"Skutecznie promujemy wolność"

EN

2013-02-07

Analiza CEP: Reforma prawa o pomocy publicznej

Analiza CEP: <em>Reforma prawa o pomocy publicznej</em>

W ostatniej analizie pt. Reforma prawa o pomocy publicznej eksperci poruszają temat projektu Komisji Europejskiej, zgodnie z którym prawo o pomocy publicznej ma zostać znowelizowane i ukierunkowane na realizację strategii „Europa 2020” oraz konsolidację budżetową.

Zdaniem ekspertów bardziej przejrzyste przepisy o pomocy publicznej oraz związane z nimi definicje zmniejszą nieufność wobec prawa oraz obciążenia administracyjne. Jednakże Komisja chce wspierać konsolidację budżetową polegającą na udzielaniu pomocy publicznej dla pobudzenia wzrostu, a kontrola pomocy publicznej najskuteczniej wesprze konsolidację budżetową wtedy, gdy pozwoli uniknąć dodatkowych wydatków publicznych, co wiąże się raczej ze zmniejszeniem zakresu tej pomocy.

Polecamy także artykuł red. Krzysztofa Szwałka dotyczący opublikowanej analizy - Luzowanie gorsetu, który ukazał się w Rzeczpospolitej.

Analiza ukazała się w ramach cyklu "Monitoring Projektów Prawa Gospodarczego Unii Europejskiej" realizowanego przez Forum Obywatelskiego Rozwoju i Centrum für Europäische Politik.

Pliki do pobrania: