Forum Obywatelskiego Rozwoju

Synteza:

  • Z badania Kantar na zlecenie Forum Obywatelskiego Rozwoju wynika, że 61% Polek i Polaków uważa, że decyzja o ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku w sprawie aborcji w czasie pandemii i rosnącej liczby zachorowań na COVID-19 była nieodpowiedzialna.
     
  • O nieodpowiedzialności decyzji najsilniej przekonane są osoby młode, z grupy 19-29 lat (68%), a także mieszkańcy wsi (65%).
     
  • Prawie połowa respondentów uważa, że za wyborem daty ogłoszenia przez TK decyzji dotyczącej aborcji stoją politycy. Taką odpowiedź w badaniu Kantar wskazało 47% uczestników. Tylko 22% uważa, że TK postąpił samodzielnie.
     
  • Spośród tych, którzy twierdzą, że to politycy stoją za decyzją TK w sprawie aborcji, aż 80% wskazuje Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS, jako osobę, która wpłynęła na to, że Trybunał zajął się budzącą tak duże emocje sprawą w czasie pandemii.

Projekt jest wspierany przez Fundację im. Friedricha Naumanna na Rzecz Wolności. Fundacja im. Friedricha Naumanna na Rzecz Wolności nie ponosi odpowiedzialności za treści z tego projektu lub sposoby jej wykorzystania. Poglądy wyrażone w niniejszym dokumencie są poglądami samego autora i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Fundacji im. Friedricha Naumanna na Rzecz Wolności.

Pełna treść komunikatu znajduje się w pliku do pobrania poniżej.


Kontakt do autora:

Marek Tatała, wiceprezes zarządu FOR
[email protected]