"Skutecznie promujemy wolność"

EN

FOR w mediach

 • Eliza Rutynowska: Poland further erodes women’s rights in blatant defiance of EU principles, New Europe

  Eliza Rutynowska: Poland further erodes women’s rights in blatant defiance of EU principles, New Europe | 2020-11-04

  Poland’s newly reshuffled Constitutional Tribunal ruled last week that abortion due to fatal or severe foetal impairment is no longer an option. Forcing women to give birth to severely malformed children, even those who have little to no chances of survival is now part and parcel of the Polish Constitution; what few abortion rights remained in the country have essentially vanished.

  więcej
 • Patryk Wachowiec: Wyrok TK uznany za niebyły, Dziennik Gazeta Prawna

  Patryk Wachowiec: Wyrok TK uznany za niebyły, Dziennik Gazeta Prawna | 2020-11-03

  Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Krzyków wydał postanowienie, w którym zastosował przepis uchylony przez Trybunał Konstytucyjny. Zignorował jego rozstrzygnięcie z uwagi na udział sędziego dublera.

  więcej
 • Aleksander Łaszek: Największy niepokój na rynku zawsze wzbudza niepewność, NEXT Gazeta.pl

  Aleksander Łaszek: Największy niepokój na rynku zawsze wzbudza niepewność, NEXT Gazeta.pl | 2020-11-03

  Wybory w USA, które odbędą się w nocy z wtorku na środę, są bacznie obserwowane nie tylko przez polityków i komentatorów, ale i inwestorów. Czy amerykańska giełda jest odporna na wyborczą gorączkę? Jakiej reakcji inwestorów można się spodziewać? W rozmowie z Gazeta.pl oceniają to Aleksander Łaszek, ekonomista, ekspert FOR i Tomasz Jaroszek, autor bloga Doradca.tv.

  więcej
 • Agata Stremecka: Czy Jarosław Kaczyński ma jeszcze nad czymś kontrolę?, Radio TOK FM

  Agata Stremecka: Czy Jarosław Kaczyński ma jeszcze nad czymś kontrolę?, Radio TOK FM | 2020-11-03

  Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin, Agata Stremecka i Jan Wróbel rozmawiają o protestach Strajku Kobiet oraz jakości władzy w Polsce i Stanach Zjednoczonych w programie "Poranek Radia TOK FM" Jana Wróbla.

  więcej
 • Marcin Zieliński: Należy znieść zakaz handlu w niedziele, Handel Extra

  Marcin Zieliński: Należy znieść zakaz handlu w niedziele, Handel Extra | 2020-11-02

  Forum Obywatelskiego Rozwoju krytykuje zakaz handlu w niedziele, odkąd „Solidarność” przedstawiła obywatelski projekt ustawy w 2016 roku. Zdaniem przedstawicieli Forum zakaz ten godzi w wolność gospodarczą oraz jest szkodliwy konsumentów, przedsiębiorców i pracowników – dla konsumentów oznacza wyższe koszty i mniejszą wygodę robienia zakupów, a najskuteczniejszym firmom ogranicza możliwości rozwoju i zwiększania produktywności, co przekłada się na niższy wzrost wynagrodzeń pracowników. Obecne w obowiązującej ustawie nieprecyzyjnie sformułowane przepisy i dziesiątki wyjątków sprawiły, że FOR uznał ją za legislacyjny bubel roku.

  więcej
 • Rafał Trzeciakowski: Płaćmy ozdrowieńcom COVID-19 za osocze, Interia

  Rafał Trzeciakowski: Płaćmy ozdrowieńcom COVID-19 za osocze, Interia | 2020-11-02

  Zdaniem ekspertów FOR wraz z rosnącą liczbą zakażeń COVID-19 wzrosło również zapotrzebowanie na osocze krwi ozdrowieńców wykorzystywane do łagodzenia przebiegu choroby. Jednak lekarze alarmują o jego brakach. Moglibyśmy zbierać więcej osocza, gdyby rządzący dopuścili płacenie dawcom twierdzi Rafał Trzeciakowski ekonomista Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. Dawcom osocza płaci się m.in. w Austrii, Czechach, Niemczech, USA i na Węgrzech. W 2017 roku w tych krajach zbierano od 5- do 14-krotnie więcej osocza na mieszkańca niż w Polsce.

  więcej
 • Patryk Wachowiec: Zdumiewający apel wiceministra po wsparciu mBanku dla strajku kobiet. Mógł złamać prawo, INNPoland

  Patryk Wachowiec: Zdumiewający apel wiceministra po wsparciu mBanku dla strajku kobiet. Mógł złamać prawo, INNPoland | 2020-10-30

  Po wsparciu przez mBank Strajku Kobiet wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski pośpieszył z apelem, aby ludzie odchodzili od "niemieckiego" banku na rzecz jednego z "polskich". Niestety, jest pewien mały problem: wiceminister mógł pokazowo złamać tym prawo Unii Europejskiej.

  więcej
 • Eliza Rutynowska: Ustawa antycovidowa to wynik chaosu, Gazeta Pomorska

  Eliza Rutynowska: Ustawa antycovidowa to wynik chaosu, Gazeta Pomorska | 2020-10-30

  Przedsiębiorcy już szykują gigantyczne pozwy odszkodowawcze wobec państwa za lockdown. Państwo teraz chce blokować sądom drogę stwierdzania nieważności przepisów, które wprowadzały ograniczenia w gospodarce. Mec. Eliza Rutynowska z Forum Obywatelskiego Rozwoju: - Wyrzuca się do kosza gotowe rozwiązania i pisze prawo na kolanie.

  więcej
 • Aleksander Łaszek: Euro traci zwolenników w Polsce, Parkiet

  Aleksander Łaszek: Euro traci zwolenników w Polsce, Parkiet | 2020-10-29

  Spadek poparcia dla euro wśród biznesu może wynikać np. ze zmian nastrojów politycznych w całym polskim społeczeństwie czy zmieniającej się oceny sensowności integracji z Unią Europejską. Aż 23 proc. badanych firm uważa, że Polska nigdy nie wejdzie do Eurolandu. – Rzeczywiście, jeśli chodzi o euro w Polsce, to obecnie jest to dyskusja czysto teoretyczna – komentuje Aleksander Łaszek, główny ekonomista Fundacji FOR. – Obecnie nie ma takiej woli politycznej i trudno, by firmy w takiej sytuacji na poważnie brały możliwość zmiany waluty w swoich działaniach i strategiach – wyjaśnia Łaszek

  więcej
 • Aleksander Łaszek: Przedsiębiorcy nie chcą euro, Rzeczpospolita

  Aleksander Łaszek: Przedsiębiorcy nie chcą euro, Rzeczpospolita | 2020-10-29

  Rzeczywiście, jeśli chodzi o euro w Polsce, to obecnie jest to dyskusja czysto teoretyczna – komentuje Aleksander Łaszek, główny ekonomista Fundacji FOR. – Obecnie nie ma takiej woli politycznej i  trudno, by firmy w takiej sytuacji na serio brały pod uwagę możliwość zmiany waluty w swoich działaniach i strategiach – wyjaśnia Łaszek.

  więcej