"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Aktualności

 • Komunikat 44/2020: Pracodawcy i sklepy lepiej przygotowali się do drugiej fali pandemii niż sektor publiczny? [badanie Kantar na zlecenie FOR]

  Komunikat 44/2020: Pracodawcy i sklepy lepiej przygotowali się do drugiej fali pandemii niż sektor publiczny? [badanie Kantar na zlecenie FOR] | 2020-12-30

  Wybuch pandemii COVID-19 i jej pierwsza fala na początku roku zaskoczyły niemal wszystkich, jednak spadek zachorowań i częściowy powrót do normalności w lecie dał czas na przygotowanie się do ewentualnej drugiej fali. Już po jej wybuchu, na początku grudnia pracownia Kantar na zlecenie FOR przeprowadziła ankietę dotyczącą oceny stopnia przygotowania wybranych instytucji na drugą falę pandemii.

  więcej
  • Raport FOR: Jak zakończyć kryzys praworządności i zreformować wymiar sprawiedliwości?

   Raport FOR: Jak zakończyć kryzys praworządności i zreformować wymiar sprawiedliwości? | 2020-12-29

   Forum Obywatelskiego Rozwoju prezentuje czwarty z serii raportów na temat kryzysu praworządności w Polsce. Ostatnia część dotyczy wychodzenia z tego kryzysu i odwracania zmian wprowadzonych przez rządzących w najważniejszych instytucjach wymiaru sprawiedliwości od końca 2015 roku. W raporcie wskazujemy również kluczowe obszary, w których konieczne będą reformy w przyszłości.

   więcej
   • Eliza Rutynowska: Publikacja wyroku to bawienie się prawem obywateli, Wirtualna Polska

    Eliza Rutynowska: Publikacja wyroku to bawienie się prawem obywateli, Wirtualna Polska | 2020-12-29

    Eliza Rutynowska, prawniczka Forum Obywatelskiego Rozwoju, była gościem programu "Newsroom" WP.

    więcej
    • Eliza Rutynowska: Nowe obostrzenia niezgodne z Konstytucją, Wirtualna Polska

     Eliza Rutynowska: Nowe obostrzenia niezgodne z Konstytucją, Wirtualna Polska | 2020-12-29

     Nowe obostrzenia obowiązujące od 28 grudnia do 17 stycznia są niezgodne z Konstytucją? - Wszystkie przepisy dotyczące stanów nadzwyczajnych są bardzo rygorystyczne. Oprócz tego, że są określone ogólnie w Konstytucji, każdy ze stanów nadzwyczajnych ma również ustawę. Dla przykładu ustawa o stanie klęski żywiołowej może ograniczyć tylko pewne spectrum naszych praw i wolności, w taki sposób, jaki jest niezbędny do zwalczania skutków danej katastrofy - powiedziała Eliza Rutynowska, prawniczka Forum Obywatelskiego Rozwoju, goszcząc w programie WP "Newsroom".

     więcej
    • Aleksander Łaszek: Polska gospodarka w 2021. Kiedy koniec koronakryzysu?, Wirtualna Polska

     Aleksander Łaszek: Polska gospodarka w 2021. Kiedy koniec koronakryzysu?, Wirtualna Polska | 2020-12-22

     Co czeka nas w 2021 roku? Czy w kolejnych miesiącach możemy spodziewać się zakończenia koronakryzysu i początków gospodarczej rekonwalescencji? Zapraszamy na debatę nt. przyszłości polskiej gospodarki w najbliższych miesiącach. W debacie udział wzięli: dr Henryka Bochniarz, ekonomistka i przewodnicząca rady głównej Konfederacji Lewiatan; dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Marek Zuber, ekonomista.

     więcej
    • Patryk Wachowiec: Wolności zgromadzeń nie można ograniczać w drodze rozporządzenia, Radio TOK FM

     Patryk Wachowiec: Wolności zgromadzeń nie można ograniczać w drodze rozporządzenia, Radio TOK FM | 2020-12-22

     Patryk Wachowiec, analityk prawny FOR, w urzędzie miasta Warszawy zgłosił zgromadzenie na 31 grudnia 2020 r., godz. 19:30. "Celem zgromadzenia będzie wspólne wyrażenie stanowiska ws. legalności wprowadzania restrykcji w związku z trwającą pandemią koronawirusa" - czytamy na Twitterze eksperta. Z organizatorem tego zgromadzenia rozmawiamy o prawach obywatelskich i wolności zgromadzeń oraz przesłankach jakimi kieruje się rząd wprowadzając swoje zakazy.

     więcej