Forum Obywatelskiego Rozwoju

W najnowszej analizie pt. „Reformy strukturalne sektora bankowego” Komisja Europejska zakazuje większym bankom prowadzenia „handlu na własny rachunek” oraz upoważnia organy nadzoru bankowego do zakazywania prowadzenia innych „działań handlowych”, tak by były one prowadzone jedynie przez przedsiębiorstwa oddzielone od banków.

Zdaniem ekspertów, całkowity zakaz prowadzenia handlu na własny rachunek i inwestowania w alternatywne fundusze inwestycyjne stanowi naruszenie swobody prowadzenia działalności gospodarczej.

Ponadto warto wziąć pod uwagę, że duża liczba niejasnych definicji oraz szerokie kompetencje przyznane Komisji i organom nadzoru w zakresie interpretacji tych definicji, podważają zaufanie do prawa.

Polecamy także artykuł red. Krzysztofa Szwałka pt. „Banki wylane z kąpielą” dotyczący opublikowanej analizy, który ukazał się w dzisiejszym wydaniu dziennika Rzeczpospolita.

Analiza ukazała się w ramach cyklu „Monitoring Projektów Prawa Gospodarczego Unii Europejskiej” realizowanego przez Forum Obywatelskiego Rozwoju i Centrum für Europäische Politik.