Forum Obywatelskiego Rozwoju

Synteza:

  • Rządowa informacja o nowelizacji budżetu państwa niewiele mówi o stanie finansów państwa. Nawet w normalnych czasach budżet państwa odpowiada za mniej niż połowę wydatków państwa – pieniądze podatników wydają też m.in. samorządy, ZUS czy NFZ. W czasie pandemii dodatkowo rząd wypchnął istotną część wydatków antykryzysowych do PFR i BGK, które odpowiadają za tzw. tarczę finansową i Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.

  • Najważniejszą informacją podaną przez rząd jest obniżenie prognozy dochodów o prawie 37 mld zł, co przede wszystkim ma być efektem niższych o 26 mld zł dochodów z VAT. Luka VAT, która do 2018 roku spadała, teraz gwałtownie wzrośnie. Niestety z informacji rządu nie dowiemy się niczego o wpływach ze składek na ubezpieczenie społeczne (przede wszystkim ZUS i NFZ), które obok podatków są drugim najważniejszym źródłem dochodów państwa.

  • Informacja o wzroście wydatków budżetu państwa mówi niewiele, gdyż większość wydatków antykryzysowych jest realizowana poza budżetem państwa. Zgodnie z nowelizacją wydatki budżetu państwa mają wzrosnąć w całym roku o prawie 73 mld zł, podczas gdy według informacji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tylko do 19 sierpnia koszt programów antykryzysowych przekroczył 130 mld zł, ale większość z nich sfinansowano rosnącym zadłużeniem BGK i PFR, a nie wydatkami budżetowymi. Brakuje informacji, czy wzrost wydatków budżetu ma wynikać z dodatkowych programów, przejęcia przez budżet państwa części kosztów programów już realizowanych przez PFR i BGK, czy może prefinansowania jakichś wydatków na 2021 rok.

 

Pełna treść komunikatu znajduje się w pliku do pobrania poniżej.


Kontakt do autora:

dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR
[email protected]