"Skutecznie promujemy wolność"

EN

2013-12-30

Konferencja prasowa: Dalszy ciąg konstytucyjnego nihilizmu - Prezydent podpisuje ustawę o OFE

Konferencja prasowa: Dalszy ciąg konstytucyjnego nihilizmu - Prezydent podpisuje ustawę o OFE

W poniedziałek, 30 grudnia br. w siedzibie Forum Obywatelskiego Rozwoju odbyła się konferencja prasowa "Dalszy ciąg konstytucyjnego nihilizmu: Prezydent podpisuje ustawę o OFE", z udziałem:

  • prof. Leszka Balcerowicza - Przewodniczącego Rady FOR,
  • Jerzego Stępnia - byłego Prezesa Trybunału Konstytucyjnego,
  • Marka Tatały - Członka Zarządu FOR.

Podczas konferencji przedstawione zostały argumenty przeciwko tzw. ustawie o OFE, której podpisanie zapowiedział Prezydent Bronisław Komorowski.

- Ustawa ws. otwartych funduszy emerytalnych nie pomoże finansom publicznym - ocenił prof. Leszek Balcerowicz. Stwierdził także, że prace nad zmianami w OFE poprzedziły "fale propagandy", które miały przekonać Polaków, że zmiany w systemie emerytalnym są konieczne. Swoją opinię nt. podpisania przez Prezydenta wspomnainej ustawy prof. Balcerowicz przedstawił na stronie dziennika "Rzeczpospolita".

- Z żalem stwierdzam, że podpisanie ustawy przez Prezydenta głęboko rozczarowuje nie tylko mnie, ale także innych prawników, zwłaszcza tych, którzy podpisali się pod apelem o niepodpisywanie tego dokumentu. W opinii tego gremium istniały wystarczająco uzasadnione wątpliwości konstytucyjne, żeby nie trafiła ustawa do systemu prawnego - mówił Jerzy Stępień.

Marek Tatała przedstawił natomiast skargę, jaką Paweł Mazur, współpracownik FOR, złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na bezczynność Ministra Finansów w sprawie rozpatrzenia wniosku o udostępnienie informacji publicznej, jaką stanowią umowy z prawnikami, którzy opiniowali projekt ustawy prowadzącej do wywłaszczenia z oszczędności emerytalnych milionów Polaków. Więcej informacji o tym >>

Relacje z konferencji w mediach:

forbes.pl - Balcerowicz: to jawne podeptanie konstytucji

rp.pl - Politycy depczą Konstytucję

gazeta.pl/PAP - Balcerowicz ws. reformy OFE: Sięganie po środki emerytalne jest lekarstwem gorszym od choroby

tvn24.pl - Balcerowicz: Reforma OFE nie pomoże finansom publicznym

wprost.pl - Balcerowicz: To lekarstwo jest gorsze od choroby

 

Informacje o naszych dotychczasowych działaniach przeciwko skokowi na oszczędności emerytalne Polaków dostępne są tutaj.