2018-07-13
Synteza:
- Indeks Państwowego Paternalizmu – The Nanny State Index – mierzy poziom restrykcyjności przepisów regulujących sprzedaż i konsumpcję jedzenia, napojów bezalkoholowych, alkoholu, tytoniu i e-papierosów w 28 krajach UE.
- Najnowsze badanie bazujące na Indeksie ocenia postawy partii i grup politycznych w Parlamencie Europejskim na podstawie 10 głosowań dotyczących powyższych tematów z trzech ostatnich kadencji.
- Partiami najbardziej krytycznymi wobec unijnych regulacji były niemiecka FDP i czeska OSD, a najbardziej krytyczne grupy to Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) oraz Europejska Partia Ludowa (EPP).
- Najbardziej entuzjastyczne wobec analizowanych w ramach Indeksu Państwowego Paternalizmu unijnych regulacji i niechętne wolności jednostki były niemiecka socjalistyczna Die Linke i partie z uznawanej za lewicową grupy Zieloni – Wolny Sojusz Europejski.
- PiS i PO, czyli największe polskie partie w Parlamencie Europejskim, wykazały się umiarkowanym sceptycyzmem wobec paternalistycznych regulacji, co przełożyło się na podobny ostateczny wynik w rankingu.
- Powodem sprzeciwu niektórych partii wobec unijnych regulacji może być nie tylko sceptycyzm wobec samych regulacji, które chętnie wprowadzają w kraju, co krytycyzm wobec działalności regulacyjnej Unii Europejskiej. Przykładem są działania regulacyjne PiS w obszarze e-papierosów czy alkoholu.
Pełna treść komunikatu znajduje się w pliku do pobrania poniżej.
Kontakt do autora:
Marek Tatała, wiceprezes zarządu FOR
[email protected]