"Skutecznie promujemy wolność"

EN

2018-10-25

Komunikat 29/2018: Kosztowny prezent PiS: Plany obywateli do góry nogami

Synteza

  • Posłowie Prawa i Sprawiedliwości na trzy tygodnie przed 12 listopada zgłosili projekt ustawy ustanawiającej tego dnia dzień wolny od pracy. Dzień po zgłoszeniu – 23 października – projekt późnym wieczorem przegłosowali. To kosztowna decyzja, ale jej koszty gospodarcze bledną w obliczu faktu, że posłowie PiS odebrali Polakom wolność działania tego dnia zgodnie z własnymi planami. Swoją arbitralną decyzją zmusili ich do odwoływania spotkań, dostaw, ślubów czy rozpraw.
     
  • Ograniczenie możliwości pracy 12 listopada będzie kosztowało Polaków 4–6 mld zł. Mniejszy PKB przełoży się na mniejsze wpływy państwa z podatków rzędu 2 mld zł. To tyle, co półroczny koszt spełnienia postulatu niepełnosprawnych w postaci comiesięcznego zasiłku rehabilitacyjnego w wysokości 500 zł dla dorosłych niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Koszty gospodarcze ogłoszenia 12 listopada br. świętem państwowym bledną w obliczu faktu, że posłowie PiS, uchwalając zmianę w ostatniej chwili, odebrali Polakom wolność działania tego dnia zgodnie z własnymi planami. Swoją arbitralną decyzją zmusili ich do odwoływania spotkań, dostaw, ślubów czy rozpraw.


Pełna treść komunikatu znajduje się w pliku do pobrania poniżej.

Kontakt do autorów:

Rafał Trzeciakowski, ekonomista FOR
rafal.trzeciakowski@for.org.pl

Marcin Zieliński, ekonomista FOR
marcin.zielinski@for.org.pl