"Skutecznie promujemy wolność"

EN

2020-03-30

Komunikat 10/2020: PiS prze do wyborów zamiast skupić się na pomocy przedsiębiorcom i pracującym

Synteza:

  • W nocy z 27 na 28 marca posłowie PiS dodali do ustawy o pomocy dla przedsiębiorców i pracujących w czasie epidemii koronawirusa poprawkę zmieniającą Kodeks wyborczy. Poprawka umożliwia głosowanie korespondencyjne osobom powyżej 60. roku życia oraz osobom przebywającym w kwarantannie, izolacji i izolacji domowej.
     
  • Bez względu na to, jakie formy głosowania na odległość byłyby dostępne, same wybory nie powinny odbywać się 10 maja 2020 r., ponieważ w Polce faktycznie obowiązuje stan nadzwyczajny, podczas którego wybory nie mogą zostać przeprowadzone. Rada Ministrów powinna formalnie wprowadzić stan klęski żywiołowej, czyli jeden ze stanów nadzwyczajnych.
     
  • W ramach skandalicznej nocnej zmiany Kodeksu wyborczego politycy PiS zaproponowali głosowanie korespondencyjne dla części wyborców, chociaż w 2017 r. złożyli projekt likwidujący w całości głosowanie korespondencyjne, argumentując to zwiększonym ryzykiem nieprawidłowości, fałszerstw czy nawet kupowania głosów za pieniądze i alkohol.
     
  • Wprowadzając nocne zmiany w Kodeksie wyborczym, złamano kilkukrotnie prawo, w tym Regulamin Sejmu i Konstytucję.
     
  • Prawo i Sprawiedliwość, zamiast skupić się na pomocy przedsiębiorcom i pracownikom w czasach epidemii, prze do organizacji wyborów prezydenckich 10 maja 2020 r. 
     
  • Nocna zmiana w ustawie, której celem było wprowadzenie mechanizmów wsparcia dla osób doświadczających skutków epidemii może sprawić, że wejście w życie tych przepisów będzie z winy PiS opóźnione o kolejne dni. Zdrowie Polek i Polaków, funkcjonowanie przedsiębiorstw i gospodarki czy środki do życia dla pracowników zeszły w ramach parcia do wyborów na dalszy plan.
     
  • Senat nie powinien dopuścić do forsowanych przez PiS zmian w Kodeksie wyborczym i skupić się na pomocy dla przedsiębiorców i pracowników. Może tego dokonać, np. składając w Sejmie senacki projekt ustawy, bardzo podobny do „tarczy antykryzysowej”, ale bez zmian w Kodeksie wyborczym i postulować jego szybkie przyjęcie przez obie izby parlamentu. Niech rządzący pokażą, co jest dziś dla nich priorytetem.

Pełna treść komunikatu znajduje się w pliku do pobrania poniżej


Kontakt do autora:

Marek Tatała, ekonomista, wiceprezes zarządu FOR
[email protected]