"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Komiksy i scenariusze lekcji z VII edycji konkursu na komiks ekonomiczny 2015/2016

Rozwój społeczeństwa obywatelskiego oraz zwiększanie wiedzy ekonomicznej wśród młodych Polaków to jeden z głównych celów Forum Obywatelskiego Rozwoju. Ekonomia i finanse to nie tylko akcje na giełdzie i polityka budżetowa państwa. To także zagadnienia, które dotykają codziennie każdego człowieka. Dlatego po raz siódmy przygotowaliśmy antologię komiksową, która w jasny i przystępny sposób przedstawia istotne dla wszystkich zagadnienia gospodarcze. W tym roku skupiliśmy się na świadomości konsumenckiej, efektywnym wydatkowaniu środków unijnych, kadencyjności władz oraz utrudnieniach, jakie stawia przed Polakami system podatkowy.

Dowiedz się więcej o konkursie na komiks ekonomiczny


 

Po raz kolejny w realizacji projektu wsparł nas nasz wieloletni partner Bank Zachodni WBK. Patronatu honorowego udzieliły nam: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Głęboko wierzymy, że tak jak w przypadku poprzednich edycji, przygotowana antologia stanie się trwałym elementem lekcji wiedzy o społeczeństwie i podstaw przedsiębiorczości.

Płyty CD ze scenariuszami lekcji i komiksami są dostępne bezpłatnie dla zainteresowanych osób. W szczególności zachęcamy nauczycieli historii i społeczeństwa, wiedzy o społeczeństwie oraz podstaw przedsiębiorczości, od szkół podstawowych do ponadgimnazjalnych, do zamawiania antologii, które są zgodne z podstawą programową szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, Zamówienia można składać przez formularz znajdujący się poniżej.

„Połączenie ekonomii i komiksu okazało się świetnym pomysłem. Konkurs bowiem od lat cieszy się rosnącą popularnością wśród Polaków. Każdy uczestnik może zaprezentować swoje umiejętności przed znakomitymi rysownikami i satyrykami” – mówi Jakub Przeździecki – Koordynator Projektów FOR

Tematy tegorocznych scenariuszy lekcji to:
1. Unia daje, my bierzemy – czyli o inwestycjach, finansowanych ze środków UE.
2. Scena polityczna.
3. Klient nasz pan – czyli o prawach młodego konsumenta.  
4. Między rajem a piekłem (podatkowym) – czyli o polskim systemie podatkowym.
5. Jak nie zmarnować unijnych funduszy?
6. Kadencjozaur, czyli co nam po wiecznych politykach?
7. Diabeł tkwi w szczegółach - czyli jak być świadomym konsumentem.  
8. Obywatel a urząd skarbowy, czyli prawa i obowiązki polskiego podatnika. 
9. Poseł - kto to taki?
10. Kupuj z głową czyli o czym powinien pamiętać (młody) konsument.

Komiksy ekonomiczne, jako materiał pomocniczy do powyższych lekcji, zostały nagrodzone w konkursie zorganizowanym przez FOR we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK w 2015 r. Prace konkursowe dotyczyły czterech tematów: świadomości konsumenckiej, efektywnego wydatkowania środków unijnych, kadencyjności władz oraz utrudnień, które stawia przed Polakami system podatkowy. W jury konkursu zasiedli: prof. Leszek Balcerowicz - Przewodniczący Rady FOR oraz znani rysownicy i satyrycy - Jacek Fedorowicz, Michał Ogórek, Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki (twórcy Jeża Jerzego), Antoni Rodowicz, Adam Radoń z Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i Gier oraz Teresa Notz z Banku Zachodniego WBK.

"Edukacja na temat gospodarki, może i powinna być atrakcyjna, a na pewno nie powinna być nudna. Dlatego od siedmiu lat Forum Obywatelskiego Rozwoju ogłasza konkursy na najlepsze komiksy o tematyce ekonomicznej"

 – powiedział prof. Leszek Balcerowicz – Przewodniczący Rady FOR

A oto opinie nauczycieli, którzy prowadzili lekcje z wykorzystaniem scenariuszy z poprzednich edycji konkursu:

"Moi uczniowie lubią komiksy. Zagadnienia ekonomiczne są dla niektórych niezbyt interesujące. Poprzez taką formę są "bardziej strawne".

"To coś nowego i innego na lekcjach, co daje im możliwość dość luźnego wypowiadania się. Materiały są zdecydowanie ciekawsze od podręczników".

"Uczniowie lubią innowacje, nie na wszystkich przedmiotach stosuje się tego typu pomoce. Komiks to "coś", co przyciąga uwagę młodego odbiorcy".

"Lekcje zaproponowane są na bardzo wysokim poziomie. Scenariusze bardzo mnie zainspirowały. Do tego młodzież była bardzo aktywna, a komiksy spowodowały, że lekcje bawiły i uczyły".

 

Scenariusze lekcji, komiksy i animacje ze wszystkich siedmiu edycji są dostępne na stronie projektu: www.komiksy-ekonomiczne.pl

Organizator Projektu: Forum Obywatelskiego Rozwoju
Partner Projektu: Bank Zachodni WBK

Patronat Honorowy: Minister Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji

Patroni Projektu: Parkiet, Wyborcza.biz, Metro,  Aleja Komiksu, CENTRALA, Gildia.pl, MFKiG w Łodzi, Profesor.pl, Gdzieco.pl, Obserwator finansowy.pl, Poltergeist, Webkomiksy.pl, Magazyn Miłośników Komiksu, Profit Journal, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Akademickie Radio Kampus

Dodatkowych informacji udziela:
Jakub Przeździecki - Koordynator Projektów,
kom. 667 290 555 e-mail: [email protected]