Forum Obywatelskiego Rozwoju

Naczelny Sąd Administracyjny prawomocnie orzekł w dzisiejszym wyroku, że opinie prawne zamówione przez Kancelarię Prezydenta i dotyczące tzw. ustawy o OFE, stanowią informację publiczną, tym samym odrzucając skargę kasacyjną Kancelarii od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Mikołaj Barczentewicz, ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju: „Sąd potwierdził dziś, że Kancelaria Prezydenta błędnie twierdzi, że obywatele nie mają prawa poznać ekspertyz prawnych, na których Prezydent oparł sie uznając, że kontrowersyjna ustawa o OFE jest zgodna z Konstytucją. Sąd wskazał, że Kancelaria Prezydenta ma opublikować wykaz ekspertyz prawnych o ustawie o OFE. Mamy nadzieję, że nie okaże się, że aktualnych ekspertyz o projekcie ustawy, o których mówiła Minister Wóycicka, na tej liście nie ma.”

Dzisiejszy wyrok zakończył pierwsze z trzech postępowań o dostęp do ekspertyz o OFE. Wnioskującym był student prawa Marek Domagała. Sprawa Mikołaja Barczentewicza z FOR wciąż oczekuje na rozstrzygnięcie, lecz można oczekiwać identycznego wyroku.

 

Poprzednie informacje na ten temat:


Dostęp do informacji publicznej: Jak bezczynność prezydenta szkodzi jakości prawa

Wyrok w sprawie skargi na bezczynność Prezydenta RP
 

 

Więcej informacji udziela:
Mikołaj Barczentewicz – ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju,
kom. 603 483 417, e-mail: [email protected]