Forum Obywatelskiego Rozwoju

W najnowszej analizie pt. „Wparcie dla energii odnawialnej” Komisja Europejska przedstawia swoje pomysły, które mają na celu określenie zasad wsparcia dla energii odnawialnej w sposób, który nie będzie sprzeczny z unijnymi celami w zakresie polityki energetycznej i rynku wewnętrznego.

Zdaniem ekspertów, Komisja słusznie podkreśla, że koordynacja wsparcia dla odnawialnych źródeł energii na poziomie unijnym wzmocni konkurencję na wewnętrznym rynku pomiędzy lokalizacjami i technologiami.

Z drugiej strony warto zauważyć, że przyznanie niekonkurencyjnym małym operatorom długoterminowego specjalnego traktowania w postaci gwarantowanych taryf spowoduje nieefektywne funkcjonowanie rynku.

Polecamy także artykuł red. Krzysztofa Szwałka pt. „Unia zmieni podejście do zielonej energii” dotyczący opublikowanej analizy który ukazał się w dzisiejszym wydaniu dziennika Rzeczpospolita.

Analiza ukazała się w ramach cyklu „Monitoring Projektów Prawa Gospodarczego Unii Europejskiej” realizowanego przez Forum Obywatelskiego Rozwoju i Centrum für Europäische Politik.