"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Aktualności

 • Komunikat FOR 20/2023: Skokowy wzrost płacy minimalnej w Polsce i jego konsekwencje

  Komunikat FOR 20/2023: Skokowy wzrost płacy minimalnej w Polsce i jego konsekwencje | 2023-09-27

  Rada Ministrów w rozporządzeniu podwyższyła płacę minimalną od stycznia 2024 roku do poziomu 4242 zł brutto, a od lipca – do 4300 zł. Polska płaca minimalna w stosunku do przeciętnych zarobków lub mediany zarobków już teraz jest jedną z wyższych w Europie. Mimo to w przyszłym roku znów wzrośnie o ponad jedną piątą.

  więcej
  • Według prognoz Komisji Europejskiej odsetki płacone przez Polskę w tym i przyszłym roku będą w stosunku do wielkości długu drugie najwyższe (po Węgrzech) w całej Unii Europejskiej – Marcin Zieliński, Konkret24

   Według prognoz Komisji Europejskiej odsetki płacone przez Polskę w tym i przyszłym roku będą w stosunku do wielkości długu drugie najwyższe (po Węgrzech) w całej Unii Europejskiej – Marcin Zieliński, Konkret24 | 2023-09-26

   – Relację długu publicznego do PKB oblicza się na podstawie nominalnej kwoty długu publicznego i - co niezwykle istotne - nominalnego PKB. W warunkach szybko rosnących cen gospodarka może nominalnie rosnąć nawet wtedy, gdy w ujęciu realnym, czyli po oczyszczeniu PKB z wpływu inflacji, kurczy się. Bardzo wysoka inflacja w 2022 roku przyczyniła się w dużym stopniu do wzrostu nominalnego PKB, który urósł o 17 procent. Podczas gdy realny PKB zwiększył się o 5,1 procent – przypomina główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

   więcej
  • Komentarz FOR 3/2023: Prawo i Sprawiedliwość zapowiada kolejne nacjonalizacje

   Komentarz FOR 3/2023: Prawo i Sprawiedliwość zapowiada kolejne nacjonalizacje | 2023-09-19

   W 1946 roku komunistyczna propaganda przekonywała Polaków, że trzeba opowiedzieć się w referendum za „unarodowieniem przemysłu”. W lustrzanym pytaniu z 2023 roku propaganda Prawa i Sprawiedliwości namawia do przeciwstawienia się „wyprzedaży majątku państwowego”. Na tym jednak podobieństwa się nie kończą. W opublikowanym niedawno programie wyborczym PiS wprost nawiązuje do pytania ze sfałszowanego 77 lat temu referendum i zapowiada, że doprowadzi do „unarodowienia przemysłu przetwórczego w rolnictwie”.

   więcej
   • Kolejna erozja zaufania do państwa polskiego na arenie europejskiej – Patryk Wachowiec, TVN24

    Kolejna erozja zaufania do państwa polskiego na arenie europejskiej – Patryk Wachowiec, TVN24 | 2023-09-18

    – Mamy problemy z praworządnością, z czego tworzą się problemy z europejskim nakazem aresztowania, sprawy rodzinne, sprawy gospodarcze. Mamy problemy z prokuraturą, nasi śledczy nie chcą współpracować z Prokuraturą Europejską – zwraca uwagę ekspert prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju.

    więcej
    • Odpolitycznienie przedsiębiorstw kontrolowanych przez państwo

     Odpolitycznienie przedsiębiorstw kontrolowanych przez państwo | 2023-09-18

     Z okazji Igrzysk Wolności w Łodzi opublikowano raport pt. Odpolitycznienie przedsiębiorstw kontrolowanych przez państwo. Transmisję z panelu dyskusyjnego na temat raportu można obejrzeć na naszych mediach społecznościowych pod wskazanym linkiem.

     więcej
     • Obecnie Polska ma największy udział państwa w sektorze bankowym spośród krajów Unii Europejskiej – Marcin Zieliński, Money.pl

      Obecnie Polska ma największy udział państwa w sektorze bankowym spośród krajów Unii Europejskiej – Marcin Zieliński, Money.pl | 2023-09-17

      – Jak pokazują liczne przykłady historyczne i badania ekonomiczne, kontrola państwa nad sektorem bankowym prowadzi do upolitycznienia kredytu i osłabienia dyscypliny fiskalnej. Efektem jest zwiększone ryzyko kryzysu bankowego lub fiskalnego, niosących ogromne koszty dla gospodarki i dobrobytu obywateli – ostrzega główny ekonomista i prezes FOR.

      więcej