"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Aktualności

 • Komunikat 26/2023: Własność państwowa zatruwa gospodarkę i politykę

  Komunikat 26/2023: Własność państwowa zatruwa gospodarkę i politykę | 2023-12-07

  Jeszcze przed przejęciem władzy przez Prawo i Sprawiedliwość Polskę cechował największy udział własności państwowej spośród tych krajów postsocjalistycznych, które wstąpiły do Unii Europejskiej. Od 2016 roku PiS realizowało pod propagandowym hasłem „repolonizacji” bezprecedensowy w okresie po rozpoczęciu transformacji proces upolityczniania gospodarki – nacjonalizacji prywatnych podmiotów oraz budowy nowych i rozwijania starych państwowych „czempionów”, odwracając przy tym bardzo udane prywatyzacje, np. spółki PKP Energetyka.

  więcej
 • Jestem przeciwny decyzjom nieopartym na całościowym rachunku – Leszek Balcerowicz, TOK FM

  Jestem przeciwny decyzjom nieopartym na całościowym rachunku – Leszek Balcerowicz, TOK FM | 2023-11-14

  – W diagnozie w sprawach podstawowych są ogromne luki i na to powinniśmy zwracać uwagę. Jeśli polityka wysokich wydatków, a w konsekwencji wysokich podatków, wysokiego deficytu, a także zdeformowanej gospodarki się utrzyma, to mamy małe szanse na dogonienie Zachodu – przewiduje przewodniczący Rady FOR Leszek Balcerowicz.

  więcej
 • Komunikat 25/2023: Projekt budżetu na 2024 rok: pocałunek śmierci PiS

  Komunikat 25/2023: Projekt budżetu na 2024 rok: pocałunek śmierci PiS | 2023-11-09

  Wyzwaniem dla nowo utworzonego rządu będzie kontynuacja prac nad ustawą budżetową zgłoszoną przez rząd PiS w sierpniu. Z tego powodu przyglądamy się bliżej największym zagrożeniom związanym z budżetem na przyszły rok, takim jak wysoki deficyt, rosnące koszty obsługi zadłużenia, wydatki pozabudżetowe, nader optymistyczne założenia oraz towarzyszący przyszłorocznemu budżetowi chaos informacyjny.

  więcej
  • Polska, pomijają kraje bałtyckie, ma najwyższą inflację w Europie – Leszek Balcerowicz, Polsat News

   Polska, pomijają kraje bałtyckie, ma najwyższą inflację w Europie – Leszek Balcerowicz, Polsat News | 2023-11-08

   – Nie zajmuję się prognozowaniem decyzji Glapińskiego. Staram się patrzeć na gospodarkę. Jeśli chodzi o inflację, to należy patrzeć na wskaźnik inflacji bazowej, który jest oczyszczony z różnych czynników i ona w Polsce jest dużo wyższa niż zwykły wskaźnik inflacji, bo on jest w okolicach 9-10 procent – zwraca uwagę Leszek Balcerowicz.

   więcej