"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Aktualności

 • Piątka Morawieckiego - Aleksander Łaszek, Marcin Zieliński, Rzeczpospolita

  Piątka Morawieckiego - Aleksander Łaszek, Marcin Zieliński, Rzeczpospolita | 2018-06-08

  Napływ inwestycji zagranicznych pozwolił na szybszy wzrost zasobu kapitału w Polsce – polemizują z premierem ekonomiści FOR.
   

  więcej
 • FOR: Mieszkanie Plus jest zbędne, Dziennik Zachodni

  FOR: Mieszkanie Plus jest zbędne, Dziennik Zachodni | 2018-06-07

  Państwo nie powinno budować mieszkań, tylko pełnić rolę bezstronnego regulatora. Przede wszystkim musi wspierać wzrost PKB, a wtedy i liczba mieszkań będzie rosła. Taki wniosek stawia Rafał Trzeciakowski z Forum Obywatelskiego Rozwoju, autor raportu „Czy Mieszkanie Plus spowolni rozwój”. 

  więcej
 • FOR: Mieszkanie Plus jest zbędne, Polska The Times

  FOR: Mieszkanie Plus jest zbędne, Polska The Times | 2018-06-07

  Państwo nie powinno budować mieszkań, tylko pełnić rolę bezstronnego regulatora. Przede wszystkim musi wspierać wzrost PKB, a wtedy i liczba mieszkań będzie rosła. Taki wniosek stawia Rafał Trzeciakowski z Forum Obywatelskiego Rozwoju, autor raportu „Czy Mieszkanie Plus spowolni rozwój”. 

  więcej
 • FOR o tzw. opłacie emisyjnej, Biznes Trójmiasto.pl

  FOR o tzw. "opłacie emisyjnej", Biznes Trójmiasto.pl | 2018-06-07

  Wyższe opodatkowanie paliw przełoży się na wyższe ceny benzyny i ropy naftowej. Ze względu na wzrost cen transportu wzrosną też ceny innych towarów. Należy przy tym zauważyć, że wzrost detalicznych cen paliw nie musi przełożyć się na ceny w stosunku 1:1. Jednakże, nawet jeśli część nowego podatku sfinansują koncerny paliwowe, co odbije się na ich rentowności, to również to może odbić się na konsumentach pod postacią niższej jakości usług lub braku możliwości obniżenia cen - twierdzą eksperci Forum Obywatelskiego Rozwoju.
   

  więcej
 • Wybiórczo | Monopole w energetyce podnoszą ceny

  "Wybiórczo" | Monopole w energetyce podnoszą ceny | 2018-06-05

  25 maja 2018 r. średnia cena megawatogodziny energii elektrycznej w kontraktach blokowych na Towarowej Giełdzie Energii w Warszawie wynosiła 235,18 zł (54,6 euro). Od początku stycznia ceny wzrosły o ponad 50 proc., a od maja 2017 r. o 60 proc. Na giełdzie EPEX SPOT, która obsługuje rynki energii dnia następnego ośmiu krajów Europy Zachodniej, w tym Niemiec reprezentujące 50 proc. europejskiego zużycia energii elektrycznej, średnia cena 25 maja wynosiła 42,78 euro. Wzrost cen energii w handlu hurtowym w Polsce to skutek czynników obiektywnych (wzrostu cen nośników energii i świadectw uprawniających do emisji CO2), zjawisk zachodzących w otoczeniu Polski, na które nie mamy wpływu oraz polityki rządu PiS. 

  więcej
 • Komunikat 16/2018: Wystąpienie Leszka Balcerowicza z okazji nadania nazwy ronda 4 czerwca 1989 r.

  Komunikat 16/2018: Wystąpienie Leszka Balcerowicza z okazji nadania nazwy ronda "4 czerwca 1989 r." | 2018-06-04

  Jestem zaszczycony, że mogę dzisiaj stać obok Lecha Wałęsy, którego od momentu, kiedy objawił się Polsce i światu w historycznych dniach sierpnia 1980 roku, uważałem za bohatera w historii Polski i nadal tak sądzę

  więcej
 • Lech Wałęsa i prof. Leszek Balcerowicz we Wrocławiu. Odsłonili nową nazwę ronda przy lotnisku, Gazeta Wyborcza Wrocław

  Lech Wałęsa i prof. Leszek Balcerowicz we Wrocławiu. Odsłonili nową nazwę ronda przy lotnisku, Gazeta Wyborcza Wrocław | 2018-06-04

  W poniedziałkowe południe znajdujące się przy lotnisku rondo otrzymało nazwę 4 Czerwca 1989, a odchodząca od niego ulica stała się ul. Zbigniewa Brzezińskiego. W uroczystym odsłonięciu tablic wzięli udział m.in. Lech Wałęsa, prof. Leszek Balcerowicz i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

  więcej
 • Komunikat 15/2018: Kolejny podatek: tym razem obciążający kierowców

  Komunikat 15/2018: Kolejny podatek: tym razem obciążający kierowców | 2018-05-30

  Wzrost ryzyka politycznego na Bliskim Wschodzie i osłabienie złotówki doprowadziły do znacznego wzrostu cen paliw – pod koniec kwietnia za litr benzyny EU95 płaciliśmy 4,88 zł, a obecnie ok. 5,10 zł. Mimo to rząd PiS nie wycofuje się z planów nałożenia na paliwa „opłaty emisyjnej”, która podniesie opodatkowanie litra benzyny (i ropy naftowej) o 10 groszy. Tymczasem już dzisiaj podatki stanowią 55% ceny benzyny.

  więcej
 • Analiza CEP: Strategy for Plastics

  Analiza CEP: Strategy for Plastics | 2018-05-29

  Przedmiotem najnowszej analizy Centrum für Europäische Politik jest unijna propozycja ograniczenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Propozycja ta, zawarta w komunikacie ze stycznia 2018 r., powstała w ramach istniejącego od 2015 r. planu utworzenia w UE tzw. gospodarki o obiegu zamkniętym (circular economy) – gospodarki, która unika powstawania nieużytecznych odpadów tak bardzo, jak to tylko możliwe. Tym razem Unia chce sprawić, żeby recyklingowi podlegało niemal 100 proc. – a nie tylko 30 proc. – z około 25 mln ton odpadów plastikowych, jakie corocznie są wytwarzane w europejskiej gospodarce. Nie bez znaczenia jest fakt, że rocznie nawet 500 ton plastikowych odpadów z terytorium UE ląduje w oceanach.

  więcej
 • FOR rekrutuje na staż!

  FOR rekrutuje na staż! | 2018-05-28

  Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju, założona przez prof. Leszka Balcerowicza, poszukuje stażystki lub stażysty, która/y wesprze pracę analityków, koordynatorów projektów i Zarządu Fundacji. Czas pracy to 30-40h tygodniowo, w zależności od dostępności, z możliwością elastycznego ustalenia grafiku. Praca w biurze FOR w Warszawie.

  więcej

Wspierają nas