Forum Obywatelskiego Rozwoju

W najnowszej analizie pt. „Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla” Komisja Europejska przedstawia swoje rozwiązania, które mają na celu wsparcie rozwoju technologii służących wychwytywaniu i składowaniu dwutlenku węgla (CCS) oraz przedstawia do dyskusji możliwe rozwiązania w tym zakresie.

Zdaniem ekspertów, Komisja słusznie podkreśla, że zaowocuje to wzrostem wiedzy mieszkańców Unii na temat technologii (CCS) oraz pozwoli im na ich ocenę. Z drugiej strony  trzeba wziąć pod uwagę, że każde dodatkowe wsparcie [dla CCS] zmniejszy udział efektywnych technologii obniżania emisji wykorzystywanych w ramach EU ETS, co zwiększy ogólny koszt osiągnięcia celu związanego z redukcją emisji CO2.

Polecamy także artykuł red. Krzysztofa Szwałka dotyczący opublikowanej analizy „Dwutlenek węgla: jak chwytać, by złapać”, który ukazał się w dzienniku Rzeczpospolita.

Analiza ukazała się w ramach cyklu „Monitoring Projektów Prawa Gospodarczego Unii Europejskiej” realizowanego przez Forum Obywatelskiego Rozwoju i Centrum für Europäische Politik.