"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Aktualności

 • Komunikat 16/2023: Państwo nadopiekuńcze uderza w wolność wyboru: ograniczenia w sprzedaży napojów energetycznych

  Komunikat 16/2023: Państwo nadopiekuńcze uderza w wolność wyboru: ograniczenia w sprzedaży napojów energetycznych | 2023-08-01

  Sejm przegłosował ustawę o zakazie sprzedaży napojów energetycznych dla osób poniżej 18. roku życia. Nowe przepisy zakazują też sprzedaży takich napojów w placówkach oświatowych i automatach. Ograniczenia miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku.

  więcej
  • Odczyty z ostatnich kilkunastu miesięcy są jednak zafałszowane przez tzw. tarcze – obniżenie VAT na żywność czy zamrożenie cen energii – Marcin Zieliński, SuperBiznes

   Odczyty z ostatnich kilkunastu miesięcy są jednak zafałszowane przez tzw. tarcze – obniżenie VAT na żywność czy zamrożenie cen energii – Marcin Zieliński, SuperBiznes | 2023-07-31

   – W ten sposób rząd obniżył inflację, ale kosztuje to budżet dziesiątki miliardów złotych rocznie. Trzeba przy tym pamiętać, że są to działania prowizoryczne, nieprowadzące do obniżenia cen energii w dłuższym okresie. Zaprzestanie tych działań sprawi, że ceny wzrosną skokowo – ostrzega prezes i główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

   więcej
  • Komentarz FOR 1/2023: Jak chciwość nie napędziła inflacji

   Komentarz FOR 1/2023: Jak chciwość nie napędziła inflacji | 2023-07-26

   Dlaczego ceny rosną? Bo ktoś je podnosi. Dlaczego je podnosi? Bo jest chciwy. A kto ustala ceny? Przedsiębiorcy. Tak w skrócie przedstawia się „chciwościowa” teoria inflacji, ciesząca się od pewnego czasu popularnością wśród wrogo nastawionych do biznesu lewicujących ekonomistów i publicystów. Jej zwolennikiem jest też złotousty prezes Narodowego Banku Polskiego, który tezę, że za ostatnie wzrosty cen odpowiada chciwość, podpiera osobiście przeprowadzonym badaniem rzekomo wywindowanych przez sieci handlowe cen masła.

   więcej
   • Oni się zachowują tak, jakby pieniądze Polaków były ich pieniędzmi – Leszek Balcerowicz, TVN24

    Oni się zachowują tak, jakby pieniądze Polaków były ich pieniędzmi – Leszek Balcerowicz, TVN24 | 2023-07-24

    – Rządzący wspominają, że muszą wziąć ludziom pieniądze w postaci podatków i następnie rozdawać. Na dodatek mamy rosnący deficyt, wskutek tego płacimy coraz większe odsetki (...). A obciążenie Polaków podatkami za rządów PiS-u wzrosło - powiedział Leszek Balcerowicz, przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju.

    więcej
    • Mamy ogromny problem z transparentnością – Patryk Wachowiec, TVN24

     Mamy ogromny problem z transparentnością – Patryk Wachowiec, TVN24 | 2023-07-22

     – Posłowie raportują to do Kancelarii Sejmu i to jest okej, ale Kancelaria Sejmu to są urzędnicy powołani przez aktualną władzę. Od razu po dojściu do władzy przez Prawo i Sprawiedliwość wymieniono długoletniego szefa Kancelarii Sejmu na osobę, która była jedną z radnych warszawskich PiS. Jak silne mają być te bodźce kontrolne, aby posłowi zwrócić uwagę, pojechać, zrobić kontrolę, czy te środki są dobrze wydawane, gdy to wszystko jest trochę w układzie zamkniętym? – zastanawiał się analityk prawny FOR.

     więcej