"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Free Market Road Show 2015 | 8.05.2015

Relacja z Konferencji Free Market Road Show 2015 w Warszawie

W dniu 8 maja 2015 r. Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), przy współpracy z Austrian Economics Center, Friedrich Neumann Foundation for Freedom, Liberty Fund, 4liberty.eu i wieloma innymi partnerami zorganizowało w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie już trzecią z rzędu, polską edycję, konferencji Free Market Road Show. Cykl konferencji, które w tym roku odbyły się w 35 miastach całej Europy, ma na celu promocję idei wolnorynkowych oraz wymianę wiedzy na temat problemów gospodarczych państw regionu i sposobów na ich rozwiązanie w duchu wolności gospodarczej.

Wśród panelistów znaleźli się eksperci z całego świata: wykładowcy renomowanych szkół wyższych, ekonomiści, politycy oraz przedsiębiorcy. Na auli Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, która po raz trzeci była gospodarzem tego ważnego wolnościowego wydarzenia, zasiedli słuchacze z całej Polski – studenci, przedsiębiorcy, akademicy, dyplomaci i dziennikarze.

Pierwszy panel konferencji dotyczył bardzo aktualnego problemu, z jakim boryka się nasza część Europy, czyli kryzysu gospodarczego i militarnego na Ukrainie. Prof. Leszek Balcerowicz, Przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, podkreślił konieczność wolnorynkowych reform na Ukrainie. Według prof. Balcerowicza kluczem do odrodzenia gospodarczego Ukrainy jest realizacja programu reform m.in. tych zawartych w umowie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym oraz otwartość na inwestycje zagraniczne. „Jeżeli twierdzi się, że sytuacja jest beznadziejna, to sytuacja rzeczywiście taka będzie” – skomentował pogląd tych, którzy mówią, że Ukrainie nie uda się przezwyciężyć kryzysu. Nieco bardziej sceptyczny wobec programu reform był Rafał Antczak, członek zarządu Deloitte Business Consulting w Polsce. Twierdził, że podobnie jak w przypadku Grecji, pomoc międzynarodowych instytucji dla Ukrainy niesie ze sobą ryzyko marnotrawienia pieniędzy i wzrostu poziomu korupcji. Podkreślił jednak, że takie ryzyko jest ograniczone, jeżeli programy pomocy dla Ukrainy będą nastawione na głębokie reformy, a nie jedynie na czasowe poprawienie sytuacji. Dr Richard Rahn z amerykańskiego Cato Institute zauważył, że pod względem gospodarczym Ukraina jest w podobnej sytuacji, co Polska 25 lat temu, a przykład Polski pokazuje, że z takiego kryzysu da się wyjść. Dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN, były poseł do Parlamentu Europejskiego, podkreślił, że międzynarodowa pomoc dla Ukrainy jest niezbędna, gdyż „Ukraina nie ma zasobów, aby samodzielnie przezwyciężyć konflikt”. Zdaniem Pawła Kowala Ukraina, po przezwyciężeniu konfliktu zbrojnego i kryzysu gospodarczego, ma szansę stać się „silnym państwem Europy Środkowej”, będącym w pewnej mierze konkurencją dla Polski. Moderatorem panelu był dziennikarz miesięcznika Forbes Grzegorz Cydejko.

Czytaj całą relację

English version


Forum Obywatelskiego Rozwoju, Austrian Economics Center, SKN Spraw Zagranicznych SGH i SKN Ekonomicznej Analizy Prawa SGH mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w międzynarodowej konferencji Free Market Road Show 2015, która odbędzie się 8 maja 2015 r. w godzinach 9.30-13.40 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Budynek C, Aula 1.

Temat tegorocznej konferencji: How to Create Growth?

Konferencja prowadzona  będzie w języku angielskim.

Free Market Road Show to odbywający się w 35 miastach świata cykl konferencji z udziałem najwybitniejszych przedstawicieli świata nauk ekonomicznych, biznesu oraz polityki poświęconych aktualnym problemom gospodarczym i politycznym. W ramach warszawskiej edycji projektu odbędą się 3 panele dyskusyjne poświęcone reformom ekonomicznym i instytucjonalnym na Ukrainie, szansom na wyjście z kryzysu krajów Europy, a także przedsiębiorczości na naszym kontynencie. W dyskusjach udział wezmą czołowi eksperci – m.in. Leszek Balcerowicz (FOR), Stanisław Gomułka (BCC), Paweł Kowal ,Rafał Antczak (Deloitte), Deirdre McCloskey (University of Illinois), Richard Rahn (Cato Institute).

Tegoroczne panele:

Panel 1 -  Ukraine – how to grow under fire? Polish, EU and global perspective

Panel 2: To grow or not to grow? From secular stagnation to robust recovery

Panel 3: Entrepreneurship and its enemies. How to set our creative energy free?

Program konferencji:


Registration

9:00 – 9:30


Conference Opening

9:30 – 9:45

Agata Stremecka (President, Civil Development Forum – FOR)


Panel 1 - Ukraine – how to grow under fire? Polish, EU and global perspective

9:45 – 11:00

Moderetor

Grzegorz Cydejko (Journalist, Forbes) 

Keynote

Leszek Balcerowicz (President, Civil Development Forum)

panelists

Rafal Antczak (Board Member, Deloitte Business Consulting)

Pawel Kowal (Assistant Professor in Institute of Political Studies, in 2009-2014 Member of the European Parliament)

Richard Rahn (Senior Fellow, CATO Institute, Chairman of the Institute for Global Economic Growth)


Coffee break

11:00-11:15 


Panel 2 – To grow or not to grow? From secular stagnation to robust recovery.

11:15 – 12:15

Moderator

Lukasz Pawlowski (Managing Editor, Kultura Liberalna) 

keynote

Enrico Colombatto (IREF, University of Turin)

speakers

Barbara Kolm (Director, Austrian Economics Center)

Jure Stojan (Senior Fellow, Visio Institute)

Aleksander Laszek (Chief Economist, Civil Developemtn Forum – FOR)

Dan Mitchell (Senior Fellow, CATO Institute)


Coffee Break

12:15 – 12:30


Panel 3 – Entrepreneurship and its enemies. How to set our creative energy free?

12:30 – 13:40

Moderator

Pawel Budrewicz (President, Polish-American Foundation for Economic Research & Education - PAFERE)

Keynote

Deirdre McCloskey (Distinguished Professor of Economics, History, English, and Communication at the University of Illinois at Chicago; and Professor of Economic History, Gothenburg University, Sweden)

Panelists

Adam Martin (Assistant Professor, Political Economy Research Fellow, Free Market Institute)

Michał Niemczycki (Vice President of New Media Ventures and Co-founder of Freebee)

Marcin Nowacki (Vice President at the Union of Entrepreneurs and Employers – ZPP)

Ryszard Wojtkowski (Co-founder and Managing Partner at Resource Partners)

 

Rejestracja na stronie internetowej projektu http://freemarket-rs.com/registration/?city=Warsaw

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Łukaszem Dąbrosiem: e-mail [email protected]

Program: http://freemarket-rs.com/tour/warsaw/

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/514723415335426/

 

Partnerzy:

 

Patroni medialni: