Forum Obywatelskiego Rozwoju

W najnowszej analizie pt. „Uwzględnianie długoterminowych interesów akcjonariuszy” Komisja Europejska informuje, że spółki giełdowe powinny, przy podejmowaniu decyzji, w większym stopniu uwzględniać długoterminowe interesy akcjonariuszy.

Zdaniem ekspertów wprowadzenie obowiązku uzyskania zgody akcjonariuszy na decyzje w sprawie wynagrodzeń zarządu oraz na transakcje z podmiotami powiązanymi, ułatwi akcjonariuszom obronę ich interesów.

Z drugiej strony, eksperci zauważają, że wprowadzenie obowiązku uzyskania zgody akcjonariuszy na decyzje w sprawie wynagrodzeń zarządu oraz na transakcje z podmiotami powiązanymi zagrozi elastyczności firm.

Polecamy także artykuł red. Krzysztofa Szwałka pt. „Nowe uprawnienia dla akcjonariuszy” dotyczący opublikowanej analizy, który ukazał się w dzisiejszym wydaniu dziennika Rzeczpospolita.

Analiza ukazała się w ramach cyklu „Monitoring Projektów Prawa Gospodarczego Unii Europejskiej” realizowanego przez Forum Obywatelskiego Rozwoju i Centrum für Europäische Politik.