"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Aktualności

 • Komunikat 11/2024: (Nie)zdrowe finanse publiczne

  Komunikat 11/2024: (Nie)zdrowe finanse publiczne | 2024-04-12

  Rząd przedstawił propozycję zmian w sposobie naliczania „składki” zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Propozycja zakłada przywrócenie ryczałtowej „składki” zdrowotnej dla większości przedsiębiorców.

  więcej
  • Komunikat 10/2024: „Ustawa antyflipperska” – wadliwa ustawa bez uzasadnienia

   Komunikat 10/2024: „Ustawa antyflipperska” – wadliwa ustawa bez uzasadnienia | 2024-04-04

   W piątek 29 marca klub parlamentarny Lewicy zgłosił poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli tzw. ustawy antyflipperskiej. Projekt przewiduje wprowadzenie podwyższonych stawek podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku sprzedaży mieszkania w krótkim czasie po jego zakupie. Miałoby to zniechęcać do działalności tzw. flipperów, czyli osoby nabywające nieruchomości nie po to, by w nich zamieszkać lub je wynająć, lecz w celu ich szybkiego wyremontowania i odsprzedania z zyskiem.

   więcej
 • Jedynym sposobem na prawdziwe odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa jest ich prywatyzacja – Bartłomiej Jabrzyk, Parkiet

  Jedynym sposobem na prawdziwe odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa jest ich prywatyzacja – Bartłomiej Jabrzyk, Parkiet | 2024-04-02

  – Państwo jest właścicielem takich „strategicznych” firm jak sklep z grzybami i dziczyzną czy fabryki butów. Katalog branż, w jakich mogą istnieć firmy państwowe, powinien być wąski i ograniczony do konkretnych obszarów jak obronność czy bezpieczeństwo publiczne. Tworzone przez poprzedni rząd holdingi przypominające skompromitowane PRL-owskie zjednoczenia absolutnie nie mieszczą się we wspomnianym katalogu – mówi Jabrzyk.

  więcej
 • APEL ZPP i FOR: Nowy porządek (de)regulacyjny - pięć rozwiązań poprzedniej władzy, które należy jak najszybciej uchylić

  APEL ZPP i FOR: Nowy porządek (de)regulacyjny - pięć rozwiązań poprzedniej władzy, które należy jak najszybciej uchylić | 2024-03-26

  Trzeci kwartał 2015 roku był początkiem zmiany podejścia polityków do roli państwa. Jedną z jego cech było coraz śmielsze przekonanie o słuszności interwencji państwa w wiele dziedzin życia gospodarczego, czego wyrazem były kolejne ustawy. Często zmiany te nie były oparte na rzetelnych danych i dowodach, a nowe regulacje wprowadzano z naruszeniem podstawowych wymogów procesu legislacyjnego i z pominięciem głosu obywateli. Najbardziej naganne praktyki tworzenia prawa w ostatnich latach opisało Forum Obywatelskiego Rozwoju w opublikowanym niedawno raporcie Polityka publiczna oparta na dowodach. Ocena Polski, zaś kluczowe rekomendacje w zakresie naprawy procesu legislacyjnego przedstawił Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w swoim styczniowym memorandum.

  więcej
  • Propozycje poprawek do projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa

   Propozycje poprawek do projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa | 2024-03-26

   W ubiegłym miesiącu FOR przedstawił opinię do rządowego projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Po licznych zmianach, propozycja trafiła do Sejmu, który zdecydował o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego nad projektem. W związku z tym, na bazie 28 rekomendacji przedstawionych przez nas w opinii, przygotowaliśmy ponad 30 poprawek do aktualnej wersji projektu. Proponowane przez nas zmiany koncentrują się na zwiększeniu demokratycznej legitymacji procesu wyboru sędziów do KRS, jak i poprawie bieżącego funkcjonowania tego organu – m.in. przez ograniczenie konfliktu interesów członków Rady i zapewnieniu, że jej prace będą bardziej transparentne.

   więcej
 • NBP nie może tworzyć pieniądza dla finansowania rozrzutności rządu – Leszek Balcerowicz, TVP Info

  NBP nie może tworzyć pieniądza dla finansowania rozrzutności rządu – Leszek Balcerowicz, TVP Info | 2024-03-26

  – Najważniejszym zarzutem wobec Glapińskiego jest ten o „wydrukowaniu” pieniędzy w celu finansowania budżetu. To złamanie Konstytucji. Do tego niewątpliwie doszło i za to stawiane są zarzuty – zwraca uwagę założyciel FOR, Leszek Balcerowicz.

  więcej