"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Aktualności

 • Komunikat FOR 14/2023: Narodowy Bank Polityczny – na straży partii, a nie pieniądza

  Komunikat FOR 14/2023: Narodowy Bank Polityczny – na straży partii, a nie pieniądza | 2023-07-06

  Zgodnie z konstytucją Narodowy Bank Polski odpowiada za wartość polskiego pieniądza, a według ustawy podstawowym celem jego działalności jest utrzymanie stabilnego poziomu cen. Tymczasem skumulowana inflacja za prezesury Adama Glapińskiego (od czerwca 2016 roku) wyniosła do maja 2023 roku 47,6%, co oznacza wzrost poziomu cen średnio o 5,7% rocznie, podczas gdy cel inflacyjny to 2,5% z przedziałem odchyleń ±1 pkt proc. W lutym br. inflacja osiągnęła poziom 18,4% rdr i była najwyższa od ponad 26 lat.

  więcej
  • Kredyt bankowy jest głównym źródłem finansowania dla wielu firm – Marcin Zieliński, Radio Pałacc

   Kredyt bankowy jest głównym źródłem finansowania dla wielu firm – Marcin Zieliński, Radio Pałacc | 2023-07-06

   – W związku z tym, że mamy rosnące potrzeby, chociażby związane z transformacją energetyczną, to tutaj pojawia się bardzo możliwa luka między tym, jakie będą faktyczne potrzeby z punktu widzenia całej gospodarki, a tym, ile banki będą w stanie udzielić kredytów, mając w wyniku wyroku TSUE ograniczone kapitały własne – ocenia główny ekonomista i prezes FOR Marcin Zieliński.

   więcej
   • Marcin Zieliński prezesem FOR

    Marcin Zieliński prezesem FOR | 2023-06-29

    Od dnia 28 czerwca pracami Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) kieruje Marcin Zieliński, obecny członek zarządu oraz główny ekonomista. Zastąpił on na tym stanowisku pełniącego dotychczas obowiązki prezesa prof. Leszka Balcerowicza.

    więcej
    • Zapłata w Polsce już przychodzi – Leszek Balcerowicz, RMF24

     Zapłata w Polsce już przychodzi – Leszek Balcerowicz, RMF24 | 2023-06-23

     – W życiu prywatnym na dłuższą metę nie jesteśmy w stanie wydawać więcej, niż zarabiamy lub czasami dostajemy, jeśli mamy hojnych rodziców. Tak samo jest w życiu społecznym. Jeśli wydaje się systematycznie więcej, niż wynoszą dochody pobierane z kieszeni ludzi, to prędzej czy później przychodzi zapłata - zaznaczył prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju.

     więcej
    • Komunikat FOR 13/2023: Rachunek od państwa za 2022 rok

     Komunikat FOR 13/2023: Rachunek od państwa za 2022 rok | 2023-06-20

     W 2022 roku wydatki publiczne w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosły niemal 36 tys. zł, a w przeliczeniu na jednego pracującego – 79 381 zł. Wszystkie wydatki publiczne są finansowane albo z płaconych przez nas podatków (danin), albo z emitowanego przez państwo długu (który oznacza wyższe podatki w przyszłości). Wielu ludzi, domagając się realizowania kolejnych programów przez państwo, nie dostrzega, że wiąże się to z większym opodatkowaniem społeczeństwa (teraz lub w przyszłości).

     więcej
     • Rachunek za uprzywilejowanie frankowiczów zapłacą wszyscy – Marcin Zieliński, Rzeczpospolita

      Rachunek za uprzywilejowanie frankowiczów zapłacą wszyscy – Marcin Zieliński, Rzeczpospolita | 2023-06-16

      – I klienci banków, w tym deponenci, którzy otrzymają niższe odsetki od swoich lokat, i potencjalni kredytobiorcy, którzy zapłacą wyższe marże. Do tego akcjonariusze banków, w tym członkowie programów emerytalnych, drobni inwestorzy indywidualni oraz podatnicy, dlatego że uderzenie w zyski banków ograniczy wpływy z płaconego przez nie podatku dochodowego od osób prawnych – ostrzega główny ekonomista FOR.

      więcej