Forum Obywatelskiego Rozwoju

 • ​Indeks Ekonomii Współdzielenia (Sharing Economy Index) autorstwa szwedzkiej organizacji Timbro porównuje popularność usług ekonomii współdzielenia w ponad 200 państwach i terytoriach zależnych na świecie.
   
 • Rozwój technologii cyfrowych zmniejsza koszty poszukiwania potencjalnych chętnych do wymiany wszelkich dóbr i usług, a innowacyjne systemy reputacyjne sprawiają, że znacznie łatwiej zaufać wcześniej nieznanym osobom. W raporcie FOR „E-rozwój. Cyfrowe technologie a gospodarka” pokazaliśmy, że technologie cyfrowe i innowacyjne rozwiązania pozwoliły na olbrzymi wzrost liczby transakcji zawieranych między osobami prywatnymi, co stoi u podstaw ekonomii współdzielenia. 
   
 • Wysoką wartość indeksu osiągnęły miejsca z rozwiniętym sektorem turystycznym, w których duża część ekonomii współdzielenia dotyczy usług noclegowych. To m.in. boomem w turystyce tłumaczona jest pierwsza pozycja Islandii w rankingu.
   
 • Polska zajęła w rankingu popularności usług ekonomii współdzielenia 92. miejsce na 213 przeanalizowanych państw i terytoriów zależnych. Zajęliśmy 7. miejsce wśród krajów naszego regionu i 22 miejsce w Unii Europejskiej. Pokazuje to, że w Polsce istnieje wciąż duży potencjał dla rozwoju usług z obszaru ekonomii współdzielenia.
   
 • Wiele regulacji czy rozwiązań podatkowych tworzonych z myślą o tradycyjnych przedsiębiorstwach i relacjach pracodawca-pracownik nie przystaje do cyfrowej rzeczywistości, w której działają usługi ekonomii współdzielenia.
   
 • Jak pokazują autorzy Sharing Economy Index rozwojowi ekonomii współdzielenia sprzyja większy poziom wolności gospodarczej i dostępność do szerokopasmowego Internetu. Poza tym platformy działające w ramach sharing economy pozwalają na budowanie zaufanie pomiędzy dostawcami określonych usług i klientami.

Pełna treść komunikatu znajduje się w pliku do pobrania poniżej.

Przy okazji przypominamy raport FOR „E-rozwój. Cyfrowe technologie a gospodarka”, a także polecamy raport Timbro Sharing Economy Index.

 

Kontakt do autora:

Marek Tatała, wiceprezes zarządu FOR
[email protected]