"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Aktualności

 • Komunikat 14/2018: Powiązanie wypłaty środków unijnych z praworządnością wymaga dopracowania

  Komunikat 14/2018: Powiązanie wypłaty środków unijnych z praworządnością wymaga dopracowania | 2018-05-21

  Komisja Europejska, z początkiem maja, formalnie zainicjowała proces przyjmowania wieloletnich ram finansowych UE (zwanych potocznie perspektywą budżetową) na lata 2021–2027. W oparciu o te ramy uchwalane będą budżety Unii na kolejne lata. Zaprezentowany pakiet aktów prawnych w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy będzie przedmiotem wielostronnych negocjacji dotyczących wysokości środków przypadających na konkretne cele i przeznaczonych dla każdego z państw członkowskich.

  więcej
 • Patryk Wachowiec pyta o rządowe nagrody, Gazeta Wyborcza

  Patryk Wachowiec pyta o rządowe nagrody, Gazeta Wyborcza | 2018-05-21

  Patryk Wachowiec, analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju, 17 maja – dwa dni po terminie wyznaczonym przez prezesa Kaczyńskiego na oddanie nagród – wysłał pisma z prośbą o ujawnienie listy darczyńców do 45 diecezji Caritasu.

  więcej
 • FOR o daninie solidarnościowej, Forbes

  FOR o "daninie solidarnościowej", Forbes | 2018-05-17

  – „Solidarnościowy” Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych będzie kolejną instytucją publiczną po ZUS i PFRON zajmującą się tym problemem. Mnożenie instytucji oraz składek je finansujących niepotrzebnie zwiększa koszty administracyjne, ponoszone ostatecznie przez podatników – uważa Aleksander Łaszek, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

  więcej
 • Aleksander Łaszek komentuje wyższe składki na ZUS, Rzeczpospolita

  Aleksander Łaszek komentuje wyższe składki na ZUS, Rzeczpospolita | 2018-05-17

  Dla firm nowy pomysł oznacza wzrost obciążeń. – Ponieważ mowa jest o najbogatszych przedsiębiorcach, zmiany te będą po prostu oznaczały wzrost płaconych przez nich podatków – ocenia nowy pomysł Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR.

  więcej
 • FOR o stworzeniu kolejnej instytucji publicznej zajmującej się niepełnosprawnymi, obpon.pl

  FOR o stworzeniu kolejnej instytucji publicznej zajmującej się niepełnosprawnymi, obpon.pl | 2018-05-17

  Zdaniem ekspertów FOR "Solidarnościowy" Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych będzie kolejną instytucją publiczną po ZUS i PFRON zajmującą się tym problemem. Mnożenie instytucji oraz składek je finansujących niepotrzebnie zwiększa koszty administracyjne, ponoszone ostatecznie przez podatników. Pogłębia to już wcześniej istniejący problem niepotrzebnego skomplikowania i czasochłonności przepisów podatkowych i ZUS.

  więcej
 • FOR: Danina solidarnościowa - to kolejny wzrost podatków, Biznes Interia

  FOR: "Danina solidarnościowa" - to kolejny wzrost podatków, Biznes Interia | 2018-05-17

  Proponowana tzw. "danina solidarnościowa" jest kolejną podwyżką podatków wprowadzoną przez rząd PiS. Z opublikowanych wyliczeń resortu finansów wynika, że 4-proc. podatek od dochodów powyżej 1 mln zł rocznie zapłaci ok. 25 tys. osób, a kolejne 650 mln zł zostanie potrącone od wpływów na Fundusz Pracy który płaci od pensji przeszło 12 mln Polaków.

  więcej
 • Rafał Trzeciakowski i Adrian Zandberg: debata o skróceniu czasu pracy, Radio TOK FM

  Rafał Trzeciakowski i Adrian Zandberg: debata o skróceniu czasu pracy, Radio TOK FM | 2018-05-16

  - W Polsce mamy ogromny problem z nadużywaniem nietypowych form zatrudnienia, umów cywilnoprawnych. Dodatkowe deregulowanie umów etatowych o pracę będzie jeszcze silniej wypychało Polaków na dzieła, zlecenia i  samozatrudnienia - ostrzegał w Analizach TOK FM Rafał Trzeciakowski z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Przekonywał też, że w naszym kraju pracownik nie jest w stanie wytworzyć tyle samo, pracując krócej.

  więcej
 • FOR: podatek solidarnościowy to kolejna podwyżka podatków w wykonaniu PiS, Rzeczpospolita

  FOR: podatek solidarnościowy to kolejna podwyżka podatków w wykonaniu PiS, Rzeczpospolita | 2018-05-16

  Kosztowne programy socjalne nowego rządu, przede wszystkim program Rodzina 500+ oraz obniżenie wieku emerytalnego ograniczają pole manewru rządu i skłaniają do szukania pieniędzy w kieszeni podatników - uważa Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju.

  więcej
 • Komunikat 13/2018: Danina solidarnościowa” - kolejny wzrost podatków

  Komunikat 13/2018: "Danina solidarnościowa” - kolejny wzrost podatków | 2018-05-16

  Proponowana tzw. „danina solidarnościowa” jest kolejną podwyżką podatków wprowadzoną przez rząd PiS. Poza wprowadzeniem nowego podatku od kredytów rząd efektywnie zwiększa opodatkowanie zamrażając stawki PIT, utrzymując podwyższoną stawkę VAT, znosząc 30-krotność limitu składek ZUS oraz zmieniając zasady rozliczania podatku CIT. Pomimo że działaniom tym towarzyszą obniżki podatków dla wybranych grup (osoby o najniższych dochodach, twórcy, inwestujący przedsiębiorcy), to łącznym efektem jest postępujący wzrost obciążeń podatkowych.

  więcej
 • Wybiórczo | Etatyzm gubił gospodarkę II RP

  "Wybiórczo" | Etatyzm gubił gospodarkę II RP | 2018-05-15

  Im bardziej propaganda PRL zohydzała Polskę międzywojenną, tym chętniej Polacy rozpamiętywali jej sukcesy gospodarcze, wspominali mocnego złotego, budowę portu w Gdyni, wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego i jego wielkie inwestycje. Mity dotyczące II Rzeczpospolitej pokutują do dziś, stanowiąc inspirację dla polityków rządu Prawa i Sprawiedliwości. Warto je skonfrontować z rzeczywistością. Polska, inaczej niż Czechosłowacja i Węgry nie poprawiła w dwudziestoleciu międzywojennym swej pozycji gospodarczej, a przyczyną był nadmierny etatyzm, powodujący marnowanie kapitału i krępujący wolną przedsiębiorczość.

  więcej

Wspierają nas