-
FOR: Batalia o jawność rozpraw w NSA, Puls Biznesu | 2021-01-13
więcej21 organizacji społecznych protestuje przeciwko zablokowaniu rozpraw w sądach administracyjnych i niejawnym rozpatrywaniu spraw.
-
Patryk Wachowiec: Szykuje się masowy bunt przedsiębiorców. Czy rząd przetrzyma ten obywatelski bunt?, Crowd Media | 2021-01-13
więcejBadania potwierdzają, że narasta społeczny sprzeciw wobec nałożonych obostrzeń. Coraz większa liczba przedsiębiorców deklaruje uruchomienie swoich biznesów.
-
Eliza Rutynowska: Projekt mandatowy PiS to bat na kobiety i przedsiębiorców?, Na Temat | 2021-01-13
więcejPosłowie PiS złożyli projekt, który zakłada, że nie będziemy mogli odmówić policjantowi przyjęcia mandatu. – Po zmianie prawa trzeba będzie zbierać dowody na swoją niewinność. Wszystko wskazuje na to, że to nowy, skuteczniejszy aparat represji wobec osób niepokornych – mówi mec. Eliza Rutynowska wskazując na to, że ma to być cios w protesty kobiet i przedsiębiorców wobec niekonstytucyjnych posunięć władzy.
-
Aleksander Łaszek: Miliardy z uszczelniania systemu vatowskiego już do budżetu nie wpadną, Business Insider Polska | 2021-01-12
więcejJak wynika z raportu „Efekty uszczelniania systemu podatkowego w Polsce w latach 2016–2018" Polskiego Instytutu Ekonomicznego, działania uszczelniające, zarówno te legislacyjne, jak i administracyjne, mogły przynieść finansom państwa dodatkowe 51,8 mld zł w ciągu trzech lat – łącznie ze składkami ZUS. Ostatnie dwa lata dały już dużo gorsze efekty.
-
Eliza Rutynowska: Naruszenie dóbr osobistych oraz bezprawność są traktowane jako kategorie samodzielne, Konkret24 | 2021-01-11
więcejJeśli sąd unieważni nałożony mandat, można będzie pozwać o odszkodowanie policjanta, który go wystawił - poinformował jeden z serwisów. Miałoby to dotyczyć mandatów wydanych za nieprzestrzeganie nakazów i zakazów epidemicznych. Informacja szybko zyskała popularność w mediach społecznościowych - ale nie jest prawdziwa.
-
Leszek Balcerowicz: Banki centralne mogą doprowadzić do zombifikacji, Rzeczpospolita | 2021-01-11
więcejZ wielkim niepokojem przyjmuję gwałtowne odejście RPP, gdzie dominują przedstawiciele PiS, od konwencjonalnej polityki pieniężnej – mówi prof. Leszek Balcerowicz, były wicepremier, minister finansów i prezes NBP.
-
Rafał Trzeciakowski: Czy podatek cukrowy pozytywnie wpłynie na zdrowie konsumentów?, Tygodnik Przegląd | 2021-01-10
więcejProzdrowotne efekty podatku cukrowego są wątpliwe. To prawda, że tego typu podatki podnoszą ceny napojów słodzonych, skutecznie zniechęcając do ich zakupu. Z badań jednak nie wynika, że konsumenci zamieniają je na zdrową żywność - mówi Rafał Trzeciakowski, ekonomista FOR.
-
Aleksander Łaszek: Niepewność nie znika, ale gospodarka odbija. Odrobienie strat jeszcze w tym roku, Business Insider Polska | 2021-01-09
więcejWraz z rozpoczęciem masowych szczepień przeciw COVID-19, analitycy zaczęli prognozować, kiedy gospodarki poszczególnych krajów odrobią straty, jakie wyrządził koronawirus. Przewidują, że może z tym być różnie, a na odbicie w niektórych krajach trzeba będzie poczekać aż do 2023 r.
-
Leszek Balcerowicz, Andrzej Rzońca: Krytyka polityki banków centralnych, Dziennik Gazeta Prawna | 2021-01-09
więcej„Erupcja polityki popytowej zagraża rozwojowi”. Taki tytuł nosi artykuł Leszka Balcerowicza i Andrzeja Rzońcy opublikowany na portalu Forum Obywatelskiego Rozwoju, w którym autorzy krytycznie oceniają politykę monetarną i fiskalną prowadzoną w Polsce, ale i w innych krajach.
-
Eliza Rutynowska: Prokurator generalny Ziobro umorzył postępowanie wobec ministra sprawiedliwości Ziobro, Radio TOK FM | 2021-01-08
więcejGościem programu "Pierwsze śniadanie w TOK-u" Piotra Maślaka była Eliza Rutynowska, prawniczka FOR.