"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Konkurs na komiks ekonomiczny - IX edycja 2017

UWAGA! FORMULARZ DO ZAMAWIANIA KOMIKSÓW ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ >>

26 listopada 2017 r. w Ptak Warsaw Expo podczas II polskiej edycji festiwalu Comic Con, odbyła się gala rozdania nagród w IX edycji konkursu na komiks o tematyce ekonomicznej.

 Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali: w kategorii krótkiej – Emil Idzikowski za komiks „Fachowcy” i w kategorii długiej – Karol Ludwikowski za komiks „Choroba korporacji”.

Tematami IX edycji konkursu były:

 1. Korzyści z migracji dla gospodarki
 2. „Unia możliwości” - o swobodnym przepływie dóbr, usług, osób i kapitału w Unii Europejskiej
 3. „Cyberbezpieczeństwo” - jak dbać o swoje pieniądze w sieci?
 4. „Prywatne czy państwowe?” - o negatywnych konsekwencjach upolitycznienia gospodarki.

Wejdź na stronę komiksy-ekonomiczne.pl, aby zobaczyć prace ze wszystkich edycji.

W tym roku otrzymaliśmy rekordową liczbę zgłoszeń (aż 374), wszystkie na bardzo wysokim poziomie, zarówno merytorycznym, jak i artystycznym. Serdecznie gratulujemy tegorocznym uczestnikom i już dziś zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji.

Nagrody pieniężne i rzeczowe ufundował Bank Zachodni WBK.

Pula nagród wynosiła 32 000 zł. Za I miejsce -  5000 zł, II miejsce - 4000 zł, III miejsce - 3000 zł. W konkursie wyróżnionych zostało 10 prac - ich autorzy otrzymali po 600 zł, zaś prace nagrodzone w głosowaniu internautów otrzymały po 1000 zł.

Zwycięzcy konkursu w kategorii długiej:

I MIEJSCE – Karol Ludwikowski „Choroba korporacji” (praca otrzymała również nagrodę imienną Antoniego Rodowicza)

II MIEJSCE – Jakub Bolechała „Internetowe małżeństwo” 

III MIEJSCE – Jarosław Kozłowski „Twardy reset”

Zwycięzcy konkursu w kategorii krótkiej:

I MIEJSCE – Emil Idzikowski ,,Fachowcy’’

II MIEJSCE – Grzegorz Karasiński „To jest napad”

III MIEJSCE – Aleksy Przybylski i Filip Walczak „Przygody regulasu”

Wyróżnionych zostało również 10 prac:

 • Paweł Lipiński „Deka_log”
 • Maksymilian Grzegorek i Klaudia Ostojska „Smoczy skarbiec”
 • Maciej Tumanowicz „Diabeł tkwi w sieci” – praca otrzymała również nagrodę imienną Andrzeja Milewskiego („Andrzej Rysuje”)
 • Maciej Trzepałka „Odsiadka” – praca otrzymała również nagrodę imienną Teresy Notz
 • Marcin Bałczewski i Anna Nalewajko ,,Macki Marsa na Ziemi’’ – praca otrzymała również nagrodę imienną Adama Radonia i nagrodę publiczności
 • Joanna Natalia Dronka-Skrzypczak ,,Podsłuchane’’ praca otrzymała również nagrodę imienną Agaty Jakuszko- Sobockiej
 • Paweł Kryński „Prywatne czy państwowe?” praca otrzymała również nagrodę publiczności
 • Adrian Pskiet i Joanna Szymańska „I Ty możesz zostać prezesem” praca otrzymała również nagrody imienne Jacka Fedorowicza i prof. Leszka Balcerowicza
 • Tomasz Niewiadomski i Grzegorz Janusz „Pięta Achillesowa” – praca otrzymała również nagrodę imienną Michała Ogórka;
 • Jakub Dębski i Jan Skarżyński „Płotki”

Zobacz wszystkie prace laureatów konkursu.

Wyboru najlepszych prac dokonało jury w składzie: prof. Leszek Balcerowicz – Przewodniczący Rady FOR oraz znani rysownicy i satyrycy: Jacek Fedorowicz, Michał Ogórek, Antoni Rodowicz, Andrzej Milewski (Andrzej Rysuje), Agata Jakuszko-Sobocka,  Adam Radoń – dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi oraz Teresa Notz z Banku Zachodniego WBK..

Polub Komiksy i Animacje Ekonomiczne na Facebooku i bądź na bieżąco!

Organizator Projektu: Forum Obywatelskiego Rozwoju

Partner Projektu: Bank Zachodni WBK

Patroni Honorowi Projektu: Minister Edukacji Narodowej, Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych

Patroni Medialni Projektu: Gildia.pl, Parkiet, Tok FM, Dzika Banda, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Koliber, Instytut Misesa, Stowarzyszenie Libertariańskie, Aleja Komiksu, Obiektywizm.pl


Już po raz dziewiąty Forum Obywatelskiego Rozwoju i Bank Zachodni WBK zapraszają twórców komiksów i rysowników do udziału w konkursie na prace o tematyce ekonomicznej. Najlepsze z nich zostaną wydane w specjalnej antologii komiksowej, a ich autorzy otrzymają nagrody pieniężne.

Aby wziąć udział w konkursie, należy stworzyć komiks na jeden z poniższych tematów i przesłać go do 30 września br.:

 1. Korzyści z migracji dla gospodarki;
  Materiał pomocniczy nr 1
 2. „Unia możliwości” - o swobodnym przepływie dóbr, usług, osób i kapitału w Unii Europejskiej;
  Materiał pomocniczy nr 2
 3. „Cyberbezpieczeństwo” - jak dbać o swoje pieniądze w sieci?;
  Materiał pomocniczy nr 3
 4. „Prywatne czy państwowe?” - o negatywnych konsekwencjach upolitycznienia gospodarki.
  Materiał pomocniczy nr 4

Celem konkursu jest merytoryczne przedstawienie powyższych zagadnień w formie komiksu. Aby ułatwić zadanie autorom, do każdego tematu przygotowano materiał pomocniczy. Zgodność pracy z materiałami pomocniczymi będzie oceniana przez Komisję konkursową.

Prace można przygotować grupowo.

W konkursie można wygrać następujące nagrody:

I kategoria [Forma krótka: objętość 1 strona A4 (format 210 x 297 mm, układ wyłącznie pionowy, układ i liczba kadrów na stronie dowolna)]:

I miejsce – 5000 zł, II miejsce – 4000 zł, III miejsce – 3000 zł,

II kategoria [Forma długa: objętość od 2 do 6 stron A4 (format 210 x 297 mm, układ wyłącznie pionowy, układ i liczba kadrów na stronie dowolna)]:

I miejsce – 5000 zł, II miejsce – 4000 zł, III miejsce – 3000 zł,

10 wyróżnień w wysokości 600 zł,
Nagroda publiczności, I kategoria – 1000 zł
Nagroda publiczności, II kategoria – 1000 zł

 „Nauczanie ekonomii w szybko zmieniającym się świecie staje się misją, przed jaką stają zarówno nauczyciele, jak i organizacje pozarządowe. Jestem przekonany, że komiksy ekonomiczne jako przystępna i łatwa w odbiorze forma przyczyniają się do podnoszenia świadomości ekonomicznej oraz obywatelskiej młodych Polaków. Konkurs organizowany przez FOR oprócz misji edukacyjnej pozwala zaprezentować swoje umiejętności przed wybitnymi postaciami świata rysunku oraz przedstawić swoją twórczość szerokiemu gronu publiczności w antologii komiksowej.”

- Jakub Przeździecki, Koordynator Projektów FOR

Wyboru najlepszych prac dokona jury, w którym zasiądą rysownicy, satyrycy oraz przedstawiciele organizatorów.

Prace należy złożyć w siedzibie Forum Obywatelskiego Rozwoju, ul. Krasickiego 9A, 02-628 Warszawa, lub przesłać pocztą w terminie do 30 września 2017 r. (decyduje data stempla pocztowego) w kopercie z dopiskiem: „Konkurs”, wraz ze stosownym oświadczeniem dotyczącym przetwarzania danych osobowych. Każdy uczestnik konkursu może zgłosić jedną lub dwie prace (ale maksymalnie jedną  w każdej kategorii).

Posiedzenie jury odbędzie się w połowie października w siedzibie FOR. Nagrodzone prace wezmą udział w głosowaniu internetowym. Internauci przyznają dwie nagrody o wartości 1000 złotych komiksom, które otrzymają od nich największą liczbę głosów. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi przed końcem listopada (dokładna data podana zostanie w późniejszym terminie), a wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali rozdania nagród, Wtedy też laureatom konkursu wręczone zostaną nagrody. 

Najlepsze prace zostaną umieszczone w antologiach komiksowych, drukowanych w nakładzie kilkunastu  tysięcy sztuk, a następnie wysłane do szkół w całej Polsce. Do antologii komiksowych zostaną dołączone płyty CD, zawierające scenariusze lekcji dla nauczycieli WOS-u, podstaw przedsiębiorczości czy historii i społeczeństwa.

Regulamin konkursu, materiały pomocnicze oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych dostępne są w plikach do pobrania poniżej  lub na www.komiksy-ekonomiczne.pl

Poprzednie edycje konkursu:

W zakładce KOMIKSY na stronie www.komiksy-ekonomiczne.pl dostępne są prace nagrodzone w poprzednich edycjach konkursu, a w zakładce SCENARIUSZE LEKCJI - scenariusze przygotowane na podstawie wybranych prac przez metodyków z Ośrodka Rozwoju Edukacji przy współpracy z ekonomistami FOR. Poprzez specjalny formularz (https://for.org.pl/pl/projekty/projekty-edukacyjne/komiksy-ekonomiczne/viii-edycja-konkursu-na-komiks-ekonomiczny-2016) nauczyciele mogą bezpłatnie zamówić antologie komiksowe i płyty CD z poprzedniej edycji.

W poprzednich ośmiu edycjach wzięło udział ogółem 1051 osób, przyznano prawie 250 nagród o łącznej wartości ponad 200 tys. PLN.

Chwyć za kartkę jeszcze dziś, narysuj komiks i spotkaj się z wybitnymi rysownikami i satyrykami! Do wygrania nawet 5000 PLN!

Osoba do kontaktu: Jakub Przeździecki, Koordynator Projektów FOR
e-mail: [email protected], tel. 667 290 555


Patroni honorowi:

Patroni konkursu: