Forum Obywatelskiego Rozwoju

W najnowszej analizie pt. „Ubezpieczenie od klęsk żywiołowych i katastrof” Komisja Europejska przedstawia swój projekt, który ma na celu zwiększenie poziomu ochrony ubezpieczeniowej budynków przed najczęstszymi szkodami oraz sprawienie by przedsiębiorstwa przemysłowe były w stanie naprawiać szkody wyrządzane środowisku.

Zdaniem ekpertów, Komisja słusznie podkreśla korzyści płynące z uzależniania kosztu ubezpieczenia od poziomu ryzyka w przypadku ubezpieczeń od klęsk żywiołowych. W związku z tym zryczałtowane składki ubezpieczeniowe powinny przestać być stosowane. Z drugiej strony pomysł ubezpieczeń obowiązkowych powinien zostać odrzucony, ponieważ nie spowoduje, że konsumenci zaczną postępować bardziej odpowiedzialnie.

Polecamy także artykuł red. Krzysztofa Szwałka dotyczący opublikowanej analizy „Polisa dobrem luksusowym?”, który ukazał się w dzienniku Rzeczpospolita.

Analiza ukazała się w ramach cyklu „Monitoring Projektów Prawa Gospodarczego Unii Europejskiej” realizowanego przez Forum Obywatelskiego Rozwoju i Centrum für Europäische Politik.