Forum Obywatelskiego Rozwoju

W najnowszej analizie pt. „Pomoc publiczna dla banków” Komisja Europejska przedstawia swoje pomysły, które mają na celu określenie kryteriów dopuszczalności pomocy, jaka może być udzielana bankom, przez władzę publiczną.

Zdaniem ekspertów, Komisja słusznie podkreśla, że poprzez pomoc władza publiczna likwiduje ryzyko nadużyć, zaostrzając wymogi dotyczące środków w zakresie dokapitalizowania i aktywów o obniżonej jakości.

Z drugiej strony, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że przepisy dotyczące dopuszczalności pomocy publicznej to regulacje niższej rangi w stosunku do ogólnego zakazu udzielania takiej pomocy, który zostanie wprowadzony w ramach unijnych przepisów dotyczących restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków.

Polecamy także artykuł red. Krzysztofa Szwałka dotyczący opublikowanej analizy „Ratowanie banków: wymogi w górę”, który ukazał się w dzisiejszym wydaniu dziennika Rzeczpospolita.

Analiza ukazała się w ramach cyklu „Monitoring Projektów Prawa Gospodarczego Unii Europejskiej” realizowanego przez Forum Obywatelskiego Rozwoju i Centrum für Europäische Politik.