Forum Obywatelskiego Rozwoju

W dniach 5-19 maja 2020 r. odbyło się drugie badanie sytuacji przedsiębiorstw prowadzone przez Centrum Monitoringu Sytuacji Gospodarczej, które współtworzy FOR. Oto nasz komentarz do uzyskanych wyników.

Politycy w pandemii chcąc się wykazać szukają prostych rozwiązań. Jednak kolejne pomysły często tylko pogłębiają niepewność i zamiast pomagać szkodzą. Dlatego:

… zamiast nowych domiarów podatkowych dla jednych i ulg i preferencji dla innych trzeba proponować jasne i stabilne przepisy dla wszystkich. Rząd mnoży pomysły zarówno nowych podatków (od handlu, od cukru, cyfrowy itp.), a jednocześnie dalej chce komplikować system nowymi ulgami (np. ulga mieszkaniowa).

… zamiast administracyjnej walki z umowami cywilnoprawnymi trzeba zwiększyć atrakcyjność umów o pracę. Pracodawcy unikają umów o pracę, bo są obłożone 40% podatków i składek oraz sztywne. Zmuszanie ich do umów o pracę w obecnej formie to droga do wyższego bezrobocia.

… zamiast wymyślać nowe programy poprawić istniejące przepisy. Rząd ogłasza nowe drogie programy jak np. bon wakacyjny, który ma kosztować podatników i pracodawców 7 mld zł, zamiast ułatwić funkcjonowanie firm w trudnych czasach np. ułatwiając pracę z domu albo znosząc zakaz handlu w niedziele.

Prezentacja z komentarzem do badania znajduje się w pliku do pobrania poniżej.


Kontakt do autora:

dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR
[email protected]