"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Aktualności

 • Agata Stremecka: Czy Jarosław Kaczyński ma jeszcze nad czymś kontrolę?, Radio TOK FM

  Agata Stremecka: Czy Jarosław Kaczyński ma jeszcze nad czymś kontrolę?, Radio TOK FM | 2020-11-03

  Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin, Agata Stremecka i Jan Wróbel rozmawiają o protestach Strajku Kobiet oraz jakości władzy w Polsce i Stanach Zjednoczonych w programie "Poranek Radia TOK FM" Jana Wróbla.

  więcej
 • Marcin Zieliński: Należy znieść zakaz handlu w niedziele, Handel Extra

  Marcin Zieliński: Należy znieść zakaz handlu w niedziele, Handel Extra | 2020-11-02

  Forum Obywatelskiego Rozwoju krytykuje zakaz handlu w niedziele, odkąd „Solidarność” przedstawiła obywatelski projekt ustawy w 2016 roku. Zdaniem przedstawicieli Forum zakaz ten godzi w wolność gospodarczą oraz jest szkodliwy konsumentów, przedsiębiorców i pracowników – dla konsumentów oznacza wyższe koszty i mniejszą wygodę robienia zakupów, a najskuteczniejszym firmom ogranicza możliwości rozwoju i zwiększania produktywności, co przekłada się na niższy wzrost wynagrodzeń pracowników. Obecne w obowiązującej ustawie nieprecyzyjnie sformułowane przepisy i dziesiątki wyjątków sprawiły, że FOR uznał ją za legislacyjny bubel roku.

  więcej
 • Rafał Trzeciakowski: Płaćmy ozdrowieńcom COVID-19 za osocze, Interia

  Rafał Trzeciakowski: Płaćmy ozdrowieńcom COVID-19 za osocze, Interia | 2020-11-02

  Zdaniem ekspertów FOR wraz z rosnącą liczbą zakażeń COVID-19 wzrosło również zapotrzebowanie na osocze krwi ozdrowieńców wykorzystywane do łagodzenia przebiegu choroby. Jednak lekarze alarmują o jego brakach. Moglibyśmy zbierać więcej osocza, gdyby rządzący dopuścili płacenie dawcom twierdzi Rafał Trzeciakowski ekonomista Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. Dawcom osocza płaci się m.in. w Austrii, Czechach, Niemczech, USA i na Węgrzech. W 2017 roku w tych krajach zbierano od 5- do 14-krotnie więcej osocza na mieszkańca niż w Polsce.

  więcej
 • Komunikat 36/2020: Zawieszenie zakazu handlu na czas epidemii – krok w dobrym kierunku

  Komunikat 36/2020: Zawieszenie zakazu handlu na czas epidemii – krok w dobrym kierunku | 2020-11-02

  Szkodliwy w normalnych czasach zakaz handlu w niedziele jest tym bardziej szkodliwy w okresie pandemii i towarzyszącego jej kryzysu. Zawieszenie zakazu handlu na czas pandemii poprawiłoby sytuację ekonomiczną branży handlowej, chroniłoby miejsca pracy, a także – przez rozłożenie możliwości dokonywania zakupów na siedem zamiast sześciu dni w tygodniu – usprawniłoby dystansowanie społeczne.

  więcej
 • Patryk Wachowiec: Zdumiewający apel wiceministra po wsparciu mBanku dla strajku kobiet. Mógł złamać prawo, INNPoland

  Patryk Wachowiec: Zdumiewający apel wiceministra po wsparciu mBanku dla strajku kobiet. Mógł złamać prawo, INNPoland | 2020-10-30

  Po wsparciu przez mBank Strajku Kobiet wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski pośpieszył z apelem, aby ludzie odchodzili od "niemieckiego" banku na rzecz jednego z "polskich". Niestety, jest pewien mały problem: wiceminister mógł pokazowo złamać tym prawo Unii Europejskiej.

  więcej
 • Eliza Rutynowska: Ustawa antycovidowa to wynik chaosu, Gazeta Pomorska

  Eliza Rutynowska: Ustawa antycovidowa to wynik chaosu, Gazeta Pomorska | 2020-10-30

  Przedsiębiorcy już szykują gigantyczne pozwy odszkodowawcze wobec państwa za lockdown. Państwo teraz chce blokować sądom drogę stwierdzania nieważności przepisów, które wprowadzały ograniczenia w gospodarce. Mec. Eliza Rutynowska z Forum Obywatelskiego Rozwoju: - Wyrzuca się do kosza gotowe rozwiązania i pisze prawo na kolanie.

  więcej
 • Aleksander Łaszek: Euro traci zwolenników w Polsce, Parkiet

  Aleksander Łaszek: Euro traci zwolenników w Polsce, Parkiet | 2020-10-29

  Spadek poparcia dla euro wśród biznesu może wynikać np. ze zmian nastrojów politycznych w całym polskim społeczeństwie czy zmieniającej się oceny sensowności integracji z Unią Europejską. Aż 23 proc. badanych firm uważa, że Polska nigdy nie wejdzie do Eurolandu. – Rzeczywiście, jeśli chodzi o euro w Polsce, to obecnie jest to dyskusja czysto teoretyczna – komentuje Aleksander Łaszek, główny ekonomista Fundacji FOR. – Obecnie nie ma takiej woli politycznej i trudno, by firmy w takiej sytuacji na poważnie brały możliwość zmiany waluty w swoich działaniach i strategiach – wyjaśnia Łaszek

  więcej
 • Aleksander Łaszek: Przedsiębiorcy nie chcą euro, Rzeczpospolita

  Aleksander Łaszek: Przedsiębiorcy nie chcą euro, Rzeczpospolita | 2020-10-29

  Rzeczywiście, jeśli chodzi o euro w Polsce, to obecnie jest to dyskusja czysto teoretyczna – komentuje Aleksander Łaszek, główny ekonomista Fundacji FOR. – Obecnie nie ma takiej woli politycznej i  trudno, by firmy w takiej sytuacji na serio brały pod uwagę możliwość zmiany waluty w swoich działaniach i strategiach – wyjaśnia Łaszek.

  więcej
 • Aleksander Łaszek: Kto i ile dostał z tarczy? Znamy branże i rozdysponowane kwoty, Business Insider Polska

  Aleksander Łaszek: Kto i ile dostał z tarczy? Znamy branże i rozdysponowane kwoty, Business Insider Polska | 2020-10-27

  Ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju Aleksander Łaszek, komentując dane PFR, zaznacza, że zamiast patrzeć na skalę wsparcia, trzeba też myśleć o jego sensowności. - Nie mamy jeszcze całościowego obrazu, ale część pomocy trafiła do firm i osób tego niepotrzebujących – uważa ekonomista FOR.

  więcej
 • Aleksander Łaszek: Sejmowa straż marszałkowska dostała właśnie emerytury mundurowe takie jak policja, Gazeta Wyborcza

  Aleksander Łaszek: Sejmowa straż marszałkowska dostała właśnie emerytury mundurowe takie jak policja, Gazeta Wyborcza | 2020-10-27

  Czy wszyscy funkcjonariusze straży marszałkowskiej nie są w stanie pracować po szećdziesiątce? Czy cała służba ma tak wyśrubowane wymagania fizyczne? I czy jest tak wyniszczająca, że po jej zakończeniu te osoby nie są w stanie pracować w innym fachu? Jedną z przesłanek emerytur mundurowych są bardzo duże wymagania fizycznie i wyniszczająca służba. Rozumiem tę logikę przy żołnierzach na misjach wojskowych czy funkcjonariuszach służb działających w terenie, ale u straży marszałkowskiej? - dziwi się Aleksander Łaszek z fundacji FOR

  więcej