"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Aktualności

 • Problem niskiej dzietności występuje w całej Unii Europejskiej i nie wynika z problemów finansowych gospodarstw domowych, lecz jest konsekwencją zmiany kulturowej - Marcin Zieliński, INNPoland

  Problem niskiej dzietności występuje w całej Unii Europejskiej i nie wynika z problemów finansowych gospodarstw domowych, lecz jest konsekwencją zmiany kulturowej - Marcin Zieliński, INNPoland | 2023-04-01

  - Jeśli państwo ma tworzyć siatkę bezpieczeństwa socjalnego, to powinno kierować swoje wsparcie do tych osób, które faktycznie znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, a nie do każdego, kto np. ma dzieci. Tak więc w pierwszej kolejności należałoby ograniczyć powszechność programu 500 plus, wprowadzając przy tym zachęty do podejmowania pracy przez otrzymujących świadczenie - ocenia główny ekonomista i członek zarządu FOR Marcin Zieliński.

  więcej
 • Komunikat FOR 9/2023: Polski dług publiczny wciąż rośnie

  Komunikat FOR 9/2023: Polski dług publiczny wciąż rośnie | 2023-03-21

  Według prognozy Komisji Europejskiej w 2023 i 2024 roku Polska będzie płaciła najwyższe odsetki od długu publicznego spośród wszystkich państw członkowskich UE – odpowiednio 5,9% i 5,8%.

  więcej
  • Obserwujemy wzrost wydatków bez pokrycia - Leszek Balcerowicz, Tygodnik Angora

   Obserwujemy wzrost wydatków bez pokrycia - Leszek Balcerowicz, Tygodnik Angora | 2023-03-20

   – Obserwujemy wzrost wydatków bez pokrycia. Rośnie deficyt, a deficyty trzeba pokrywać, pożyczając. Jeżeli ci, co mają pożyczać, mają obawy, to życzą sobie wówczas wyżej opłaty, czyli odsetek. Polska należy do krajów o najwyższych w Europie kosztach pokrycia deficytu - stwierdza Leszek Balcerowicz, Prezes Fundacji FOR.

   więcej
  • Komunikat FOR 8/2023: Najpierw niska inflacja, potem tani kredyt

   Komunikat FOR 8/2023: Najpierw niska inflacja, potem tani kredyt | 2023-03-13

   Trwająca kampania wyborcza stała się dla partii politycznych okazją do przedstawiania populistycznych rozwiązań nie zawsze faktycznych problemów. Jednym z tematów jest pozornie wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych. W rzeczywistości jest ono jednak sporo niższe od bieżącego i prognozowanego wzrostu cen i wynagrodzeń, co oznacza, że obciążenie dla kredytobiorców malałoby nawet wtedy, gdyby nie spłacaliby oni swoich kredytów, a odsetki powiększałyby ich zadłużenie.

   więcej