"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Rachunek od państwa za 2016 rok

28 kwietnia 2017 r. o godz. 12:00 Forum Obywatelskiego Rozwoju zaprezentuje „Rachunek od Państwa za 2016 r.”, który przystępnie pokazuje strukturę wydatków naszego państwa w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski.

Szóstą edycję naszego projektu jak co roku organizujemy w przed końcowym terminem rozliczenia PIT. Składając deklarację widzimy ile podatku dochodowego musieliśmy zapłacić w poprzednim roku. Jeśli przygotowując rozliczenie podatków za 2016 rok dojdziemy do wniosku, że podatki są za wysokie, warto się zastanowić na co państwo polskie wydaje te pieniądze. Bo choć wielu polityków chętnie mówi o obniżaniu podatków, to mało jest chętnych by dyskutować o obniżaniu wydatków, a są to dwie strony tego samego medalu.

Wyjątkowa edycja

W tym roku pokażemy nie tylko, na co szły nasze podatki w 2016 roku, ale także jak zmieniały się wydatki państwa przez ostatnich 6 lat. Kalendarz publikacji oficjalnych danych o wykonaniu wydatków publicznych sprawia, że w kwietniu dysponujemy tylko pierwszymi, szacunkowymi liczbami. W tym roku korzystając z później opublikowanych, ostatecznych danych zaktualizowaliśmy rachunki od państwa z ostatnich 6 lat. Ponieważ z roku na rok udoskonalamy metodologię przygotowania "Rachunku od państwa", korzystając z aktualizacji ujednolicimy sposób prezentowania danych na rachunkach w kolejnych latach.

Wejdź na stronę: SprawdzPodatki.pl i zobacz, ile podatków i składek zabiera państwo miesięcznie

W związku z powyższym nasi eksperci oraz wolontariusze zorganizują akcję informacyjną pod Pierwszym Urzędem Skarbowym (ul. Lindleya 14) oraz na warszawskiej „Patelni”. Będziemy informować przechodniów o stanie finansów państwa, rozdając wydrukowane rachunki oraz odpowiadając na nurtujące ich pytania.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku.

Wspierają nas