Forum Obywatelskiego Rozwoju

W najnowszej analizie pt. „Standardowa deklaracja VAT dla przedsiębiorców” Komisja Europejska przedstawia swój pomysł, który ma na celu ujednolicić deklaracje VAT na terenie Unii Europejskiej.

Zdaniem ekspertów, Komisja słusznie podkreśla, że wprowadzenie znormalizowanego unijnego formularza oraz ujednolicenie okresów rozliczeniowych i terminów składania deklaracji wzmocni jednolity rynek i pozwoli obniżyć koszty związane z biurokracją, ponoszone przez przedsiębiorców. 

Z drugiej strony, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że wprowadzenie standardowego formularza może oznaczać, że poszczególne Państwa Członkowskie nie będą już uzyskiwać wszystkich informacji, które uznają za konieczne, by skuteczniej wykrywać oszustwa podatkowe.

Polecamy także artykuł red. Krzysztofa Szwałka dotyczący opublikowanej analizy „Nowy VAT nie bez wad”, który ukarze się w jutrzejszym wydaniu dziennika Rzeczpospolita.

Analiza ukazała się w ramach cyklu „Monitoring Projektów Prawa Gospodarczego Unii Europejskiej” realizowanego przez Forum Obywatelskiego Rozwoju i Centrum für Europäische Politik.