"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Aktualności

 • Komunikat FOR 7/2023: Komisja Europejska skarży do TSUE upolityczniony TK. Czy wpłynie to na KPO?

  Komunikat FOR 7/2023: Komisja Europejska skarży do TSUE upolityczniony TK. Czy wpłynie to na KPO? | 2023-03-02

  Po skargach Komisji do Trybunału Sprawiedliwości dotyczących sędziów sądów powszechnych i Sądu Najwyższego, Izby Dyscyplinarnej czy tzw. ustawy kagańcowej tym razem instytucja ta wytoczyła najcięższe działo. Do trybunału w Luksemburgu trafiła jej skarga związana z upolitycznieniem Trybunału Konstytucyjnego i podważeniem przez niego fundamentów prawa UE. Część komentatorów, podobnie jak w przypadku poprzednich skarg, stwierdza bezrefleksyjnie, że Unia nie ma kompetencji do zajmowania się polskimi sądami. Jest to mit, który w kontekście sprawy dotyczącej TK warto rozwiać. Wreszcie należy zastanowić się nad wpływem tej skargi na ewentualną wypłatę Polsce środków z Funduszu Odbudowy.

  więcej
  • Niska inflacja i niskie stopy procentowe to o wiele bardziej komfortowa sytuacja dla kredytobiorców niż programy proponowane przez rząd i opozycję - Marcin Zieliński, INN Poland

   Niska inflacja i niskie stopy procentowe to o wiele bardziej komfortowa sytuacja dla kredytobiorców niż programy proponowane przez rząd i opozycję - Marcin Zieliński, INN Poland | 2023-03-01

   - Ludzie czują mocny niepokój w związku z galopującą inflacją. Dlatego dla opozycji to bardzo dobry moment, by uzmysławiać ludziom, jak do inflacji przyczyniła się polityka monetarna i fiskalna ostatnich 8 lat. To właśnie ten czas, by wyjść i powiedzieć, że trzeba ustabilizować ceny, opanować inflację. Podkreślić, że w pierwszym momencie może to nieco zaboleć, ale to niska inflacja jest jednym z fundamentów wzrostu gospodarczego w dłuższym okresie - ocenia główny ekonomista Fundacji FOR, Marcin Zieliński.

   więcej
  • Komunikat FOR 6/2023: MFW: Polska z największą korektą w dół w stosunku do ostatniej prognozy wzrostu PKB

   Komunikat FOR 6/2023: MFW: Polska z największą korektą w dół w stosunku do ostatniej prognozy wzrostu PKB | 2023-02-23

   Pod koniec stycznia Międzynarodowy Fundusz Walutowy udostępnił aktualizację raportu Global Economic Outlook. Pierwszy raz od wybuchu wojny w Ukrainie analitycy MFW podwyższyli prognozy wzrostu dla gospodarki światowej w 2023 roku – o 0,2 p.p. do poziomu 2,9%. W 2024 roku gospodarka światowa ma wzrosnąć o 3,1%.

   więcej
  • Weź udział w licytacji i wesprzyj z nami WOŚP!

   Weź udział w licytacji i wesprzyj z nami WOŚP! | 2023-02-01

   Profesor Leszek Balcerowicz po raz kolejny wesprze Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy! W tym roku na aukcji charytatywnej będzie można wylicytować wyjątkowy, wspólny spacer z Leszkiem Balcerowiczem po jego rodzinnym mieście - Toruniu.

   więcej