"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Komunikaty

 • Komunikat 32/2020: Rząd PiS chce przeznaczyć kolejne miliardy na niewydajne górnictwo

  Komunikat 32/2020: Rząd PiS chce przeznaczyć kolejne miliardy na niewydajne górnictwo | 2020-10-02

  W myśl porozumienia rządu Prawa i Sprawiedliwości z górniczymi związkowcami wydobycie węgla Polskiej Grupy Górniczej miałoby być dotowane z pieniędzy podatników aż do 2049 roku, a górnicy zatrudnieni obecnie we wszystkich państwowych kopalniach węgla kamiennego mieliby uzyskać gwarancje pracy aż do uzyskania uprawnień do emerytur górniczych lub otrzymania osłon socjalnych. Dwudziestokilkuletnia osoba zaczynająca dzisiaj pracę w państwowym górnictwie uzyskałaby w ten sposób gwarancje niewidziane w żadnym innym sektorze gospodarki ani w górnictwie prywatnym.

  więcej
 • Komunikat 31/2020: Żaden z krajów, które wprowadziły ograniczenia w hodowli, nie dokonał tego z tak drastycznym naruszeniem prawa własności, jak przewiduje projekt ustawy PiS

  Komunikat 31/2020: Żaden z krajów, które wprowadziły ograniczenia w hodowli, nie dokonał tego z tak drastycznym naruszeniem prawa własności, jak przewiduje projekt ustawy PiS | 2020-09-17

  Propozycje ustaw powinny opierać się na starannej analizie skutków i analizie porównawczej. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw przewiduje faktyczne wywłaszczenie określonej grupy ludzi – pozbawienie ich dochodów z własności i pracy. Państwa UE, które zakazały hodowli zwierząt futerkowych, stosowały okresy przejściowe, rekompensaty dla hodowców albo kombinację obu tych rozwiązań.

  więcej
 • Komunikat 30/2020: Pandemia wymówką dla urzędniczej bezkarności

  Komunikat 30/2020: Pandemia wymówką dla urzędniczej bezkarności | 2020-09-15

  Na 16 września 2020 r. zaplanowano sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, czyli tzw. ustawie o bezkarności.
  więcej
 • Komunikat 29/2020: Inflacja zjada oszczędności Polaków

  Komunikat 29/2020: Inflacja zjada oszczędności Polaków | 2020-09-08

  W kwietniu tego roku Adam Glapiński i Mateusz Morawiecki ostrzegali, że nad polską gospodarką krąży widmo nie inflacji, lecz deflacji. Prezes NBP powiedział: „W oczy zagląda nam groźba deflacji – inflacja jest teraz ostatnim problemem”. Z kolei premier przewidywał: „Zjawiska, które będą nam w najbliższym czasie groziły, to są zjawiska deflacyjne”.

  więcej
 • Komunikat 28/2020: Rząd nowelizuje budżet, ale nie podaje informacji o stanie finansów państwa

  Komunikat 28/2020: Rząd nowelizuje budżet, ale nie podaje informacji o stanie finansów państwa | 2020-08-25

  Przedstawiona przez rząd nowelizacja budżetu państwa nie zawiera informacji o szeregu państwowych funduszy celowych (Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) ani o innych kluczowych instytucjach jak NFZ czy Fundusz Przeciwdziałania COVID-19, co uniemożliwia rzetelną ocenę stanu finansów publicznych.

  więcej
 • Komunikat 27/2020: Czego nie mówi informacja o nowelizacji budżetu?

  Komunikat 27/2020: Czego nie mówi informacja o nowelizacji budżetu? | 2020-08-21

  Rządowa informacja o nowelizacji budżetu państwa niewiele mówi o stanie finansów państwa. Nawet w normalnych czasach budżet państwa odpowiada za mniej niż połowę wydatków państwa – pieniądze podatników wydają też m.in. samorządy, ZUS czy NFZ. W czasie pandemii dodatkowo rząd wypchnął istotną część wydatków antykryzysowych do PFR i BGK, które odpowiadają za tzw. tarczę finansową i Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.

  więcej
 • Komentarz FOR: Nacjonalizacja prywatnych mediów? Potrzebny podpis prezydenta

  Komentarz FOR: Nacjonalizacja prywatnych mediów? Potrzebny podpis prezydenta | 2020-07-10

  – Musimy się powoli zastanowić nad sytuacją mediów w Polsce, bo nad tym, co się teraz tu dzieje, nie możemy zupełnie przejść do porządku dziennego – zapowiadał niedawno minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, w reakcji na nieprzychylną dla władzy publikację, zamieszczoną w mediach prywatnych. Ta i inne wypowiedzi polityków obozu rządzącego wyraźnie wskazują na chęć doprowadzenia do przejęcia lub uzależnienia rynku mediów prywatnych od polityków.

  więcej
 • Komentarz FOR: To nie były dobre lata dla pozycji Polski w międzynarodowych rankingach

  Komentarz FOR: To nie były dobre lata dla pozycji Polski w międzynarodowych rankingach | 2020-07-09

  Indeksy i rankingi to popularne na całym świecie metody na przedstawienie różnych zjawisk, które pozwalają na porównania między państwami. Za większość z nich odpowiadają organizacje pozarządowe, które zazwyczaj co roku publikują wyniki swoich badań. 

  więcej
 • Komunikat 26/2020: Który kandydat na prezydenta może poprzeć komisarza w biurze RPO?

  Komunikat 26/2020: Który kandydat na prezydenta może poprzeć komisarza w biurze RPO? | 2020-07-09

  Nowy Prezydent RP to szansa na prezydenckie weta dla szkodliwych i naruszających konstytucję rozwiązań proponowanych przez rządzących. Jedną z takich groźnych zmian może być wprowadzanie „pełniącego obowiązki Rzecznika Praw Obywatelskich”, na wzór wprowadzonych przez PiS p.o. I Prezesa Sądu Najwyższego oraz p.o. Prezesa Trybunału Konstytucyjnego (funkcję tę sprawowała Julia Przyłębska od 20 grudnia do 21 grudnia 2016 roku).

  więcej
 • Komentarz FOR: Fundusz kupowania głosów

  Komentarz FOR: Fundusz kupowania głosów | 2020-07-07

  W niedzielę Mateusz Morawiecki zapowiedział powołanie Funduszu Patriotycznego, który miałby służyć „budowaniu postaw patriotycznych” i wspierać „pasjonatów historii, pasjonatów, którzy biorą udział w grupach rekonstrukcyjnych”. Nie wiemy, jaką formę miałby przyjąć zapowiadany fundusz: czy byłby pozabudżetowy fundusz celowy, czy fundacja (jak Polska Fundacja Narodowa), czy może też agencja wykonawcza (jak Narodowy Instytut Wolności).

  więcej