Forum Obywatelskiego Rozwoju

W załączonym opracowaniu Forum Obywatelskiego Rozwoju analizuje programy głównych ugrupowań mających, według aktualnych sondaży, szansę na wejście do parlamentu. Wzięliśmy pod uwagę programy tych komitetów wyborczych, które można ocenić pod kątem tego, w jakim stopniu realizacja ich propozycji pozwoliłaby Polsce szybko nadrobić dystans w rozwoju gospodarczym względem bogatszych krajów Europy Zachodniej. Analizie poddano programy Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Zjednoczonej Lewicy i Nowoczesnej. Spośród pozostałych partii mających szansę na wejście do parlamentu Strategia Zmiany KW Kukiz’15 zawierała zbyt mało informacji, by móc ocenić jej całościowy wpływ na wzrost gospodarczy, poza konkretnymi propozycjami podatkowymi, których skutki fiskalne opisujemy. KORWiN proponuje radykalną przebudowę państwa, jednak nie podaje wystarczających informacji na temat samego procesu przejścia od obecnej sytuacji do opisywanego celu.

Wiele partii zapowiada administracyjny wzrost najniższych wynagrodzeń, tak jakby poziom płac w gospodarce można było zadekretować. Te nieodpowiedzialne obietnice, godne greckich populistów, będą prowadziły do wzrostu długu publicznego i zwiększą ryzyko kryzysu gospodarczego.

Porównując dodatkowe wpływy budżetowe z tytułu uszczelnienia systemu podatkowego i wprowadzenia nowych danin z planowanym wzrostem wydatków publicznych można szacować, że w latach 2016-2019 realizacja programu Zjednoczonej Lewicy zwiększyłaby dług publiczny o 394 mld zł, programu PiS o 138 mld zł, Kukiz’15 o 87 mld zł, PO o 21,5 mld zł, a PSL o 18 mld zł. W przypadku realizacji programu Nowoczesnej można oczekiwać z kolei spadku długu publicznego o co najmniej 30 mld zł.

Przedstawiamy również prezentację: Ocena programów gospodarczych partii politycznych w odniesieniu do scenariuszy zawartych w Raporcie FOR: „Następne 25 lat. Jakie reformy musimy dogonić, by dogonić Zachód?”

W mediach:

„Programy partii: koszty astronomiczne, efekty słabe”, 21.10.2015, Rzeczpospolita;
„Obietnice politków: Kto da więcej?”, 21.10.2015, TVN24 BiŚ;
Eksplozja długu publicznego? Gdyby obietnice wyborcze weszły w życie…„, 22.10.2015, Wyborcz.biz;
„W domu liczymy, w pracy liczymy, a na wyborach jesteśmy nieobliczalni„, 22.10.2015, Gazeta Wyborcza;
FOR analizuje obietnice komitetów wyborczych. Będą nowe podatki„, 22.10.2015, Interia.pl

 

Kontakt do autorów:

Wiktor Wojciechowski
e-mail: [email protected]

Aleksander Łaszek
e-mail: [email protected]l

Rafał Trzeciakowski
e-mail: [email protected]

Anna Czepiel
e-mail: [email protected]