"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Aktualności

 • Skąd pochodzą te pieniądze? Z deficytu – Leszek Balcerowicz, Fakt

  Skąd pochodzą te pieniądze? Z deficytu – Leszek Balcerowicz, Fakt | 2024-04-27

  – A jak się finansuje deficyt? Przez zapożyczanie. Kto płaci odsetki? Nie politycy, ci fałszywi dobroczyńcy, tylko ludzie, społeczeństwo. Nie należy ulegać dętej propagandzie fałszywych dobroczyńców, którzy mówią "damy, damy damy" i liczą na to, że ludzie nie zrozumieją, że to, co dają, sami finansują! – wskazuje przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju.

  więcej
 • STANOWISKO Forum Obywatelskiego Rozwoju do projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart

  STANOWISKO Forum Obywatelskiego Rozwoju do projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart | 2024-04-22

  Program kredytu mieszkaniowego #naStart ma według deklaracji projektodawcy pomóc w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych w szczególności młodych ludzi, którzy nie posiadają jeszcze mieszkania. Ma być odpowiedzią na problemy z niską zdolnością kredytową, wynikającą z relatywnie wysokich stóp procentowych. Jak w przypadku wszystkich tego typu programów projektodawca skupia się na sytuacji beneficjentów. Tymczasem program ten, co charakterystyczne dla interwencji państwa, niesie ze sobą negatywne konsekwencje dla innych obywateli.

  więcej
  • Komunikat 12/2024: Polacy popierają wolny rynek, a największe partie polityczne wręcz przeciwnie

   Komunikat 12/2024: Polacy popierają wolny rynek, a największe partie polityczne wręcz przeciwnie | 2024-04-18

   Według badań przeprowadzonych przez Ipsos MORI, opisanych w książce Rainera Zitelmanna „W obronie kapitalizmu”, Polacy są najbardziej wolnorynkowym i prokapitalistycznym społeczeństwem spośród 32 przebadanych krajów. Na wysokie poparcie Polaków dla wolnego rynku i kapitalizmu wskazują także badania zlecone przez Stowarzyszenie Libertariańskie czy wyniki przedstawionego w „Gazecie Wyborczej” Sondażu Obywatelskiego. Tymczasem główne partie polityczne licytują się w kampaniach wyborczych na obietnice socjalne i nie proponują rynkowych reform gospodarczych. Działania i obietnice koalicji rządowej są sprzeczne z oczekiwaniami wielu Polaków.

   więcej
 • Musimy zrobić wszystko, aby tę podaż uwolnić, np. grunty rolne w miastach – Gabriel Hawryluk, Onet

  Musimy zrobić wszystko, aby tę podaż uwolnić, np. grunty rolne w miastach – Gabriel Hawryluk, Onet | 2024-04-17

  – Ustawa o obrocie gruntami rolnymi narzuca bardzo restrykcyjne ograniczenia. Wiele jest rzeczy, które powinno się zrobić, chociażby planowanie przestrzenne, czy też sam sam proces administracyjny, który należałoby uprościć i skrócić. Jeśli chodzi o sam program kredyt 0%, mam wobec niego bardzo duże wątpliwości. Moim zdaniem powiela on błędy bezpiecznego kredytu – mówi analityk ekonomiczny.

  więcej
 • Komunikat 11/2024: (Nie)zdrowe finanse publiczne

  Komunikat 11/2024: (Nie)zdrowe finanse publiczne | 2024-04-12

  Rząd przedstawił propozycję zmian w sposobie naliczania „składki” zdrowotnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Propozycja zakłada przywrócenie ryczałtowej „składki” zdrowotnej dla większości przedsiębiorców.

  więcej
  • Komunikat 10/2024: „Ustawa antyflipperska” – wadliwa ustawa bez uzasadnienia

   Komunikat 10/2024: „Ustawa antyflipperska” – wadliwa ustawa bez uzasadnienia | 2024-04-04

   W piątek 29 marca klub parlamentarny Lewicy zgłosił poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli tzw. ustawy antyflipperskiej. Projekt przewiduje wprowadzenie podwyższonych stawek podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku sprzedaży mieszkania w krótkim czasie po jego zakupie. Miałoby to zniechęcać do działalności tzw. flipperów, czyli osoby nabywające nieruchomości nie po to, by w nich zamieszkać lub je wynająć, lecz w celu ich szybkiego wyremontowania i odsprzedania z zyskiem.

   więcej
 • Jedynym sposobem na prawdziwe odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa jest ich prywatyzacja – Bartłomiej Jabrzyk, Parkiet

  Jedynym sposobem na prawdziwe odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa jest ich prywatyzacja – Bartłomiej Jabrzyk, Parkiet | 2024-04-02

  – Państwo jest właścicielem takich „strategicznych” firm jak sklep z grzybami i dziczyzną czy fabryki butów. Katalog branż, w jakich mogą istnieć firmy państwowe, powinien być wąski i ograniczony do konkretnych obszarów jak obronność czy bezpieczeństwo publiczne. Tworzone przez poprzedni rząd holdingi przypominające skompromitowane PRL-owskie zjednoczenia absolutnie nie mieszczą się we wspomnianym katalogu – mówi Jabrzyk.

  więcej