Forum Obywatelskiego Rozwoju

W najnowszej analizie pt. „Gospodarowanie śmieciami” Komisja Europejska chce doprowadzić do ściślejszego przestrzegania hierarchii postępowania z odpadami poprzez wprowadzenie celów ilościowych w zakresie odzysku oraz w zakresie ograniczenia ilości marnowanej żywności

Zdaniem ekspertów nowy system wczesnego ostrzegania sprawi, że Komisja będzie mogła szybciej reagować na przypadki niewystarczającego wdrożenia przepisów dotyczących odpadów w Państwach Członkowskich.

Cel ilościowy w zakresie ograniczania marnowania żywności stanowi naruszenie prawa UE, ponieważ jest nieproporcjonalny. Cel ten jest niemożliwy do osiągnięcia przez Państwa Członkowskie.

Polecamy także artykuł red. Krzysztofa Szwałka pt. „Pomysły do kosza” dotyczący opublikowanej analizy, który ukazał się w dzisiejszym wydaniu dziennika Rzeczpospolita.

Analiza ukazała się w ramach cyklu „Monitoring Projektów Prawa Gospodarczego Unii Europejskiej” realizowanego przez Forum Obywatelskiego Rozwoju i Centrum für Europäische Politik.