedman
 • Jak rynki i innowacje zmieniają życie kobiet na lepsze? – bada Chelsea Follett
 • Po co nam prawa człowieka? – rozważa Leszek Kołakowski
 • O zależności między wolnością i własnością – pisze Ludwig von Mises
 • Dlaczego ekonomia nie potrafi wyjaśnić współczesnego świata? – zastanawia się Deirdre N. McCloskey
 • Kultura wolności – Mario Vargas Llosa broni globalizacji
 • Kim są liberałowie? – opisuje Mirosław Dzielski
 • Ekonomii w jednej lekcji – udziela Henry Hazlitt
 • Dlaczego etatystyczne odchylenie w ekonomii jest niebezpieczne? – tłumaczy Leszek Balcerowicz
 • Przed utopiami zagrażającymi wolności – przestrzega Jan Winiecki
 • Antyromantyczną wizję polityki – kreśli James M. Buchanan

Wyboru tekstów do książki dokonał i wstępem opatrzył Leszek Balcerowicz. Redaktorem wydania jest Marcin Zieliński, ekonomista FOR.

Książkę wydała Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Wydawnictwo Czerwone i Czarne, dzięki wsparciu finansowemu partnerów: Fundacji Wolności Gospodarczej oraz Sebastianowi Kulczykowi.

W ramach premierowego spotkania możliwy był zakup książki „Odkrywając Wolność 2. W Obronie Rozumu” z autografem. Po spotkaniu na każdego z uczestników czekał smaczny poczęstunek.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach współpracy Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju, Szkoły Głównej Handlowej oraz Koła Naukowego Ekonomii Politycznej. Ponadto wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Rektora Głównej Szkoły Handlowej w Warszawie.

Publikacja dostępna w sklepie internetowym Fundacji FOR na stronie: www.SKLEP.FOR.ORG.pl

Książce towarzyszy szeroka promocja internetowa – w tym seria podcastów o wolności z zaproszonymi gośćmi oraz spotkania autorskie z Leszkiem Balcerowiczem w całej Polsce. Szczegóły kampanii będą na bieżąco aktualizowane na stronie, do której link znajduje się poniżej.

www.ODKRYWAJACWOLNOSC.pl