"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Komunikaty

  • Trybunał Sprawiedliwości punktuje kolejną „reformę” sądownictwa

    Trybunał Sprawiedliwości punktuje kolejną „reformę” sądownictwa | 2021-03-04

    Skoro TSUE uznał, że NSA powinien możliwie wszechstronnie rozpoznać odwołania od uchwał nowej KRS, otwarte pozostaje pytanie o skutki ewentualnego uchylenia tych aktów. Skoro Prezydent RP, ignorując postanowienie o wstrzymaniu wykonalności, zdecydował się powołać nominatów nowej KRS na stanowiska w SN, to najbardziej intuicyjnym podejściem wydaje się zakwestionowanie statusu osób powołanych w takiej procedurze. Jeszcze w tym roku TSUE powinien wyjaśnić tę kwestię w odpowiedzi na serię pytań prejudycjalnych zadanych przez Izbę Pracy SN.​

    więcej
  • „Składka” od reklam: oceniamy kolejny podatek sektorowy

    „Składka” od reklam: oceniamy kolejny podatek sektorowy | 2021-02-17

    Na wstępie krytycznie należy ocenić samą nazwę ustawy. Pod przykrywką generowania „dodatkowych przychodów” Narodowego Funduszu Zdrowia i Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków, oraz stworzenia Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów ukrywa się wprowadzanie nowej daniny publicznej. Choć uważamy, że projekt nie powinien być dalej procedowany, to gdyby do tego doszło należy zmienić jego nazwę np. na „ustawa o podatku od reklam”.

    więcej
  • Nowy RPO: niezależna instytucja czy kolejna wydmuszka?

    Nowy RPO: niezależna instytucja czy kolejna wydmuszka? | 2021-02-16

    Rzecznik Praw Obywatelskich to konstytucyjny organ pełniący funkcję strażnika demokracji. Posiada kompetencje pozwalające na efektywne kontrolowanie działań władz publicznych, od których pozostaje w dużej mierze niezależny. Od kilku lat obserwujemy ataki na tę instytucję RPO, przeprowadzane w przeważającej mierze przez polityków większości rządzącej.

    więcej
  • Ocena PowerPointa Morawieckiego po pięciu latach

    Ocena PowerPointa Morawieckiego po pięciu latach | 2021-02-15

    16 lutego 2016 roku Rada Ministrów przyjęła uchwałą „Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Tego samego dnia ówczesny wicepremier, Mateusz Morawiecki, przedstawił prezentację przygotowaną w PowerPoincie. We wprowadzeniu premier Beata Szydło zapowiedziała: „Chcemy, ażeby ten program budował naszą gospodarczą potęgę w następnych latach”. Niecały rok później Rada Ministrów przyjęła będącą rozwinięciem planu „Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.

    więcej
  • Polska liderem w wydatkach socjalnych wśród posocjalistycznych krajów OECD

    Polska liderem w wydatkach socjalnych wśród posocjalistycznych krajów OECD | 2021-01-29

    Nie brakuje ludzi twierdzących, że Polska niewiele przeznacza na wydatki socjalne, do których zalicza się transfery pieniężne (przede wszystkim emerytury) oraz nieodpłatne usługi finansowane z podatków (szkolnictwo, ochrona zdrowia). Tymczasem w 2019 roku Polska przeznaczyła na wydatki socjalne 21,3% PKB – najwięcej wśród posocjalistycznych krajów OECD. Stało się to w następstwie rozszerzenia 500+ na wszystkie dzieci i wprowadzenia trzynastej emerytury.

    więcej
  • Władzy się nie odmawia – poselski projekt Mandat+

    Władzy się nie odmawia – poselski projekt Mandat+ | 2021-01-19

    8 stycznia 2021 r. do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Projekt posłów z klubu Prawa i Sprawiedliwości zakłada likwidację możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego, wprowadza jedynie możliwość zaskarżenia go w ciągu 7 dni.

    więcej
  • Czy liberalizacja zwolnień przyspieszy wyjście z pandemicznej recesji?

    Czy liberalizacja zwolnień przyspieszy wyjście z pandemicznej recesji? | 2021-01-15

    Liberalizacja regulacji rozwiązywania umów o pracę może przyspieszyć wychodzenie Polski z pandemicznej recesji, dając firmom dodatkowe bodźce do tworzenia nowych miejsc pracy. W obliczu dużej niepewności co do administracyjnych zamknięć całych branż gospodarki zmniejszenie restrykcyjności zwolnień ograniczyłoby ryzyko przedsiębiorstw związane z zatrudnianiem nowych pracowników.
    więcej
  • Sądy kwestionują niekonstytucyjne obostrzenia. Walka z pandemią „bez żadnego trybu”

    Sądy kwestionują niekonstytucyjne obostrzenia. Walka z pandemią „bez żadnego trybu” | 2021-01-14

    Przez prawie rok od wystąpienia pierwszego zakażenia, pomimo apeli o działanie we właściwym reżymie prawnym i wprowadzenie stanu klęski żywiołowej oraz rosnącej liczby orzeczeń sądów kwestionujących rządowe nakazy i zakazy, trudno uznać, by przedstawiciele władzy nie mieli świadomości naruszania konstytucji w momencie wydawania kolejnych rozporządzeń.

    więcej
  • Komunikat 44/2020: Pracodawcy i sklepy lepiej przygotowali się do drugiej fali pandemii niż sektor publiczny? [badanie Kantar na zlecenie FOR]

    Komunikat 44/2020: Pracodawcy i sklepy lepiej przygotowali się do drugiej fali pandemii niż sektor publiczny? [badanie Kantar na zlecenie FOR] | 2020-12-30

    Wybuch pandemii COVID-19 i jej pierwsza fala na początku roku zaskoczyły niemal wszystkich, jednak spadek zachorowań i częściowy powrót do normalności w lecie dał czas na przygotowanie się do ewentualnej drugiej fali. Już po jej wybuchu, na początku grudnia pracownia Kantar na zlecenie FOR przeprowadziła ankietę dotyczącą oceny stopnia przygotowania wybranych instytucji na drugą falę pandemii.

    więcej
  • Komunikat 43/2020: Ustawa o zawodzie farmaceuty –  kolejny krok w kierunku zamknięcia rynku

    Komunikat 43/2020: Ustawa o zawodzie farmaceuty – kolejny krok w kierunku zamknięcia rynku | 2020-12-21

    W październiku br. Naczelna Izba Aptekarska (NIA) podpisała z ministrem zdrowia porozumienie w sprawie „Strategii na rzecz rozwoju aptek”. „Strategia” zobowiązuje ministra zdrowia do „podjęcia pilnych i efektywnych działań” w przyszłym roku mających na celu m.in. podniesienie marży aptecznej na leki refundowane, dalsze zwalczanie sieci aptek czy uregulowanie zasad obrotu pozaaptecznego. Innymi słowy, wprost ogłasza zamiar ograniczenia konkurencji i umocnienia lokalnych monopoli, co będzie musiało przełożyć się na wyższe ceny i niższą jakość usług z perspektywy pacjentów. 

    więcej