"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Aktualności

  • Komunikat 3/2024: Nie psujmy więcej legislacji

    Komunikat 3/2024: Nie psujmy więcej legislacji | 2024-02-23

    W ostatnich latach jakość tworzenia prawa w Polsce uległa znacznemu pogorszeniu. Praktyki takie, jak lekceważenie procedur, omijanie konsultacji społecznych, wykorzystywanie ścieżki poselskiej do projektów rządowych czy „wrzutki” w końcowym etapie procesu legislacyjnego, były stałym elementem politycznego krajobrazu, służącym szybkiemu wdrażaniu woli partii rządzącej, kosztem jakości i transparentności tworzenia prawa. O ile nie były to praktyki nowe, szczególnie od 2015 roku nabrały one wyraźnie na znaczeniu, co potwierdzają także dane empiryczne. Doprowadziło to do dalszej erozji zaufania obywateli do państwa – a co gorsza, podważyło zaufanie do procesów demokratycznych.

    więcej
    • Należy stosować domniemanie niesłuszności państwa – Leszek Balcerowicz,  Super Express

      Należy stosować domniemanie niesłuszności państwa – Leszek Balcerowicz, Super Express | 2024-02-23

      – W kwestii dużych, państwowych inwestycji należy stosować domniemanie niesłuszności państwa jako kierunkową zasadę i domagać się dowodu. W końcu o socjalizm, czyli ustrój oparty na dominacji własności państwowej, zbankrutował – komentuje przewodniczący Rady FOR Leszek Balcerowicz.

      więcej
    • Komunikat 2/2024: Rządowy projekt ustawy o KRS: pożądany kierunek, za mało bezpieczników

      Komunikat 2/2024: Rządowy projekt ustawy o KRS: pożądany kierunek, za mało bezpieczników | 2024-02-15

      Przedstawiony przez Ministra Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa zakłada powrót do wyboru sędziowskiej części Rady przez sędziów. W powiązaniu z propozycją przyznania wszystkim sędziom, a nie tylko ich reprezentantom, czynnego i biernego prawa wyborczego, projekt zapewnić ma niezależność KRS i ograniczyć wpływ polityków na proces nominacji sędziowskich. Mimo że propozycje zawarte w projekcie są w większości zasadne, część z nich może utrwalać korporacyjny charakter Rady i niedostatecznie gwarantować jej demokratyczną legitymację.

      więcej
      • Co z decyzjami TK korzystnymi dla interesu obywateli, w tym wyborców obecnej koalicji rządzącej? – Patryk Wachowiec,  Dziennik Gazeta Prawna

        Co z decyzjami TK korzystnymi dla interesu obywateli, w tym wyborców obecnej koalicji rządzącej? – Patryk Wachowiec, Dziennik Gazeta Prawna | 2024-02-12

        – W Rumunii TSUE orzekł, że jeśli skład trybunału jest niezgodny z wymogami unijnymi albo samo orzeczenie narusza prawo unijne, to nie można stosować tych orzeczeń. Czyli w warunkach polskich można podejść do sprawy w zniuansowany sposób i pewnych orzeczeń niezgodnych z prawem unijnym czy prawami człowieka nie wykonywać, nawet jeśli zostaną opublikowane – mówi prawnik Forum Obywatelskiego Rozwoju.

        więcej