Forum Obywatelskiego Rozwoju

Forum Obywatelskiego Rozwoju bierze udział w dyskusji na temat zakazu handlu w niedziele już od 2016 roku. W naszych publikacjach wielokrotnie wskazywaliśmy na szkodliwość rozwiązania forsowanego przez komitet skupiony wokół „Solidarności” – szkodliwość zarówno samej idei zakazania handlu w niedzielę, jak i jakości ustawy go wprowadzającej.

Zakaz handlu w niedziele uderza w wolność ludzi jako konsumentów oraz jako przedsiębiorców i pracowników. Co więcej, istnienie w ustawie licznych i niejasno sformułowanych sprawia, że co chwilę czy to ze strony rządu, czy „Solidarności” pojawiają się głosy wzywające do uszczelniania, czyli ograniczania swobody, z której za sprawą tych wyjątków korzystają niektórzy przedsiębiorcy. Ich słowa zmieniają się w czyny, przez co np. od lutego 2022 roku sklepy nie mogą już niestety korzystać z tzw. wyjątku pocztowego.

Forum Obywatelskiego Rozwoju stoi na stanowisku, że szkodliwy w normalnych czasach zakaz handlu w niedziele jest tym bardziej szkodliwy w okresie pandemii i towarzyszącego jej kryzysu, dlatego wzywa do przywrócenia wolności gospodarczej w tym obszarze.

Poniżej znajdują się materiały, które przedstawiają opinie i propozycje FOR dotyczące tematu zakazu handlu w niedziele.

Prezentacja:

Publikacje:

Prasa i portale internetowe:

Radio i podcasty:

Telewizja/wideo:

Blog FOR:

Wydarzenia, w których uczestniczyło FOR:

Akcje FOR: