Forum Obywatelskiego Rozwoju

Synteza:

  • W Polsce istnieje ponad milion państwowych mieszkań. W 2016 roku stanowiły one 7,6% całego zasobu mieszkaniowego, czyli relatywnie dużo na tle krajów rozwiniętych. Daje to Polsce 11. miejsce na 33 kraje OECD. Jest to ponad dwa razy więcej niż 2,9% w Niemczech i 19 razy więcej niż 0,4% w Czechach.

  • W przeciwieństwie do prywatnego najmu mieszkań państwowe mieszkania ograniczają mobilność zamiast ją poprawiać. Skrajnie preferencyjne warunki państwowego najmu i możliwość „dojścia do własności” powodują, że bardzo rzadko lokatorzy się z nich wyprowadzają. W Warszawie w 2018 roku czynsz mieszkań komunalnych był 10-krotnie niższy niż rynkowy. Dlatego nic dziwnego, że w całym zasobie komunalnym tylko mniej niż 2% mieszkań zmieniło w 2018 roku lokatorów.

  • Powracające próby i postulaty budowy państwowych mieszkań na wynajem są złudne. Mamy w Polsce milion państwowych mieszkań, które, zamiast poprawiać mobilność umożliwiając młodym migracje do metropolii lub wyprowadzkę od rodziców, dodatkowo ograniczają mobilność swoich lokatorów, których sytuacja materialna praktycznie nie jest monitorowana przez urzędników.

  • Zamiast próbować zastępować rynek najmu przez państwo powinniśmy umożliwić jego rozwój w Polsce. W szczególności należy znieść podatkową dyskryminację najmu wobec własności, lepiej zabezpieczyć interesy właścicieli i lokatorów w umowach dla osób fizycznych, zaprzestać państwowego subsydiowania własności (jak zapowiedziane w „Polskim Ładzie” gwarancja wkładu własnego i bon mieszkaniowy), a także umożliwić tworzenie w Polsce funduszy inwestujących w nieruchomości.

Pełna treść komunikatu znajduje się w pliku do pobrania poniżej.


Kontakt do autora:

Rafał Trzeciakowski, ekonomista FOR
[email protected]


Podobne publikacje:

Komunikat 30/2021: „Polski Ład” uderza podatkowo w najem mieszkań, R. Trzeciakowski, 11.08.2021 r.

Blog FOR: Inflacja a ubytki na metrażu, M. Zieliński, 13.07.2021 r.

Komunikat 23/2021: „Polski Ład” nie zbuduje brakujących mieszka, R. Trzeciakowski, 21.05.2021 r.